۲۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۶
تا سال 1404،

تولید ۱۱۰ میلیون تن سنگ آهن امکان‌پذیر است

بر اساس اسناد موجود باید تا سال ۱۴۰۴ به تولید ۱۱۰ میلیون تن سنگ آهن برسیم که رسیدن به این میزان تولید در صورت برنامه‎ریزی امکان‌پذیر خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، سجاد غرقی – عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران – در نشست خبری دومین همایش بین‌المللی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران با بیان اینکه افزایش سه برابری حقوق دولتی و برخوردهای غیرحمایتی از مشکلاتی است که باعث می شود بخش خصوصی در کاهش هزینه‌های تولید سنگ آهن نتواند چندان موفق عمل کند، اظهار کرد: برای افزایش بهره‌وری در صنعت سنگ آهن ایران نیاز به ایجاد تغییرات بنیادین در این صنعت است.

سنگ آهن

وی ادامه داد: باید برای بقای این صنعت به سمت ادغام‌های افقی و عمومی برویم؛ به طوری که برای مقابله با دامپینگ خارجی‌ها به ایجاد کنسرسیوم‌هایی در حد تولید و فروش بین شرکت‌های سنگ آهنی نیاز داریم تا سطح تولید و عرضه سنگ آهن توسط بخش خصوصی بزرگ مقیاس شود.

غرقی گفت: با توجه به شرایطی فعلی نمی‌توان بازار جدیدی را جایگزین بازار چین برای صادرات سنگ آهن ایران کرد؛ پیگیریهایی انجام شده است ولی ورود به بازاری غیر از چین امکان پذیر نیست.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران میزان تولید سنگ آهن در سال ۱۳۹۲ بین ۵۰ تا ۵۲ میلیون تن عنوان و اظهار کرد: از این میزان تولید حدود ۳۶ میلیون تن مربوط به شرکت‌های تحت پوشش ایمیدرو و حدود ۱۴ میلیون تن نیز مربوط به بخش خصوصی بود.

غرقی درباره میزان صادرات سنگ آهن گفت: از کل صادرات سنگ آهن ایران در سال ۱۳۹۲ بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تن مربوط به شرکت‌های تحت پوشش ایمیدرو و ۱۲ میلیون تن نیز مربوط به بخش خصوصی بود.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن با اشاره به سند راهبری سنگ آهن ایران اظهار کرد: طبق مذاکرات انجام شده به این نتیجه رسیده ایم که توسعه صادرات سنگ آهن و تکمیل زنجیره ارزش افزوده در این بخش باید به صورت همزمان اتفاق بیفتند و در این سند عنوان شده که ارز ناشی از صادرات سنگ آهن منشا اصلی توسعه بخش معدن و صنایع معدنی است و در شرایطی که نمی‌توانیم به منابع عمومی تکیه کنیم، درآمد صادرات می‌تواند به توسعه بخش معدن و صنایع معدنی کمک زیادی کند.

وی با بیان اینکه تشکیل کنسرسیوم تولید و فروش از جمله پیشنهادهای مطرح به منظور تجمیع منابع در بخش سنگ آهن کشور است، گفت: یکی از پنل‌های دومین همایش سنگ آهن نیز به موضوع توسعه همزمان بخش معدن و صنایع معدنی توجه شده و ما باید بتوانیم این مسیر را به صورت متحد طی کنیم و برای بخش‌هایی نیز که تضاد منافع پیش می‌آید باید بتوانیم راهکاری را تعیین کنیم.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: