۲۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۴
سفیر ایران در آنکارا:

اختلاف ایران و ترکیه بر سر تعرفه ترانزیت کامیون‌ها حل و فصل شد

سفیر ایران در ترکیه از حل اختلاف ایران و ترکیه بر سر تعرفه ترانزیت کامیون های عبوری از مرز دو کشور خبر داد و گفت: «ما به دلیل اصرار دوستان ترکمان و اعمال برخی مالیات ها این درخواست را پذیرفتیم.»

به گزارش عیارآنلاین، پایگاه خبری ورلد بولتین نوشت: سفیر ایران در ترکیه روز دوشنبه گفت، مسائل مورد اختلاف اخیر در خصوص تعرفه های ترانزیتی کامیون های عبوری از مرز ایران و ترکیه، پس از مذاکرات مقامات دو کشور حل و فصل شده است.

ترکیه

این توافق پس از آن به دست آمده است که ترکیه تعرفه های ترانزیتی برای کامیون های ایران را افزایش داد و ایران نیز اقدام به افزایش نرخ تعرفه اخذ شده از کامیون های ترک کرد.

نورتین کانیکلی، وزیر گمرک و تجارت ترکیه پیشتر گفته بود: «ترکیه تنها از حق خود برای تلافی استفاده کرده است. ما تلاش می کنیم با ایران مذاکره کنیم، اما آنها بر آن نرخ اصرار دارند. بخش حمل و نقل ما نمی تواند با این نرخ در ایران پیشرفت داشته باشد.»

قیمت سوخت در ترکیه ۲۰ برابر ایران است و بنا به استدلال مقامات ایرانی برابر بودن تعرفه های ترانزیت در دو کشور منطقی به نظر نمی رسد.

کانیکلی اذعان کرد که نرخ بالای تعرفه های ترانزیتی بر تعداد کامیون های ترک عبوری از مرز ایران تاثیر گذاشته است.

علی رضا بیگدلی، سفیر ایران در ترکیه که در آنکارا با خبرنگاران سخن می گفت افزود: «ما به دلیل اصرار دوستان ترکمان و اعمال برخی مالیات ها این درخواست را پذیرفتیم.»

بیگدلی همچنین اضافه کرد، ورود و خروج در مبادی مرزی ایران و ترکیه مطابق با سیستم فعلی ادامه دارد. «ترتیبات معینی باید در طی ۱۰ روز آینده برای سیستم جدید انجام گیرد.»

بر اساس اعلام وزارت گمرک و تجارت ترکیه، ایران قبلا تعرفه ترانزیتی بر کامیون ترک عبوری از مرز را با این فرمول محاسبه می کرد: مسافت طی شده به کیلومتر ضرب در ۰٫۳۲٫
ایران سپس این ضریب را در روز ۱۰ اکتبر به ۰٫۸ افزایش داد. ترکیه نیز در واکنش نرخ تعرفه ترانزیتی برای کامیون های ایران را با همین تعرفه محاسبه کرد.

برای مثال اگر یک کامیون ایرانی از مبادی گمرکی شرق ترکیه وارد این کشور می شد، فاصله طی شده تقریبا ۱۲۰۰ کیلومتر می شد.

بر اساس فرمول قبلی، این کامیون باید ۳۰۷ دلار پرداخت می کرد، در حالی که با افزایش تعرفه ها هر کامیون باید ۶۱۴ دلار هزینه ترانزیتی بپردازد.

سفیر ایران در ترکیه جزئیات توافق اخیر بین دو کشور را تشریح نکرد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: