با طرح وزارت نفت و نیرو موافقت شد

گزارش جدید بانک مرکزی به شورای اقتصاد/ جهانگیری: تورم در سال ۹۵ تک‌رقمی می‌شود

معاون اول رئیس جمهور با اعلام تدوین برنامه جدید دولت برای مهار نرخ تورم گفت: این نرخ در سال ۹۵ تک رقمی خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، جلسه شورای اقتصاد امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد و وزارت جهاد كشاورزی و بانک مركزی گزارشی از برنامه های عملیاتی خود برای اجرای سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی ارائه كردند.

جهانگیری - معاون اول رئیس جمهور

اسحاق جهانگیری گزارشات ارائه شده از سوی این دو دستگاه اجرایی را خوب و مثبت ارزیابی كرد و افزود: خوشبختانه برنامه‌های دقیق و جامعی تدوین شده و به خصوص بانک مركزی علیرغم نقدهایی كه نسبت به عملكرد آن مطرح می شود، جهت گیری مناسبی در كنترل تورم داشته و امیدوارم با برنامه ریزی‌های آتی، بتوانیم در سال ۹۵ به نرخ تک رقمی در تورم دست پیدا كنیم

در این جلسه رئیس كل بانک مركزی گزارشی از اهداف و اقدامات صورت گرفته در راستای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ارائه كرد و در خصوص اهداف اصلی نظیر ثبات قیمتی و مهار تورم، ایجاد ثبات پایدار در نظام مالی اقتصاد، کاهش دامنه نوسان نرخ ارز و ارتقای شفافیت و کارایی بازار ارز توضیحاتی ارائه كرد.

وزیر جهاد كشاورزی هم در این نشست به ارائه گزارشی از برنامه اقتصاد مقاومتی بخش کشاورزی و منابع طبیعی پرداخت و افزایش تولید محصولات راهبردی و ارتقای ضریب خود اتکایی آنها، افزایش تولید داخلی نهاده های کشاورزی، تامین ذخایر مطمئن راهبردی، تنظیم بازار داخلی و حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی و پایه را به عنوان اهداف اصلی این وزارتخانه مطرح كرد.

در این گزارش همچنین برنامه های اصلی این وزارتخانه مطرح شد كه عبارتند از: افزایش کمی و کیفی تولید به ویژه در محصولات راهبردی و ارتقای ضریب خودکفایی، افزایش تولید و ارتقای بهره وری منابع و عوامل تولید، تأمین ذخایر مطمئن راهبردی و تنظیم بازار داخلی، توسعه صادرات محصولات کشاورزی، گیاهان دارویی، صنعتی، خوراکی، فرآورده ها و حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی و پایه.

همچنین در ادامه این نشست كه وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، نفت، تعاون، كار و رفاه اجتماعی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز حضور داشتند، با درخواست‌های وزارتخانه‌های نفت و نیرو مبنی بر طرح جایگزینی ۱۷ هزار اتوبوس فرسوده دیزلی درون شهری با اتوبوس‌های تمام گازسوز و استفاده از تسهیلات مالی خارجی برای افزایش قرارداد «طرح نیروگاه آبی رودبار لرستان» موافقت شد.

براساس گزارش معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، نوسازی ناوگان اتوبوس‌های درون‌ شهری، کاهش مصرف سوخت، کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و صوتی، صرفه جویی ۴۳۰۰ میلیون لیتر در مصرف نفت گاز و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان حدود ۴٫۵ میلیون تن از فواید جایگزینی ۱۷ هزار دستگاه اتوبوس فرسوده دیزلی است.

زمانبندی اجرای این طرح ۴۲ ماه از تاریخ تصویب است و وزارت نفت براساس بند ق تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور مجاز است طی ۸ سال و در مجموع تا سقف حدود ۱٫۸ میلیارد دلار یا معادل ریالی آن برای این طرح هزینه نماید.

علاوه بر این سازمان شهرداری‌ها و دهیاری ها موظفند در قبال شماره‌ گذاری هر دستگاه اتوبوس جدید یک دستگاه اتوبوس دیزلی بالای ۱۰ سال را از رده خارج نمایند.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: