۲۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۷
خسروی پیشنهاد داد:

تسویه بدهی های دولت به پیمانکاران با پول نفت صادراتی

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه تاکنون از کل بودجه عمرانی سال ۹۳ کمتر از ۵درصد محقق شده است، گفت: در حال حاضر به دلیل مسدود شدن بخش زیادی از طلب دولت در بانک های خارجی، تامین بودجه عمرانی عملا غیرممکن شده است که دولت می تواند بدهی های خود را به پیمانکاران از طریق پول نفت صادراتی تسویه کند.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا خسروی در گفت و گویی با بیان اینکه راهکارهای ضد تحریمی می تواند تحول بزرگی در بخش تزریق بودجه عمرانی و پرداخت بدهی پیمانکاران ایجاد کند، توضیح داد: با توجه به رفع نشدن تحریم های بانکی ادامه روند فعلی باعث افزایش هزینه های دولت و تحقق نیافتن بودجه عمرانی می شود.

علیرضا خسروی - عضو کمیسیون عمران

نماینده مردم سمنان و مهدی شهردر تشریح مکانیزم مقابله با تحریم های بانکی و بلوکه شدن پول کشور در بانک های خارجی، توضیح داد: مسئولان می توانند برای پرداخت طلب پیمانکاران عمرانی و فعال کردن پروژه ها از طریق یک مکانیزم مبتکرانه وارد عمل شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضربه دلیل تحریم طلب دولت در بانک های کشورهای مختلفی بلوکه و غیرقابل برداشت است. در عین حال ما با این کشورها تبادلات تجاری نیز داریم و کالاهایی را از طریق بازرگانان از کشورهای مذکور وارد می کنیم. از همین طریق می توانیم از محل دلارهای بلوکه شده طلب پیمانکاران عمرانی را وصول و کالاهای مورد نیاز را خریداری کنیم .

خسروی ادامه داد: به این صورت که دولت می تواند طلب پیمانکاران را وصول و از سوی دیگر دلارهای بلوکه شده آزاد و در اختیار بازرگانان برای وارد کردن اجناس مورد نیاز به کشور قرار گیرد.

این عضو کمیسیون عمران با تاکید بر اینکه این راهکار ضد تحریمی هیچ گونه منع قانونی ندارد، گفت: شخصا با بسیاری از اقتصاد دانان در خصوص جزییات این روش صحبت کرده ام و آنها نیز تاکید داشته اند این راهکار می تواند گره گشا باشد و هیچ گونه مشکل قانونی نیز ندارد.

خسروی ادامه داد: لزوم توجه به این راهکار و اجرای آن بارها به مسئولان ذی ربط تاکید شده اما بنا به دلایل نامعلومی این مساله مورد بی توجهی قرار گرفته است.

عضو کمیسیون عمران با بیان اینکه لغو تحریم های بانکی علیه ایران روندی پیچیده و طولانی مدت است، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط فعلی و نامشخص بودن زمان لغو تحریم ها، عملکرد دولت نباید مانند اوضاع عادی باشد. چرا که در این صورت متضرر می شویم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از پروژه های ملی به دلیل نبود بودجه راکد هستند، افزود: در حال حاضر نمی توان منتظر ماند تا پول از بانک های خارجی به خزانه دولت واریز و بعد به پیمانکاران پرداخت شود ، چرا که این روند بسیار زمان بر و در مواردی بسیاری نیزعملا بی نتیجه است.

نماینده مردم سمنان و مهدی شهردر مجلس شورای اسلامی، گفت: در صورتی که این راهکار از سوی دولت عملی شود قطعا تحول بزرگی در بخش پرداخت بدهی پیمانکاران و نیز تحقق بودجه عمرانی به وجود خواهد آمد.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: