۲۶ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۳۵

بن‌بست کرسنت و افت قیمت نفت؛ دو محور سفر وزیر نفت به امارات

رسیدن قیمت نفت به زیر ۸۰ دلار، دیپلماسی خفته وزارت نفت را فعال کرده و وزیر نفت پس از دیدار با وزرای نفت قطر، کویت و ونزوئلا، فردا راهی امارات می شود تا با همتای اماراتی خود دیدار کند.

به گزارش عیارآنلاین، قیمت جهانی نفت در پایان هفته گذشته به ۷۷٫۸ دلار در هر بشکه رسید، در ابتدای هفته جاری با افزایش حدوداً ۲ دلاری این رقم به ۷۹٫۳ دلار رسید اما در ۲۴ ساعت گذشته، بار دیگر این قیمت دستخوش تغییر شد و در آخرین معاملات بازار جهانی به مرز ۷۸ دلار رسید.

بیژن نامدار زنگنه

اگرچه حدود دوماه از آغاز سقوط مستمر قیمت نفت می گذرد اما در این مدت وزارت نفت، بر خلاف انتظار کارشناسان انرژی، دلیلی برای واکنش نسبت به افت بی سابقه قیمت نفت نمی دید تا اینکه رسیدن قیمت نفت به زیر ۸۰ دلار در هر بشکه، دیپلماسی خفته وزارت نفت را فعال کرد و وزیر نفت دیدار با اعضای اوپک را در کمتر از دو هفته مانده به برگزاری یکصد و شصت و ششمین نشست این نهاد بین‌المللی آغاز کرد.

زنگنه در چند روز گذشته با وزرای نفت قطر، کویت و ونزوئلا دیدار و گفت‌وگو کرده و قرار است فردا با سفر به امارات با همتای اماراتی خود دیدار و گفت‌وگو کند.

اگرچه محور اصلی سفر وزیر نفت به امارات، رایزنی با وزیر نفت این کشور درخصوص قیمت نفت است اما مذاکره در خصوص کرسنت، اصلی‌ترین محور حاشیه‌ای این سفر خواهد بود.

الیاس نادران، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی هفته گذشته از انجام مذاکرات بین وزارت نفت و مقامات کرسنت خبر داد و گفت: منتظر نتیجه مذاکرات وزارت نفت و مقامات کرسنت هستیم؛ اگر به نتیجه نرسند، طرح ممنوعیت صادرات گاز ترش را پیگیری می‌کنیم.

از این رو، سفر زنگنه به امارات نمی‌تواند بدون طرح موضوع کرسنت بگذرد، باید دید آیا وزیر نفتی که حدود ۱۰ سال پیش در زمان وزارت وی، قراردادی به امضا رسیده که اکنون بعد از یک دهه هنوز تبعات مالی و اعتباری برای ایران دارد، می تواند از تجربه خود برای فیصله دادن به این قرارداد به گونه‌ای که زیان ملی به دنبال نداشته باشد، استفاده کند؟

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: