۲۶ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۶
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگویی اعلام کرد

نرخ بیکاری تک رقمی نشده است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با ابراز تردید نسبت به تک رقمی شدن نرخ بیکاری گفت: در سال های قبل با نرخ رشد ۶ درصدی تنها ۵۰۰ هزار شغل ایجاد شده و اکنون چگونه ممکن است با رشد منفی ۵.۸ درصدی که به صفر رسیده همین تعداد شغل ایجاد شده باشد.

به گزارش عیارآنلاین، رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگویی اظهار کرد: در پایان برنامه چهارم توسعه با رشد ۶٫۳۷ درصدی، بیش از ۵۰۰ هزار شغل ایجاد می‌شد. اما در دولت قبل بیشترین نرخ رشد ۶٫۳۸ درصد بود که ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شد. در مجموع با سیاست‌های اشتغال زایی دولت یازدهم موافق هستم . این دولت با توجه به محدودیت‌ها و تحریم‌ها و هدفمندی یارانه‌ها توانست اقدامی مثبت انجام دهد.

رحیم زارع

وی ادامه داد: مطابق آمار بانک مرکزی و مرکز آمار نرخ رشد منفی۵٫۸ درصد بود. با رشد۶٫۷ درصدی، حدود ۵۰۰ هزار شغل ایجاد کردیم. در ابتدای برنامه پنجم هم که رشد ۶٫۳۸ درصدی بود ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شد. اکنون چگونه ممکن است با رشد منفی ۵٫۸ درصدی که به صفر رسیده است این تعداد شغل ایجاد شده باشد.

زارع با تأکید بر اینکه نرخ بیکاری هنوز تک رقمی نشده است و این در جامعه ملموس نیست افزود:نرخ بیکاری با فضای کسب و کار رابطه عکس دارد. هر چقدر فضای کسب و کار بهتر؛ نرخ بیکاری پایین‌تر است. هرچقدر رشد اقتصادی مثبت‌تر باشد؛نرخ بیکاری پایین تر است. مجوزهایی که صادر و اما هنوز عملیاتی نشده است به نظر در محاسبات اشتغال حساب شده است.

زارع با بیان اینکه پرداخت یارانه به همه دهک های درآمدی اثر بخشی قانون را از بین برده و از محل حذف یارانه اقشار پردرآمد جامعه صنعت و تولید منتفع می‌شود گفت: باید به رونق تولید کمک کرد و منابعی که از حذف یارانه دهک های پردرآمد به دست می آید را به سمت تولید سوق داد که در نهایت منجر به کاهش بیکاری و معضلات اجتماعی می شود.

منبع : تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: