۲۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۷

فروش نفت به مشتریان بین‌المللی از طریق بورس در هفته اول آذر/تعیین قیمت بر اساس نفت صادراتی

با فراهم شدن سازو کارهای مورد نیاز، عرضه نفت خام صادراتی در بورس انرژی به هفته اول آذر ماه موکول شد آن هم به شرطی که توافق درباره “قیمت نفت” و ” نحوه پرداخت “، حاصل شود.

به گزارش عیارآنلاین، اوایل مهرماه بیژن زنگنه از عرضه زودهنگام ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام به منظور عرضه در بورس خبر داد. اما این امر در زود هنگام محقق نشد و سید محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت،دلیل این امر را فراهم نشدن ساز و کار ها عنوان کرد.

قمصری

در این راستا جلسات متعددی بین شرکت ملی نفت و بورس برگزار شده و آنطور که مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت عنوان کرده قرار است در جلسه‌ای که آخر این هفته برگزار می‌شود درباره قیمت نفت و نحوه پرداخت آن بحث شود،ضمن این که ساز و کار عرضه نفت در بورس انرژی هم اکنون فراهم است.

قمصری درباره این که آیا بخش خصوصی پیشنهاد خاصی برای قیمت نفت ارائه داده است، تصریح کرد: قیمت نفت را باید امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران اعلام کند.

به گفته مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، قیمت نفت در بورس انرژی بطور قطع براساس قیمت نفت صادراتی ایران خواهد بود چون قرار است این میزان نفت در خارج از کشور توسط بخش خصوصی به فروش برسد.

وی درباره این که آیا بخش خصوصی مخالفتی با قیمتهای بین المللی ندارد، اظهار کرد: طبیعی است که آنها دنبال قیمت پایین تر برای خرید نفت هستند ولی در عین حال مخالفتی با قیمتهای ارائه شده از سوی شرکت ملی نفت ایران ندارند.

تاکنون نفت عرضه شده در بورس انرژی، برای مصارف داخلی و محل تحویل آن در داخل کشور بوده است.

منبع:ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: