۲۶ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۲

تکمیل پایانه صادراتی گل و گیاه کشور در انتظار ۳۰ میلیارد تومان اعتبار/ صادرات منسجم نداریم

محمود حسن ولی مدیرعامل اتحادیه سراسری گل و گیاه با بیان اینکه ۸۰ درصد از پایانه صادراتی گل و گیاه تاکنون ساخته شده است، گفت: برای تکمیل این پایانه صادراتی تقاضای ۳۰ میلیارد تومان وام کرده‌ایم.

به گزارش عیار آنلاین، محمود حسن ولی مدیرعامل اتحادیه سراسری گل و گیاه در نشست خبری مدیران عامل‌ اتحادیه‌های سراسری بخش کشاورزی که در اتحادیه مرکزی نظارت برگزار شد، گفت: قبلا از انقلاب کلیه واریته‌های گل از کشور هلند وارد می‌شد و واردات گل آزاد بود.

گیاهان دارویی

وی افزود: اما در حال حاضر وضعیت تولید گل در کشور به گونه‌‌ای است که در سطح کشور نمایشگاه‌های مختلفی برگزار و واریته‌های گل به نمایش گذاشته می‌شود و این مؤید این است که ما صنعت گل را دگرگون می‌بینیم و در شرایطی قرار داریم که می‌توانیم صادرات گل را با یک الگوی بین‌المللی وارد بازار جهانی کنیم.

مدیرعامل اتحادیه سراسری گل و گیاه اظهار داشت: برای صادرات بین‌المللی گل نیاز به پایانه‌هایی است که محصول کشاورزی به خصوص گل و گیاه در یک زمان کوتاه وارد بازار شود و عملیات فروش و کلیه مراحل بازدید در همان محل و در آن زمان انجام شود و محصول فروخته شده در داخل کانتینرها پلمب شده و مستقیم از مرز خارج شود.

حسن ولی گفت: برای احداث چنین پایانه‌ای اتحادیه‌ و تعاونی‌های های سراسر کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند و نزدیک فرودگاه امام خمینی (ره) در جاده آزادگان محلی ساخته شد که حدود ۸۰ درصد مراحل اجرایی آن عملی شده است و امیدواریم تا سال آینده این پایانه افتتاح و به بهره‌برداری برسد.

وی افزود: شرایط کشور به لحاظ آب و هوایی و تأمین نور برای پرورش گل کاملا مطلوب و مناسب است و بازار خوبی در اطراف کشور ما مثل کشورهای عربی و کشورهای جدا شده از شوروی برای گل تولیدی کشور ما وجود دارد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری گل و گیاه با بیان اینکه کشور در آینده نزدیک می‌تواند در زمینه صادرات گل و گیاه به رقم قابل توجهی دست یابد، اظهار داشت: افتتاح پایانه گل و گیاه و تکمیل آن نیازمند همکاری مسئولین است و با برنامه‌ریزی در جهت تولید و صادرات گل می‌توانیم  در آینده جایگزین مناسبی برای صادرات نفت داشته باشیم.

وی افزود: هم‌اکنون برای اتمام و تکمیل این پایانه صادراتی گل و گیاه  ۳۰ میلیاردتومان درخواست وام شده است و در جریان دریافت ۲۰ میلیارد تومان از این وام هستیم و تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان برای ساخت پایانه هزینه شده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری گل و گیاه با بیان اینکه خوشبختانه با ادغام بخش بازرگانی در وزارت جهاد کشاورزی کارها با سرعت بیشتری پیش می‌رود گفت: وزیر جهاد کشاورزی هم دستور اکید داده‌اند تا این کار سریع‌تر انجام شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری گل و گیاه تصریح کرد: دو بازار گل و گیاه شهید محلاتی و بازار امام رضا از طریق اتحادیه‌های سراسری تشکیل شده‌اند.

حسن ولی گفت: آمار صادرات گل به هیچ عنوان درست نیست و با واقعیت منطبق نیست چون صادرات گل در یک نقطه متمرکز نیست و از گمرکات مختلف صادرات انجام می‌شود که تاکنون آمار دقیقی از صادرات گل به ما  داده نشده است که اگر این پایانه صادراتی به بهره‌برداری برسد از آنجا که کلیه امور صادراتی در آن پایانه انجام خواهد شد این مسائل نیز حل می‌شود.

در این نشست مدیران اتحادیه‌های عشایر، دامداران، گل و گیاه و تعاونی های روستایی و کشاورزی کشور با محوریت اتحادیه مرکزی نظارت و هماهنگی تعاونی‌های روستایی کشاورزی حضور داشتند.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: