۲۶ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۷

صادرات نفت ایران به هند ۶۰ درصد افزایش یافت

صادرات نفت ایران به هند در ماه اکتبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۰ درصد افزایش یافت و به ۳۰۹ هزار و ۹۰۰ بشکه در روز رسید.

به گزارش عیار آنلاین، به نقل از رویترز، هند در ما اکتبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۰ درصد بیشتر نفت از ایران خریده است.

کشتی - نفت

بر اساس اطلاعات حاصل از عبور و مرور نفتکش‌ها، هند، دومین مشتری بزرگ نفت ایران پس از چین، در ماه اکتبر روزانه ۳۰۹ هزار و ۹۰۰ بشکه نفت از ایران خریداری کرده است که نسبت به ماه پیش از آن یعنی سپتامبر ۲۸ درصد بیشتر است. این میزان بالاترین رقم از ماه مارس تاکنون به شمار می‌رود.

واردات نفت دهلی‌نو از تهران در بازه زمانی ژانویه تا اکتبر نیز حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است. این افزایش تاحدی به علت افزایش واردات نفت این کشور از ایران در ۳ ماهه نخست امسال، به علت اجرایی شدن توافق موقتی ژنو است.

پالایشگاه خصوصی اسار اُیل، بزرگ‌ترین خریدار هندی نفت ایران در ماه اکتبر بوده است؛ پس از آن پالایشگاهی دولتی مانگالور قرار دارد. این دو پالایشگاه، تنها پالایشگاه‌های هند هستند که به طور منظم و ماهانه از ایران نفت می‌خرند.

واردات نفت هند به طور کلی در این ماه نسبت به سال گذشته ۳٫۴ درصد کاهش یافته و به ۳٫۶۳ میلیون بشکه در روز رسیده است. کل واردات این کشور در ۱۰ ماه نخست ۲۰۱۴ نیز با کاهش ۳٫۱ درصدی مواجه شده است.

سهم ایران از واردات نفتی دهلی‌نو در ۱۰ ماه نخست امسال برابر با ۷٫۲ درصد است که این رقم برای سال گذشته ۴٫۹ درصد بوده است.

ایران و گروه ۱+۵ در حال مذاکره برای رسید به توافق جامع نهایی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای و رفع تحریم‌های ایران هستند. درحالی‌که بازارهای جهانی تحت فشار ناشی از عرضه بیش از حد نفت قرار دارند، هرگونه توافقی می‌تواند به افزایش سریع صادرات نفت ایران منجر شود.

منبع:فارس

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: