۲۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۰

زمین‌های کشاورزی در عربستان چگونه طراحی شده‌اند؟

شکل زمین‌های کشاورزی در عربستان که اکثر مناطق آن را صحرای گرم و خشک پوشانده است، در نوع خود بسیار جالب توجه است. زمین‌های کشاورزی در اکثر نقاط این کشور به شکل دایره‌هایی با قطر ۲۰۰ الی ۸۰۰ متر است. این نوع طراحی زمین کشاورزی، علاوه بر مزایایی که در آبیاری دارد؛ زمینه را برای جذب گردشگر کشاورزی فراهم کرده‌ است.

به گزارش عیارآنلاین، کشور عربستان سعودی در منطقه‌ای گرم و خشک واقع شده‌است و فصل آبیاری در آن بسیار کوتاه است. این کشور تابستان‌های گرم و طولانی و زمستان‌های معتدل دارد. با این وجود، کشور عربستان از سال ۲۰۰۸ به موفقیت‌هایی در زمینه توسعه کشاورزی با استفاده از روش‌های بهینه در آبیاری دست یافته است. شکل زمین‌های کشاورزی در کشوری مانند عربستان که اکثر مناطق آن را صحرای گرم و خشک پوشانده است، در نوع خود بسیار جالب توجه است. زمین‌های کشاورزی در اکثر نقاط این کشور به شکل دایره‌هایی با قطر ۲۰۰ الی ۸۰۰ متر است. این نوع طراحی زمین کشاورزی، علاوه بر مزایایی که در آبیاری دارد؛ زمینه را برای جذب گردشگر کشاورزی فراهم کرده‌ است. شکل‌های ماهواره‌ای زیر که از ۵ شهر وادی الدواسیر، البُکیریه، حائل، تبوک و طبرحل گرفته شده‌اند به خوبی نحوه طراحی شکل زمین‌های کشاورزی عربستان را نشان می‌دهد. لازم به ذکر است اینگونه طراح زمین کشاورزی تنها مختص این ۵ شهر نیست و این الگو در دیگر شهرها چون الخرج نیز پیاده شده‌است.

نقشه عربستان

 نقشه ماهواره‌ای کشور عربستان

شهر وادی الدواسیر-1

 شهر حائل واقع در شمال عربستان

شهر حائل-3

شهر حائل واقع در شمال عربستان

شهر تبوک

شهر تبوک در شمال غربی عربستان

شهر طبرحل

شهر طبرحل واقع در شمال عربستان

شهر طبرحل-2

شهر طبرحل واقع در شمال عربستان

همانطور که در شکل‌های ماهواره‌ای فوق مشخص است، مزارع دایره‌ای شکل سبز از ماسه‌های قرمزبیابانی به وضوح متمایز هستند. محصولات کشاورزی عربستان عمدتا شامل گندم، ذرت و یونجه است. مقامات عربستان هدف اصلی خود را از این کار تمرکز بیشتر به بخش کشاورزی و توسعه‌ی گردشگری کشاورزی در کشور به طور همزمان دانسته و عنوان کرده‌اند تلاش می‌کنند مزارع کشاورزی را درعین حال به مکان‌های جذاب گردشگری مبدل کنند و ضمن حفاظت از منابع کشاورزی و زمین و گونه‌های بومی در ترویج آن از طریق گردشگری نیز بکوشند.

آب مورد نیاز برای کشت نیز عمدتا از طریق حفر چاه‌های عمیق و استفاده از سفره‌های زیرزمینی تأمین می‌شود. روش آبیاری گردان که در این زمین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند زمین‌های کشاورزی دایره‌ای شکل به مساحت ۵ تا ۵۰۰ هکتار را مرطوب نگاه دارد. در شکل زیر نحوه آبیاری این زمین‌ها نشان داده شده است

آبیاری گردان

بررسی نتایج این نوع طراحی زمین کشاورزی در کشور عربستان و تحلیل مزایا و معایب آن در کنار مطالعات تطبیقی به منظور استفاده از چنین روش‌هایی در کشاورزی کشورمان، می‌تواند دست کم در میزان بهره‌وری آب زمین‌های کشاورزی مفید باشد.

۱۷ دیدگاه

 1. کشاورز بهره مند از دستگاه سنتر پیوت :

  جهت استحضار نگارنده محترم و سایت عیار انلاین : زمینهای کشاورزی اینگونه طراحی نشده اند بلکه این نوع مزارع به پیشرفته ترین سیستمهای ابیاری بارانی بنام سنتر پیوت مجهز شده اند که از خصوصیات بارز ان کاملا مکانیزه بودن و ابیاری زمین بصورت قطعات دایره ای شکل در ابعاد مختف میباشد.

  • دانشجوی دانشگاه تهران :

   جهت اطلاعتان عرض کنم اولاً سیستم آبیاری سنتر پیوت سیستم چندان جدید در دنیا نیست در ثانی به صورت دایره درآمدن زمین ها نشاندهنده ی ناقص اجرا کردن این سیستم آبیاری است برای توضیح بیشتر، شما سیستم سنترپیوت را مشابه عقربه ساعت در نظر بگیرید که در یک صفحه ی مربعی قرار دارد در حالت ناقص عقربه در مسیر چرخشش یک مسیر دایره وار را ایجاد می کند و گوشه های مربع خالی می ماند این خالی ماندن در تصویر بالا به صورت ایجاد قطعات مثلثی بین دایره ها مشخص است( به تصاویر بالا نگاه کنید). به شکل دایره ای کار کردن در سیستم سنترپیوت بهینه نیست چون اولاً مقداری از زمین غیر قابل بهره برداری باقی می ماند و در ثانی نحوه ی شخم زدن و نحوه ی کشت در این سیستم ها اگر قرار باشد به صورت دایره کشت شود جای بحث دارد( دقیق اطلاع ندارم که مساحت دایره را چگونه شخم می زنند و کشت می کنند. آیا برای شخم و کشت بر روی همان زمین دایره کار انجام می شود؟ چگونه؟ و یا اینکه زمین را به صورت مربعی شخم و کشت می کنند و بعد به صورت دایره آبیاری می کنند، البته از روی تصاویر بالا می شود تقریباً سیستم شخم و کشت را به همان صورت دایره تشخیص داد)
   در کل در سیستم سنتر پیوت برای اینکه زمین به صورت مربعی کشت و آبیاری شود در انتهای سیستم آبیاری( شما در نظر بگیرید در انتهای عقربه ساعت) یک بازوی پرتاب آب نصب می شود( اسم این نوع سیستم آبیاری را دقیق نمی دانم) و این بازو دقیقاً بر روی انتهای سیستم اصلی و از لحاظ مکان دقیقاً بر روی محیط دایره قرار دارد و این سیستم به صورت هوشمند در حین حرکت سیستم اصلی، آب و فاصله پرتاب آب را به صورت هوشمند تنظیم می کند این سیستم بیشترین فاصله ی پرتاب آب را زمانی دارد که عقربه ی سیستم اصلی بر روی قطر مربع قرار می گیرد. و به این ترتیب تمام مساحت مربع تحت آبیاری قرار می گیرد و مثلث های خالی بین دایره ها که در تصاویر بالا مشاهده می شوند دیگر به وجود نمی آیند و کشت می شوند( امیدوارم توانسته باشم قابل فهم توضیح داده باشم).
   حال سوال اصلی: این سیستم آبیاری چه ربطی به گردشگری کشاورزی دارد؟ این سیستم آبیاری چگونه موجب افزایش گردشگر کشاورزی شده است؟ گردشگر کشاورزی به گردشگری گفته می شود که برای اهداف مختلف که اصلی ترین آن آشنایی با فرآیند کشاورزی و لذت بردن از کشاورزی است به مناطق کشاورزی مسافرت می کند و در تمام یا بخشی از فرآیند کشاورزی( کاشت، داشت و برداشت مثل شخم زدن، وجین کردن، چیدن میوه و…) شرکت و به کشاورز اصلی کمک می کند. حال شما چگونه می گویید که سنتر پیوت به گردشگری کشاورزی کمک خواهد کرد. اگر فکر می کنید که گردشگر صرفاً بیاید و مشاهده کند اولاً چی را مشاهده کند و در ثانی با صرف دیدن گردشگری کشاورزی محقق نمی شود. اینکه گردشگر چی را مشاهده کند اگر سنترپیوت به صورت مربع آبیاری کند مزارع آن با سایر مزارع تفاوتی ندارد و مزارع آن با سایر مزارع آبیاری شده با سایر روش ها تفاوتی نمی کند پس برای گردشگر هم فرقی نمی کند که سنتر پیوت ببیند یا آبفشان خطی یا… اگر منظورت اینه که دیدن این دایره ها برای گردشگر جذاب است باید بهت بگم این دایره ها بر روی زمین چندان مشخص نیستند و گردشگر هم نمی تواند از روی زمین این دایره ها را تشخیص دهد. در کل این سیستم آبیاری ربطی به گردشگری کشاورزی ندارد اطلاعات تکمیلی را از آقای دکتر ورمزیاری بپرسید که پایان نامه ی دکترای خود را در زمینه ی گردشگری کشاورزی انجام داده اند.یاعلی

  • دانشجوی دانشگاه تهران :

   مطلبی که من نوشتم در پاسخ به مطلب”کشاورز بهره مند از دستگاه سنتر پیوت” نیست و اشتباهی در قسمت پاسخ نوشته شد. مطلبی که نوشتم در نقد کل یادداشت بود.

 2. کشاورز بهره مند از دستگاه سنتر پیوت :

  با سلام به دانشجوی عزیز که متاسفانه رشته تحصیلیشان ذکر نشده بعرض میرساند توجه داشته باشید که مسئله اصلی ما در ایران کمبود اب و منابع ابی میباشد و کمبود زمین نداریم وباتوجه به اینکه اینجانب در مزرعه خود دارای سیستم آبیاری کلاسیک ثابت نیز میباشم و همچنین آشنائی کامل با سیستم های دیگر آبیاری را نیز دارم و چون این نوع سیستم کاملا مکانیزه بوده و برای کنترل چندین دستگاه آبیاری فقط نیاز به یک نفر اپراتور دارد و صرفه جوئی در مصرف اب و یکنواختی آبیاری بصورت ایده ال میباشد ،در حال حاضر به نظر اینجانب بهترین سیستم برای استفاده بهینه آب در مزارع بزرگ میباشد و قسمت هائی از زمین هم که باقی می ماند هم میتوان بصورت ابیاری قطره ای برای احداث باغ مورد استفاده قرار گیرد یا با توجه به شرایطی که معروض داشتم اغماض نمود . امید که توضیحاتم مورد فایده قرار گیرد.

 3. مجید :

  سلام بهترین سیستم آبیاری هم از لحاظ راندمان هم مصرف انرژی همین سیستم سنتر پیوت می باشد

 4. دانشجویی از ارومیه :

  با سلام:
  این سیستم در نوع خودش میتوان یک سیتم بهینه باشد با چرخ های ویل اگر مقدار اطلاعات کافی ندارید نظر ندهید.
  ما هام در ایران بیابان داریم ایران هم فقط همت نداریم همین به جای انتقاد به فکر ایده باشیم.

 5. احسان :

  من اولین بار در سال ۸۳ که سرویس گوگل ارت راه اندازی شده بود و تصاویر زیاد با کیفیتی از نقاط مختلف جهان نداشت و فقط تصاویر با کیفیت از آمریکا داشت، متوجه این نوع زمین های کشاورزی مکانیزه در مناطق کویری آمریکا که بسیار بیشتر از حد تصور شماست شده بودم. اما نمیدونستم که بعضی ها فکر کردند این تز عربستانی هاست.
  بیشتر از سی ساله که با مطرح شدن مقوله اتوماسیون صنعتی تو بحث کشاورزی و استفاده بهینه از آب و انرژی و کاهش هزینه ها توی کشور آمریکا این نوع کشاورزی متداول شده.
  میتونین با مراجعه به گوگل مپ زمین های کشاورزی این تیپی که حتی قطر بعضی هاشون به یک کیلومتر هم میرسه، رو ببینین

  • کامران :

   حالا مثلا تز عربستانی ها باهش مثلا چی میشه؟؟؟ تو این هم تعصب..ای وای من….یعنی فقط ادعا هستیم ما فقط ادعا….در ضمن کشاورزی توی این عربستان که تازه راه اندازی نشده از قدیم بوده…اونم تو وسط کم ابی….یعنی کم ابی همیشه داشتن….

 6. مسعود :

  تعصب دیوانه وار ما ، ما رو محکوم به نابودی کرده. کشاورزی آنهم در این مقیاس در سرزمین عربستان ، میتواند بعنوان عجایب هشتگانه قرار گیرد.
  مهندس باید کار مهندسیشو انجام بده نه اینکه وارد احساسات بی پایه و اساس بغض و کینه بشه

 7. سعید :

  آقای دانشجوی دانشگاه تهران! فرموده بودید گوشه مربعها زمین بدون استفاده می مونه؟؟؟؟ در صورتی که مسئله آبه نه زمین!!!!

 8. دانشجویی از نیشابور :

  بنظر بنده بیشتر بحث بیابان زدایی مطرح هست نسبت به گردشگری کشاورزی

 9. علی :

  داداش سواد نداری نظر نده همه چیز با دین نسنج.کارشون حرف نداره ما ایرانیها قبول کنین بی سوادیم

 10. محمد :

  سلام
  در کشور ماهم بیابان داریم وهم کمبود اب
  شاید روزی به این نتیجه برسیم که ما هم بتونیم این روش را در بیابان اجرا کنیم و نتیجه مطلوب بگیریم .و مشکل ابیاری را با شیرین کردن اب دریا حل کنیم به شرطی ک مسوولین به این مسایل اهمیت بدن .هیچ چیز غیر ممکن نیست
  خوشحال نباشیم ک مثلا کشور ما چن برابر فلان کشور وسعت دارد

 11. یاور :

  دولت ایران میتوانست کاری کند که بارش داشته واین بارش باعث اب در کشور و تقسیم ان به شرب وغیرقابل شرب بعدازمصرف برای تصفیه غیر شرب درمسایل کشاورزی بشودویااب راواردکرده وتقسیم کند ویاهدایت ابرهاازطرق مختلف.
  دولت میتوانست با ایجاد بارش و غیره اب فراوان و تقسیمات ان بپردازد دولت ایران هیچگونه افکاری دراین خصوص ندارد و حتی بعد از تقسیم میتوانست صادرات محصولات کشاورزی را انجام دهد چون خود ما کشاورز ساده ای هستیم اما بهترین عملکرد را میتوانست انجام دهد ولی انجام نمیدهد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: