۲۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۴

کارفرمایان جدیت لازم برای اجرای طبقه‌بندی مشاغل ندارند

عضو کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار با اشاره به عدم جدیت لازم در کارفرمایان برای اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در کارگاه‌های بالای ۵۰ نفر گفت:‌ برخی کارفرمایان اجرای این قانون را تمکین نمی‌کنند

به گزارش عیار انلاین،علی خدایی  در مورد وضعیت اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در کارگاه‌ها اظهار داشت: مطابق قانون همه کارگاه‌های بالای ۵۰ نفر کارگر باید این قانون را اجرا کنند و ادارات کار استان‌ها هم در این زمینه همکاری خوبی دارند.

  index

وی ادامه داد: البته الزام کافی برای اجرای این قانون وجود ندارد و حتی پرونده‌ای را سراغ دارم که در این خصوص به قوه قضائیه ارجاع شد، اما کارفرما باز هم تمکین نمی‌کند.

عضو کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار به شکایات کارگران از عدم اجرای این طرح اشاره و تصریح کرد: مشکل اساسی در اجرای طرح طبقه بندی مشاغل این است که جدیت لازم برای اجرای آن از سوی کارفرمایان وجود ندارد.

وی گفت:‌ کارفرما مکلف است، از زمانی که طرح طبقه بندی در کارگاهش اجرا شده حقوق و مزایای کارگران را طبق این طرح بدهد و اگر هم اجرا نمی‌کرده باید حقوق و دستمزدی که از گذشته هم بر این اساس به کارگران تعلق داشته را بپردازد، یعنی از زمان اشتغال کارگر در آن کارگاه و یا از‌ زمانی که آن کارگاه به حدنصاب ۵۰ کارگر رسیده و مشمول این طرح شده است.

تمامی کارگاه‌های دارای ۵۰ نفر کارگر و بیشتر از اول تیرماه ۱۳۷۵ موظف شده‌اند، ظرف مدت یک سال از تاریخ شمول این قانون، طرح طبقه‌بندی مشاغل خود را بر اساس ضوابط،‌دستورالعمل‌ها و مقررات مربوط تهیه و به تائید وزارت کار برسانند، در غیر این صورت علاوه بر پرداخت مابه‌التفاوت، مشمول جریمه می‌شوند.

منبع:فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: