۲۶ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۷
معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگویی خبر داد

هماهنگی نهایی با گمرک برای پلمب مخزن سوخت کامیون‌های ترکیه‌

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از هماهنگی نهایی با گمرک جمهوری اسلامی ایران برای پلمب مخزن سوخت کامیون‌های ترکیه‌ای در مرز کشور خبر داد و گفت: برای تعدیل و عادلانه کردن شرایط چاره‌ای جز پلمب مخازن سوخت ناوگان ترکیه نداریم.

به گزارش عیارآنلاین، داوود کشاورزیان در گفت‌وگویی اظهار کرد: در حال حاضر چند راهکار برای حل مشکل به وجود آمده با ترکیه در خصوص تردد کامیون‌های دو کشور در دست بررسی است. واقعیت این است مسیر ایران بهترین مسیر برای ترکیه است جهت آن‌که بتواند خود را به آسیای میانه یا افغانستان برساند.

تجارت

وی در پاسخ به این پرسش که ترکیه در حال حذف مسیر ترانزیتی ایران و استفاده از کشورهای دیگر حاشیه دریای خزر برای تردد کامیون‌های خود است، تصریح کرد: این‌که تصور کنیم ترکیه بتواند ایران را حذف کند شدنی نبوده و به لحاظ اقتصادی به نفع آنها هم نیست.

وی گفت: ایران به ناوگان ترکیه سوخت ارزان ۱۰ تا ۱۲ سنتی می‌دهد اما آنها چنین فرصتی را برای ناوگان جاده‌ای ایران فراهم نمی‌کنند و به همین دلیل شرایط به نفع ناوگان ایرانی نیست.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در پاسخ به این پرسش که هم‌اکنون چه راهکارهایی برای حل این مشکل در حال بررسی است، گفت:‌ با توجه به این‌که ترکیه به ناوگان ایرانی سوخت نمی‌دهند ما هم در مقابل به کامیون‌های ترکیه‌ای سوخت ندهیم. یعنی مخازن سوخت کامیون‌های ترکیه‌ای را در ایران پلمب کینم.

کشاورزیان با بیان این‌که معتقدیم پلمب مخزن سوخت ناوگان ترکیه مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت، افزود:‌ این کار باعث ایستایی در مرز و بروز فساد می‌شود.ضمن آن‌که قبلا هم پلمب مخازن کامیون‌های ترکیه‌ای تجربه ناموفقی بود. به هر حال تلاش ما این بود که کار به این مرحله کشیده نشود اما اگر در نهایت راهی برای تعدیل شرایط به نفع ناوگان ایرانی و یک شرایط عادلانه‌ای برقرار نشود ناچاریم به فکر پلمب مخازن سوخت کامیون‌های ترکیه باشیم.

وی با بیان این‌که نیازی به جلب موافقت طرف ترکیه‌ای نیست، تصریح کرد: در داخل کشور در حال مذاکره با گمرک برای فراهم کردن مقدمات پلمب مخازن سوخت ناوگان ترکیه هستیم.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: