۲۶ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۲
یک کارشناس مطرح کرد

تولید ۴۰ میلیون تن فولاد امکان‌پذیر نیست

طبق اعلام اخیر مسئولان ایمیدرو قرار است ظرفیت تولید فولاد کشور تا سه سال دیگر به ۴۰ میلیون تن برسد اما به اعتقاد برخی کارشناسان طرح‌های در حال اجرا، رسیدن به این ظرفیت تولید را محقق نمی‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، بهمن آرمان در گفت‌وگویی با تاکید بر اینکه یک کارخانه فولادسازی باید حداقل پنج میلیون تن ظرفیت تولید داشته باشد، گفت: برخی از واحدهای ما دارای این ظرفیت اقتصادی مطلوب نیستند و بعید است تا پایان سال ۱۳۹۶ تولید فولاد حتی به ۳۰ میلیون تن هم برسد.

فولاد

وی با بیان اینکه فولاد مبارکه یک طرح توسعه‌ای در بندر عباس دارد که هنوز به جایی نرسیده است، افزود: فولاد خوزستان نیز در شرایطی نیست که ظرفیت خود را به پنج میلیون تن افزایش دهد و ذوب آهن نیز برای رسیدن به این ظرفیت، اسنادش در دست مناقصه است.

آرمان همچنین با اشاره به مشکلاتی نظیر افزایش قیمت حامل‌های انرژی تصریح کرد: سه کارخانه فولاد مبارکه، خوزستان و ذوب آهن مزایای نسبی خود را که همان داشتن گاز طبیعی بود، ازدست دادند و در زمستان با قطعی گاز و در تابستان با قطعی برق روبرو هستند که این عوامل باعث بالا رفتن هزینه تولیدشان می‌شود.

وی با بیان اینکه واحدهای فولاد خوزستان و مبارکه برای تامین نیازهای خود و بالا بردن ظرفیت تولید قرار بود نیروگاه برق با ظرفیت هزار مگاوات و ۵۰۰ مگاوات احداث کنند، افزود: به علت سوءمدیریت این کار صورت نگرفت و این واحدها اکنون با مشکلات عمده روبرو هستند.

این کارشناس مشکل دیگر در بخش فولاد را ثابت بودن نرخ ارز دانست و تصریح کرد: کارخانه‌های فولادی قطعات یدکی و مواد اولیه مورد نیاز خود را به ارز می‌خرند و با توجه به اینکه نرخ ارز ثابت مانده این کارخانه ها نمی‌تواند تولیدات خود را افزایش دهند.

وی همچنین گفت: فولاد خوزستان نیز به جای اینکه واحد آهن اسفندی خود را بسازد، آن را از بندر عباس، اردکان و بعضی از کشورهای خارجی نظیر بحرین تامین می‌کند و نمی‌تواند از قدرت رقابتی کافی برخوردار شود.

آرمان با تاکید بر اینکه اصلاح قیمت انرژی برای این واحدها ضروری است، اظهار کرد: دولت نیز باید فولاد خوزستان و مبارکه را وادار کند تا نیروگاه‌های برق خود را احداث کنند چرا که توانیر قدرت تامین برق مورد نیاز این کارخانه ها را در فصل تابستان ندارد.

این استاد دانشگاه همچنین عنوان کرد: در سال گذشته در بخش فولاد ۱۵٫۵میلیون تن تولید داشتیم و قرار است در سال جاری این مقدار به ۱۶ میلیون تن افزایش یابد و این ظرفیت ۲٫۵ برابر کمتر از ترکیه است که ذخایر سنگ آهن و سوخت کافی در اختیار ندارد.

وی با اشاره به افزایش صادرات در سال جاری گفت: این افزایش صادرات به دلیل رکود در بازار داخلی بود و شرکت های فولادی توان فروش محصولات در بازار داخلی را نداشتند و از آنجاکه فولاد ایرانی بسیار مرغوب است، کشورهای اروپایی هم خواهان آن بودند.

آرمان یادآور شد: در خاور میانه نیز عمدتا به کشورهای آسیای شرقی نظیر چین، هند و کره جنوبی صادرات داشتیم.

این استاد دانشگاه همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش دلایل ضعف در بخش فرآوری مواد معدنی را نبود سرمایه‌گذاری دانست و تصریح کرد: از آنجاکه بخش خصوصی تمایل چندانی به سرمایه گذاری های سنگین در بخش فولاد ندارد و صنعت فولاد ایران عمدتا دولتی است با مشکلاتی روبرو هستیم و راه برون رفت از آن سرمایه گذاری‌های کلان در این بخش است.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: