۲۶ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۵
دکتر عصاره خبر داد:

تجاری‏‌سازی فنون مربوط به کشت و صنعتی کردن گیاهان دارویی

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: از تجاری سازی فنون مربوط به کشت و صنعتی کردن گیاهان دارویی و گیاهان دارویی در راستای تحقق بند دوازدهم سیاست های کلی نظام سلامت حمایت می شود.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر محمدحسن عصاره دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی درباره فعالیت های این ستاد برای تحقق سیاست های کلی نظام سلامت اظهار کرد: حمایت از تجاری‏ سازی فنون مربوط به کشت و صنعتی کردن گیاهان دارویی و داروهای گیاهی با هدف تدوین دانش فنی و ارائه آن به شرکت‏‌های دانش‌بنیان و گسترش ارتباط با تجار بین‏ المللی بويژه کشورهای آسياي شرقي و آسياي ميانه برای صادرات محصولات دانش‌بنیان در راستای تحقق بند دوازدهم سیاست های کلی نظام سلامت انجام می شود.

گیاهان دارویی
وی همچنین از حمايت گسترده از تحقیقات در زمینه اهلی‌سازی و کشت گياهان دارویي انحصاري ايران در مزارع و خارج از عرصه طبیعی و بخصوص در اراضي غيرقابل استفاده در نظام زراعي كشور به منظور جامه عمل پوشاندن به سیاست های کلی سلامت خبر داد.
عصاره به اهمیت تأمین امنیت غذایی و بهره‌مندی عادلانه آحاد مردم از سبد غذایی سالم اشاره کرد و گفت: رسالت مهم این ستاد استفاده حداکثری از طبیعت و فرآورده‌های طبیعی در راستای سلامت انسان و رفاه اجتماعی با حفظ چرخه‌های اکوسیستمی طبیعت می‌باشد که با حمایت از طراحی و تأمین منابع برای تأسیس و توسعه زیرساخت‌های فناوری وتولید و صادرات مکمل‌ها و فرآوردهای غذایی بر اساس دانسته‌های طب سنتی این مهم را به ‌انجام می‌رساند.

حمایت از اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای حاشیه اقیانوس هند ( IORA )
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری مؤثر از ظرفیت‌ها و منابع طب سنتی سایر ملل و نیز از ظرفیت‌های طب کلاسیک را از اقدامات جاری ستاد در زمینه تبادل تجربیات با سایر کشورها در زمینه طب سنتی برشمرد و یادآور شد: حمایت از اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای حاشیه اقیانوس هند ( IORA ) با هدف تبادل تجربیات و فناوری و دانش فنی در حوزه مرتبط نمونه ای از فعالیت‌های این ستاد در راستای تحقق بند دوازدهم سیاست های کلی سلامت می باشد.
وی با بیان اینکه برقراری تعامل و تبادل منطقی میان طب سنتی و طب نوین برای هم‌افزایی تجربیات و روش‌های درمانی ذیل بند دوازدهم این سیاست ها لحاظ شده است، گفت: به همین منظور مطالعات تطبیقی، بین نظام طب سنتی ایرانی-اسلامی با طب سنتی سایر ملل و طب کلاسیک تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کمک به برگزاری دوره‏های بازآموزی برای پزشکان، داروسازان و دامپزشکان در زمینه طب سنتی و داروهای گیاهی به شکل جدی در کارگروه‌های ستاد در حال انجام است.
عصاره همچنین تصریح کرد: فرهنگ‌سازی و اصلاح نگرش جامعه نسبت به جایگاه طب سنتی و استقرار و ترویج روش زندگی و تغذیه سالم بر اساس آموزه‌های این طب و ترويج رعايت اصول شش‌گانه سلامت مكتب طب سنتي در ميان آحاد جامعه از مهمترین سیاست‌های اجرایی این ستاد می‌باشد.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی در ادامه اظهار کرد: حمایت از تشكيل بانك اطلاعاتي داروهاي سنتي در دسترس، ايجاد سامانه ثبت داروهاي سنتي و طبيعي و ارائه اطلاعات دارويي اقدام مهمی برای تحقق اهداف یاد شده به شمار می رود.
عصاره با بیان اینکه با تصویب سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی گام تاثیرگذاری در راستای سیاست‌های اجرایی کشور برداشته شد، گفت: ارتقای سطح سلامت جامعه مبتنی بر توسعه طب سنتی و بهره‌گیری از اصول حفظ ‌الصحه و نگرش کل‌نگر از دیگر اهداف اجرایی این ستاد در راستای تحقق بند دوازدهم سیاست های کلی سلامت است.

منبع: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: