۲۶ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۹
دکتر ضرغام عنوان کرد؛

سهم ایران در تولید علم جهان ۱/۶درصد است/ همکاری با ۲۹هزار عضو هیئت علمی

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سهم و نقش ایران در تولید علم در جهان ۱/۶ درصد است که صندوق توانسته است به میزان یک درصد از این عدد را مورد حمایت قرار دهد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر نصرت‌اله ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران معاونت علمی در یازدهمین کنفرانس عمومی AUAP-UT اتحادیه دانشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه که با حضور مهمانان داخلی و خارجی در باغ نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد با اشاره به پیشینه چند هزار ساله دانشگاه و علم ورزی در ایران گفت: نخستین دانشگاه ایران در ۱۳ قرن پیش به نام جندی شاپور با حضور اساتید برجسته ای از روم، یونان، هند و ایران به امر آموزش و تحقیقات علمی پرداخته است.

ضرغام
وی ادامه داد: ایران با توجه به پیشینه چند هزار ساله در حوزه علم و فرهنگ، ظرفیت گسترش روابط علمی و فرهنگی را داراست.
دکتر ضرغام تصریح کرد: دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳ به عنوان یک دانشگاه مادر تأسیس شد که بعد از این دانشگاه‌ها دیگر دانشگاه‌های ایران تأسیس شدند.
وی با اشاره به پیشرفت چشم گیر آموزش و تحقیقات در ایران پس از انقلاب اظهار کرد: قبل از انقلاب اسلامی ایران تعداد دانشجویان کشور کمتر از ۲۰۰ هزار نفر بود این در حالی است که اکنون این تعداد به بیش از چهار میلیون و پانصد هزار نفر رسیده است.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران کشور ادامه داد: نگاه بلند مسئولین کشور به توسعه علم و فرهنگ و استفاده از ظرفیت‌های عظیم نیروهای انسانی تحصیل کرده ایران را به کشور منحصر به فرد در زمینه علمی و فرهنگی مبدل کرده است.
وی اذعان کرد: در همین راستا و بعد از پایان مأموریت شورای عالی پژوهش، بنیاد ملی علم ایران (صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور) جهت حمایت از پژوهشگران و فناوران داخلی و خارج از کشور ایجاد شد.
دکتر ضرغام ادامه داد: فعالیت‌ها و اهداف این بنیاد شبیه به اهداف و فعالیت‌های بنیادهای علوم در دیگر کشورهای جهان است.
وی ضمن بیان فعالیت‌های بنیاد علم ایران گفت: بنیاد در حوزه‌های مختلفی نظیر حمایت از طرح‌های پژوهشی پسا دکترا، کرسی پژوهشی، ثبت بین المللی اختراعات، ثبت ایده و… به صورت ملی و بین المللی فعالیت دارد.
رئیس صندوق ادامه داد: با ایجاد مرکز توسعه نوآوری و حمایت از تأسیس مراکز نوآوری، صندوق نقش ارزشمندی در بکارگیری نخبگان، کارآفرینی و تولید محصولات جدید و تجاری سازی یافته‌های پژوهشی و ایده‌های خلاقانه، ایفا می کند.
دکتر ضرغام افزود: سهم و نقش ایران در تولید علم در جهان ۶/۱ درصد است که صندوق توانسته است یک درصد این میزان از تولیدات علمی کشور را مورد حمایت قرار دهد.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با اشاره به اهمیت کرسی پژوهشی تصریح کرد: تا کنون بالغ بر هیجده کرسی پژوهشی به برجسته‌گان علم و معرفت که در داخل و خارج از کشور به عنوان شاخص و برترین در آن حوزه علمی شناخته شده باشند، اعطاء شده است.
دکتر ضرغام با اشاره به ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی کشور گفت: ما این توان و علاقه مندی را داریم که همکاری های خود را در سطح کشورهای منطقه خصوصا کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه ایجاد و گسترش دهیم.

همکاری ۲۹ هزار عضو هیأت علمی با صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی همچنین با بیان اینکه کمک به توسعه علمی کشور باید به یک باور عمومی تبدیل شود، گفت: ۲۹هزار عضو هیأت علمی با ما در ارتباط هستند که امیدواریم این میزان را به ۸۰ درصد اعضای هیأت علمی کشور برسانیم.
ضرغام با بیان اینکه سیاست ما حمایت از تمام پژوهشگران و فناوران ایرانی حتی در خارج از کشور است، گفت: بنا داریم از کل ظرفیت منابع انسانی کشور بهره‌گیری کنیم، اخیرا هم برنامه‌هایی برای سفر به دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی شهرستان‌ها داشتیم تا در مورد نحوه حمایت‌ها از آنها پیشنهاداتی را مطرح کنیم.
وی افزود: فرم‌هایی را در دانشگاه‌های شهرستان‌ها ارائه می‌کنیم تا بدانیم چه تعداد از پژوهشگران از حمایت‌های صندوق مطلع هستند زیرا ارزیابی ما این بوده که پژوهشگران استان تهران و همجوار بیشتر در جریان حمایت‌ها قرار دارند.
ضرغام ادامه داد: همچنین باید از ظرفیت‌های مالی کشور استفاده کنیم تا منابعی که برای فناوری وجود دارد هدفمند‌تر بهره‌گیری شود به همین منظور با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی تفاهمنامه‌هایی را امضا کردیم تا برای انجام کارهای تحقیقاتی از منابع مشترک استفاده شود.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی گفت: از این طریق ظرفیت اجرایی ما بیشتر، امور پژوهشی هدفمند‌تر، اولویت‌های تحقیق مشخص و نتایج آن نیز کاربردی می‌شود.
ضرغام ادامه داد: اقدام دیگر اینکه مرکز نوآوری تاسیس کنیم تا فارغ‌التحصیلان کشور در آنجا به کار گرفته شده و از فرار مغزها نیز جلوگیری شود البته شرکت‌های دانش‌بنیان مورد حمایت معاونت و پارک‌ها و مراکز رشد هم که تولید محصولات جدید دارند ظرفیت خوبی برای فارغ‌التحصیلان هستند.
وی گفت: کمک به توسعه علمی باید به یک باور عمومی تبدیل شود به همین منظور به دنبال منابع مالی از بنیاد‌های خیریه هم هستیم که تاکنون نیز موسسات خیریه تا سقف ۱۰ میلیارد تومان کمک کرده‌اند و حتی ۹ هزار عضو هیأت علمی با ما در ارتباطند که شاید این میزان را به۸۰ درصد اعضای هیأت علمی کشور برسانیم.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی گفت: منابع دولتی ما امسال ۱۴۵ میلیارد ریال است ولی نزدیک به ۲۰۰ میلیارد ریال هم به ما کمک شده است و سعی داریم به پروپوزال‌هایی که در راستای توسعه علمی کشور هستند برند ارائه کنیم تا مورد حمایت قرار گیرند که در این زمینه کارگروه‌هایی را برای تعیین موضوع پروپوزال‌ها تشکیل داده‌ایم.

منبع: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: