وزیر آموزش و پرورش خبر داد:

تاسیس کتابخانه های کلاسی برای بالابردن سرانه مطالعه کتاب

وزیر آموزش و پرورش گفت: وزارت آموزش و پرورش به دنبال مشارکت پذیری و مشارکت جویی در کارهای خود است تا امور فرهنگی را نهادینه کند.

به گزارش عیارآنلاین، علی اصغر فانی در مراسم تجلیل از دانش آموزان نویسنده، مترجم، کتابخوان و کتابیار و تجلیل از خادمان و فعالان کتاب و کتابخوانی و حوزه نشر آموزش و پرورش که مناسبت ۲۲ هفته کتاب در تالار فرهنگ عصر امروز برگزار شد اظهار داشت: حدود ۲۵۵ بار واژه کتاب و ۵۸۲ بار واژه علم، ۲ بار واژه قلم و ۳ بار واژه اقرا در قرآن کریم ذکر شده است که نشان دهنده توجه مکتب اسلام به خواندن، نوشتن و علم آموزی دارد.

فانی

وی افزود: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش شش ساحت تربیتی را ذکر کرده ، بنابراین ما بدنبال تعلیم و تربیت تک بعدی نیستیم، مطالعه و دانش اندوزی و استفاده از دانش لازمه اش انس با کتاب است و باید فرهنگ مطالعه و تحقیق در وجود دانش آموزان نهادینه شود.
وزیر آموزش و پرورش گفت:طبق بند ۱/۶ سند تحول ایجاد و توسعه واحد اطلاعات و منابع آموزش و پرورش در سطح مدرسه و کتابخانه و تجهیز کتابخانه ها و آزمایشگاه ها در مدارس امری ضروری است البته وجود کتابخانه لازم است اما مهمتر از آن کتابخوانی است.
وی گفت: یکی از کارهایی که به دنبال آن هستیم تاسیس کتابخانه های کلاسی بخصوص در مدارس ابتدایی است تا دانش آموزان بتوانند از منابع کتابخانه کلاسی خود بهره مند شوند و با همکاری معلمان فرهنگ مطالعه را تقویت کنیم و سرانه مطالعه کتاب را بالاتر ببریم.
فانی ادامه داد: یکی دیگر از مسائل مهم بالا بردن فرهنگ مطالعه در دانشجو معلمان است و رایزنی هایی هم با دانشگاه فرهنگیان در این خصوص داشته ایم و همچنین برای بالابردن سطح مطالعه فرهنگیان در ارزیابی ها و ارزشیابی ها در آموزش و پرورش این نکته دیده شده است.
وی افزود: امر وجود کتاب و کتابخانه در مدارس برای دانش آموزان نیازمند سازو کار اجرایی و امکانات است و اگر آن فراهم نشود نمی توانیم به اهداف خود دست یابیم بنابراین با تهیه امکانات باید نسل آینده را کتابخوان تربیت کنیم.
وزیر آموزش و پرورش گفت: مقام معظم رهبری و رئیس جمهور دولت یازدهم تاکیدات بسیاری در امر کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه داشته اند.
وی گفت: وزارت آموزش و پرورش در دولت یازدهم به دنبال مشارکت پذیری و مشارکت جویی در کارهای خود است تا بتواند امور فرهنگی را در آموزش و پرورش نهادینه کند و امیدواریم سال آینده بتوانیم گزارش بهتری را در این خصوص ارائه کنیم.

منبع: پانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: