معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا:

منابع آبی ایران جوابگوی جمعیت ۱۰۰ میلیون نفری است

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اظهار کرد: تامین آب و غذا متناسب با رشد جمعیت در دستور کار است و می توان از محل افزایش بهره وری و صرفه جویی آب مورد نیاز جمعیت هدف تا ۱۰۰ میلیون نفر را در سالهای آینده تامین کرد.

به گزارش عیارآنلاین، رحیم میدانی در نشستی خبری درباره موضوع سنجش نرخ جمعیت و ارزیابی آن با میزان مصرف منابع آب کشور گفت: در تمام دنیا برای نرخ جمعیت هدفگذاری می کنند و ما نیز برنامه هایی برای پایدار کردن منابع آبی کشور از طریق صرفه جویی و جلوگیری از مصرف های غیر ضروری خواهیم داشت.

رحیم میدانی

وی ادامه داد: هم اکنون در بخشهای مختلف، حوزه آب دچار هدررفت است و در بعضی موارد بهره وری ازآب بسیار پایین تر ازاستاندارد های جهانی است که با اصلاح این موارد سهم قابل توجهی از منابع آبی ایران برای تامین آب مورد نیاز جمعیت تا دهه های آینده کافی خواهد بود.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا خاطرنشان کرد: بهره وری آب کشاورزی هم اکنون ۳۵ درصد است که می تواند با ۶۰ درصد ارتقا پیدا کند همچنین به ازای هر متر مکعب آب کشاورزی ۹۰۰ گرم محصول به دست می آید و با برنامه ریزی در این بخش امکان برداشت محصول تا ۲ کیلو گرم می تواند سهم بسزایی در کاهش مصرف آب و افزایش تولید ایفا کند.

میدانی با یادآوری اینکه بهره برداری از پس آبها و بازترخوانی آب در این حوزه می تواند بازگشت آب را به دنبال داشته باشد، افزود: هم اکنون در بسیاری از صنایع در کنار استفاده مجدد از پس آبها می توان میزان قابل توجهی آب غیر بهداشتی را برای مصارف مخصوص قابل استفاده قرار داد.

وی با تاکید برامنیت غذایی و امنیت آب گفت: با رعایت اصول توسعه پایدار می توانیم جمعیت کشور تا ۱۰۰ میلیون نفر را از منظر تامین آب و غذا ، پوشش دهیم.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا برنامه ریزی های هر کشوری را متناسب با نیاز آن کشور از آب نسبت به منابع موجود مطرح کرد و ادامه داد: ممکن است یک کشور برای بهره برداری از منابع آب خود بخواهد مصرف آب در صنایع را توسعه دهد و با برنامه ریزی های خاصی بخشی از مواد غذایی مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین کند. ما در ایران تمام ابعاد تامین آب و غذا را در نظر می گیریم تا شرایط پایدار در حوزه تامین آب و غذا بر کشور حاکم شود ضمن آنکه حفظ منابع آبی، اکوسیستم گیاهی و جانوری، سفره های زیر زمینی و در مجموع محیط زیست در این عرصه مورد توجه ما است.

و گفت: با توجه به وضعیت منابع آب زیرزمینی و برداشت های خارج از حد مجاز که منجر به مصرف ۱۱۰ میلیارد از ذخایر استاتیک آبخوان های کشور شده است برنامه ریزی کردیم تا در ۲۰ سال آینده با کاهش مصرف ۱۱ میلیارد مکعبی آب بتوانیم وضعیت را به حالت اول برگردانیم.
وی با بیان اینکه طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی توسط وزارت نیرو تدوین شده است، افزود: در این طرح در نظر گرفتیم تا پایان برنامه ششم توسعه همچنین با محاسبه سال آبی ۹۴ در مدت ۶ سال ۵۰ درصد از ۱۱ میلیارد مترمکعب مصرف آب را برای بازگشت ذخایر استاتیک و ۵۰ درصد دیگر را برای تثبیت منابع آبخوان ها در برنامه اجرا کنیم.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا حوزه آبریز زاینده رود را یکی از مهمترین حوزه ها برای تامین آب ۵ استان مهم کشور دانست و با ذکر این مثال گفت: این حوزه آبریز تا کنون موفق عمل کرده است اما باید این حرکت و رویکرد تداوم پیدا کند تا هر استانی سهم مورد نیاز خود را از حوزه آبریز برداشت کند و باید نظارت کنیم تا بدون مجوز برداشت آب صورت نگیرد.
میدانی موضوع آبهای زیر زمینی و سطحی را تاثیرگذار بر تقسیم بندی حوزه های آبریز بیان کرد و گفت: میزان برداشت از آبهای سطحی در هر استان که حوزه آبریز مشترک دارد مربوط به یک سال آبی است اما وضعیت برداشت آب از آبهای زیر زمینی مقوله ای متفاوت است و اثرگذاری آن در دراز مدت مشخص می شود.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا کسری بودجه را یکی از مشکلات مهم در پروژه های آبی کشور دانست و افزود: برای آنکه مطمئن شویم پروژه های حوزه های آّب و فاضلاب به درستی اجرا شود بدون تکیه به منابع دولتی زمینه حضور و اجرای پروژه های توسط بخش خصوصی را فراهم کردیم و با خرید تضمینی آب از بخش خصوصی امکان توسعه ۱۰ برابری در پروژه های آینده را فراهم می کنیم.
میدانی ادامه داد: در بودجه ۹۴ خرید تضمینی آب نسبت به سال ۹۳ رشد ۵ برابری داشته است و به رقم ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است و هم اکنون که نیمی از سال ۹۳ گذشته است توانستیم ۸ پروژه حوزه آب و فاضلاب را با قرارداد یک میلیارد و ۷۱ میلیون تومان پروژه ها را به مرحله اجرا برسانیم.
وی تامین آب شرب روستایی را از دغدغه های وزارت نیرو عنوان کرد و گفت: امیدواریم با پیگیری های جدی مسئولان مربوطه در وزارت نیرو موفق بشویم تا اعتباری ویژه برای تامین آب شرب روستائیان که از اقشار زحمت کش و در گروه تولید کنندگان کشور قرار دارند، اختصاص دهیم و تا این لحظه طبق توافق های انجام شده موفق شدیم اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان در این حوزه را به ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش دهیم و این درحالی است که حوزه آب روستایی هم اکنون نیازمند ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار می باشد.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به بارش های اخیر عنوان کرد: نزول رحمت الهی باعث شد تا این مقطع میانگین کشوری بارندگی ها نسبت به دراز مدت ۶۱ درصد رشد داشته باشد و به رقم ۳۷ میلی متر بارندگی برسد که این میزان در مقایسه با سال آبی گذشته رشد ۵۴ درصدی دارد.
میدانی در مورد وضعیت دریاچه ارومیه گفت: از اول مهر تا این لحظه سطح دریاچه ارومیه ۳۲ سانتی متر بالا آمده است و طراز دریاچه آب ارومیه به یک هزار و ۲۷۰٫۴۵ رسیده است و این در شرایطی است که ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب از ابتدای مهر وارد دریاچه ارومیه شده و مطابق تصاویر ماهواره ای مساحت این دریاچه تا حدود ۲ برابر افزایش یافته است.
وی همچنین از افتتاح نمایشگاه بین المللی صنعت آب و فاضلاب خبر داد و افزود: این نمایشگاه از فردا با حضور ۲۷۶ شرکت داخلی و ۲۵ شرکت خارجی از ۱۶ کشور جهان در ۲۸ هزار متر مربع فضای سرپوشیده ناخالص نمایشگاهی به مدت سه روز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار می کند.

منبع: پانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: