حیدری طیب مطرح کرد:

اصلاح ساختار اقتصادی جامعه بزرگ‌ترین کمک به رفع بیکاری است

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر لزوم شفاف شدن هر چه بیشتر معادلات اقتصادی در کشور گفت: یکی از دلایلی که بازده اقتصادی کشور ما را کاهش داده و موجب شده که دلالی‌گری و سوداگری در حوزه‌های اقتصادی رونق بگیرد، عدم شفافیت اقتصادی در جامعه است.

به گزارش عیارآنلاین، سید سعید حیدری طیب در گفت و گویی اظهار کرد: اگر این معضل اقتصادی به خوبی درمان و ساختار اقتصادی کشورمان اصلاح شود، نه تنها بیکاری از بین خواهد رفت بلکه سطح معیشتی اقشار مختلف جامعه رشدکرده و فقر نیز از جامعه رخت بر می‌بندد.

سعید حیدری طیب

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با یادآوری تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب اسلامی در این باره، ادامه داد: مبارزه با مفاسد اقتصادی و تقویت نقش مردم در اقتصاد کشور از جمله مسائلی است که اگر به نحو مطلوبی اجرایی شود، بازده اقتصادی کشورمان افزایش خواهد یافت.

وی افزود: این در حالی است که در مدت زمان کوتاهی فاصله میان دهک‌های جامعه کاهش یافته و عدالت اجتماعی به نحو شایسته‌ای در میان اقشار جامعه تحقق می‌یابد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این دقیقا‌‌ همان چیزی است که نظام اسلامی ما به دنبال آن است و نقطه و هدف مطلوب جامعه پیشرفته اسلامی بشمار می‌رود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی رسیدن به توسعه پایدار در کشور را نیز در گرو برنامه‌ریزی برای اصلاح اقتصادی دانست و بیان کرد: با گذشت بیش از ۳۵ سال از عمر انقلاب اسلامی و با همه تلاش‌های ارزشمند و فراوانی که برای رفع محرومیت در نقاط مختلف کشور صورت گرفته است.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر نیز شاهد این هستیم که بدلیل فقدان برنامه‌ریزی‌های جامع در نقاط مختلف کشورمان، هنوز با مشکل عدم توسعه‌یافتگی در نقاط مختلف مواجهیم و بسیاری از سرمایه‌ها و نعمات خدادادی نیز بدون بهره‌برداری مناسب به هدر می‌رود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: برخی کشور‌ها تنها با یک برتری در حوزه جغرافیایی، اقتصادی، اقلیمی و یا صنعتی موفق به رسیدن به توسعه پایدار شده‌اند اما ما بدلیل فراوانی موقعیت‌ها از عمده آنها غافل شده‌ایم.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توان تولیدات کشاورزی در استان کرمانشاه و دیگر استان‌های کشور و نیز فراهم بودن امکان صادرات سریع آن به کشورهای همجوار، بیان کرد: هم اکنون بسیاری از کشورهای پیرامونی ایران تشنه واردات کالا‌ها و محصولات ایرانی بخصوص در زمینه تولیدات کشاورزی هستند.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر بدلیل عدم برنامه‌ریزی منسجم ما در این زمینه، توان صادرات انبوه کالا به این کشور‌ها را نداریم و لازم است که دولت در این باره سیاست‌های کلان خود را مورد بازنگری قرار داده و با هدف‌گذاری مناسب در این زمینه، توان تولید کشور را در این حوزه ارتقا بخشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به درخواست اخیر روس‌ها برای واردات بیش از ۱۰۰ قلم کالا از ایران، گفت: در حال حاضر روس‌ها با مشکل تحریم از سوی کشورهای اروپایی و آمریکا مواجه شده‌اند و لذا بشدت در این زمینه علاقمند به همکاری با ایران به منظور تامین نیاز‌هایشان هستند و ما باید از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لازم است ضمن ارزآوری، امکان رشد توان و ظرفیت‌های داخلی را در حوزه کشاورزی فراهم کنیم به طوری که اقتصاد بخش کشاورزی ضمن تلاش برای خودکفایی در نیاز داخلی، بخشی از توان خود را برای اهداف صادراتی قرار دهد.

وی افزود: باید توان تولید محصولات کشاورزی و صادرات آن را به دو برابر میزان فعلی برسانیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید از هم‌اکنون برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای در زمینه جمعیت را با دیگر برنامه‌های کلان کشور در زمینه تولیدات کشاورزی و صنعتی در یکدیگر تلفیق کنیم تا متناسب با نیازهای آینده، سایر بخش‌ها نیز رشد کنند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: باید توان فعلی اقتصاد کشورمان را بخصوص در حوزه اقتصاد کشاورزی به اندازه‌ای ارتقا دهیم که دست‌کم نیازهای داخلی به طور کامل تامین و لااقل سالانه ۱۰ تا ۲۰ قلم کالای کشاورزی برای صادرات داشته باشیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم دشورای اسلامی افزود: داشتن ظرفیت‌های صادراتی در حوزه کالاهای کشاورزی به این شکل است که اگر بناست تا کالایی صادر نشود، نباید بازار داخلی دچار چالش شود و کمبود آن در بازار داخلی احساس شود.

وی افزود: اگر چه سراسر ایران با چالش کمبود آب مواجه است و این مسئله در بیش از ۱۰ استان کشور حالتی بحرانی به خود گرفته است اما همچنان در کشورمان میزان بهره‌وری از آب کمتر از ۵۰ درصد است.

حیدری طیب ادامه داد: این مسئله به این معنا است که ما نیمی از آب قابل بهره‌برداریمان را هدر می‌دهیم و عملا این میزان آب در خدمت تولید نیست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مخاطرات آینده جهان به لحاظ کمبود منابع آب، اظهار کرد: برآور‌ها نشان می‌دهد که استان‌های کویر مرکزی ایران سالانه چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد مترمکعب بیلات منفی آب دارند و این وضعیت در استان‌های یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، سمنان و خراسان جنوبی و اصفهان حالت بحرانی به خود گرفته است و هم اکنون منابع کلانی برای اجرای پروژه‌های انتقال آب به این استان‌ها صرف می‌شود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: دقیقا معادل کمبود استان‌های کویر مرکزی ایران به آب یعنی سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب آب از رودخانه‌های مرزی کشورمان به خارج از کشور جریان می‌یابد.

وی افزود: باید فکری اساسی و فوری برای آنها اندیشیده شود چرا که کشورهای مختلفی در جهان به دنبال تدوین آیین‌نامه‌ای جهانی در این زمینه هستند که در صورت نهایی شدن آن دیگر نمی‌توانیم محدودیتی را بر رودخانه‌های مرزی اعمال کنیم و عملا این ظرفیت را از دست می‌دهیم.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه گفت: از همین امسال باید لااقل پروژه‌هایی را برای مهار دست کم ۲ میلیارد مترمکعب از این آب را در کشورمان اجرایی کنیم تا بتوانیم بدون واردات آب از دیگر کشور‌ها، خودمان نیازهای داخلی را تامین کنیم.

۱۰ میلیارد دلار برای حل اساسی مشکل کم آبی در کشور

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جدی شدن بحران کم آبی در کشور بدنبال کاهش قابل توجه نزولات جوی در برخی از استان‌های کشور گفت: با تدابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی و همت دولت، بنا شد تا ۱۰ میلیارد دلار از اعتبارات صندوق توسعه ملی صرف اجرای پروژه‌های ویژه در این زمینه شده.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لازم است مشکل کمبود اعتبار در حوزه آب رسانی به کلی رفع شود تا هر چه سریع‌تر پروژه‌های مرتبط با این حوزه آماده بهره‌برداری گردند.

وی افزود: با مسئولان وزارت نیرو در کمیسیون انرژی مجلس نشستی برگزار شد تا راههای مختلف در این زمینه مورد بررسی قرار گیرد و پروژه‌های مرتبط ارزیابی شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بنده به عنوان نماینده مردم کرمانشاه در مجلس از مسئولین دولتی خواستم که همه توان خودشان را به منظور مهار آب‌های مرزی در استان کرمانشاه و با اولویت تخصیص به مردم این استان بکار بگیرند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این صورت می توانیم ضمن این‌که مشکل کم آبی را در برخی از مناطق شهری و روستایی استان کرمانشاه مرتفع می‌کنیم، گامی نیز در زمینه انتقال آب به دیگر استان‌های کشورمان‌برداریم تا این بحران بزرگ حل شود.

حیدری طیب گفت: دولت و مجلس در زمینه حل مشکلات مردم مصمم هستند و همه توان خودشان را در این زمینه بکار می‌گیرند تا چالش آب را در کشورمان با توزیع مناسب اعتبارات و تدوین پروژه‌ها مرتفع کنیم در این صورت هم مشکلات بخش کشاورزی مرتفع و هم آب شرب مورد نیاز مردم کشورمان در استان‌های مختلفی تامین می شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: طی هفته‌های پیش رو نیز به طور منظم جلساتی در وزارت نیرو در همین زمینه در جریان است که برنامه‌ریزی‌های راهبردی برای تخصیص اعتبار به پروژه‌های آبرسانی و بخصوص تامین اعتبار اجرای پروژه‌های مجتمع آب روستایی صورت گیرد تا حدود ۶ هزار روستای کشور که با مشکل اساسی بی‌آبی مواجه هستند نیز مشکلشان رفع شود.

منبع : خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: