۲۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۳۵
احمدی:

سوء مدیریت و تحریم؛دو لبه یک قیچی

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: پرداخت یارانه نقدی و آزادسازی قمیت حامل‌های انرژی از مولفه‌های قانون هدفمندسازی یارانه ها بود، اما این قانون بند‌ها و مولفه‌های با اهمیت دیگری هم داشت که متاسفانه مغفول ماندند و دولت قبل توجه شایانی بدان‌ها نکرد.

به گزارش عیارآنلاین، علی محمد احمدی در گفت‌و‌گویی با اشاره به تاثیر منفی تحریم‌های خارجی و سوء مدیریت دولت دهم بر اقتصاد گفت: در وضعیتی که اقتصاد کشور ما با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند، هم عوامل برون زا یعنی تحریم‌های خارجی و هم عوامل درون زا یعنی سوء مدیریت داخلی مزید بر علت شدند.

علی محمد احمدی1

نماینده مردم دهلران، دره‌شهر، آبدانان و بدره در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که اقتصاد مبحثی نیست که به یکباره توسط تحریم در آن شاهد بروز شوک باشیم، ادامه داد: در اقتصاد، برنامه‌ریزی‌ها و بسترسازی‌ها سرنوشت ساز هستند.

وی افزود: بخش مهمی از مشکلات حال حاضر اقتصاد ما را، سیاست‌های پولی و مالی دولت قبل، مانند اجرای ناقص فاز نخست بحث هدفمند سازی یارانه‌ها سبب شدند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته در لزوم اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها هیچ بحثی نیست و این کار یک جراحی اقتصادی لازم‌الاجرا برای کشورمان بود و بر کشور ما تاثیر نهاد اما متاسفانه ما این جراحی بزرگ و اساسی را به طور کامل اجرا نکردیم.

نماینده مردم دهلران، دره‌شهر، آبدانان و بدره در مجلس شورای اسلامی تشریح کرد: دولت دهم در هدفمندسازی یارانه‌ها به سراغ افزایش و آزادسازی قیمت‌های حامل‌های انرژی رفت تا از این طریق بتواند جذب درآمد کند و یارانه‌های نقدی مقرر شده را بپردازد.

وی افزود: نتیجه این شد که بخش تولید از یاد رفت و در اجرای گام نخست هدفمندسازی یارانه‌ها، تنها به بخش مسکن و پرداخت یارانه نقدی توجه شد، و لذا حجم نقدینگی در کشور بالا رفت و این مهم، ریشه مشکلات اقتصادی است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: وقتی میزان نقدینگی از حد مشخصی فرا‌تر رفت، اثرات منفی خود را روی اقتصاد کشور خواهد گذاشت.

نماینده مردم دهلران، دره‌شهر، آبدانان و بدره در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر دولت قبل با یک شوک ارزی وارد نمی‌شد، تحریم‌ها چنین تاثیری روی بازار ما نداشتند و متاسفانه ورود دولت دهم به بازار ارز غیرکارشناسانه بود.

وی افزود: دولت زمانی ورود کرد که فشار تورم گسترش یافت و در بازار داخل و خارج، شاهد حالت عدم تعادل بودیم و فشار داخلی و خارجی، کار اقتصاد کشور را به اینجا کشاند.

کاهش ارزش پول ملی در دولت دهم

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تشریح کرد: به طور طبیعی هنگامی که در یک مدت دو یا ۳ ماهه، ارزش پول ملی کشور در برابر پول‌های دیگر جهانی، ۱۰۰درصد کاهش می‌یابد، اگر قدرت خرید مردم به همین میزان ۱۰۰ درصد کم نشود، به میزان قابل ملاحظه‌ای کم خواهد شد.

نماینده مردم دهلران، دره‌شهر، آبدانان و بدره در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه در کشور ما این دو برابر شدن نرخ ارز در یک مدت کوتاه اتفاق افتاد و ارزش پول ملی ما کاهش یافت.

وی افزود: البته درباره میزان این کاهش، به راحتی نمی‌توان قضاوت کرد، اما به هر حال هرگونه افزایش در بهای ارز، منجر به کاهش قدرت خرید مردم می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به راهکار پیش روی دولت یازدهم برای جبران این مشکل بیان کرد: راه جبران این معضل، آن است که اگر کشش، توان و تقاضای صادرات کشور بالاست که در مورد کشور ما خوشبختانه اینچنین است، کشور سبد صادرات خود را افزایش دهد و به صادرات روی آورد، و در نتیجه از این طریق بتواند بخشی از کاهش ارزش پول ملی را جبران کند.

علت نوسان بهای طلا و ارز

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: میان بازارهای نفت و طلا و ارز، همواره ارتباط ساختاری‌ای وجود دارد که باید تعادل آن حفظ شود.

نماینده مردم دهلران، دره‌شهر، آبدانان و بدره در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر در اقتصاد کشور سیکل معیوبی ساخته شود که موجبات بهم‌ریختگی این تعادل ساختاری را فراهم آورد، طبیعی است که بازار دچار این افزایش قیمت‌ها می‌شود.

وی افزود: وقتی که نرخ ارز در کشور بالا برود، اما نرخ طلا به موازات آن و به‌‌ همان میزان افزایش نیابد، موازنه بهم می‌خورد.

احمدی اظهار کرد: در بازارهای جهانی، ارزش هر اونس طلا با دلار محاسبه می‌شود و با یک نگاه ساده می‌شود فهمید که ما در ایران، نسبت به کشورهای غربی، طلای بیشتری را نسبت به‌‌ همان میزان پول، با پول داخلی می‌خریم و این اتفاق، موجب افزایش تقاضا برای خرید طلا، و کاهش ذخایر طلا در بانک می‌شود.

منبع : خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: