۲۵ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۱۶

معاون وزیر اقتصاد: مرکزی موفق ترین استان در جذب سرمایه گذار خارجی در بخش صنعت است

معاون وزیر اقتصاد و دارایی گفت: استان مرکزی موفق ترین استان کشور در جذب سرمایه گذار خارجی در بخش صنعت است.

به گزارش عیارآنلاین، محمد خزاعی روز یکشنبه در نشست بررسی مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی و سرمایه گذاری خارجی شهر صنعتی کاوه در ساوه افزود: این مهم با تلاش های پیگیر مسوولان و بهره مندی از ظرفیت های سرمایه گذاری استان مرکزی محقق شده است.

محمد خزاعی

وی با اشاره به این که رویکرد کشور جذب سرمایه گذار خارجی است، اظهار کرد: برای خارج شدن کشور از وابستگی به نفت باید در این خصوص تلاش کرد.

وی بیان کرد: با توجه به جذب سرمایه گذاران جدید خارجی باید آموزش در حوزه قانون مالیاتی را برای آنان تقویت کرد تا با چشم باز به فعالیت بپردازند.

خزاعی گفت: تغییر در نوع برخورد و تعامل سازمان مالیاتی با مدیران و سرمایه گذاران ضروری است و مدیران مالیاتی باید در چارچوب ضوابط، مساعدت لازم را با سرمایه گذاران داشته باشند.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی با بیان این که باید قبل از سرمایه گذار خارجی برای سرمایه گذار داخلی فرش قرمز بیندازیم، افزود: نباید فراموش کرد که رونق اقتصاد در گرو تقویت تولیدات کیفی داخلی است چرا که توجه به این مهم منجر به تقویت امنیت اقتصادی و آرامش مردم خواهد شد.

وی در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به شرایط سخت و پیچیده اقتصادی کشور بیان کرد: در چنین شرایطی ابرقدرت ها نیز نمی توانستند دوام آورند اما ایران اسلامی با توکل به خداوند متعال هر روز مسیر توسعه را با شتاب پشت سر می گذارد.

خزاعی توسعه اقتصادی کشور را مایه آبروی کشور دانست و گفت: این قدرت مهمترین دلیلی است که استکبار جهانی و گروه ۱+۵ را وارد کرده تن به مذاکره با نظام اسلامی بدهند.

وجود زمینه سرمایه گذاری در استان مرکزی

* استاندار مرکزی نیز گفت: در این استان با وجود امکانات و تکمیل زیر ساخت ها زمینه برای سرمایه گذاری وجود دارد.

محمد حسین مقیمی افزود: در شهر صنعتی کاوه به عنوان قطب صنعتی کشور هم اکنون ۴۵۰ واحد صنعتی فعال وجود دارد که ۷۰ درصد آنها با شرایط سخت کار می کنند.

وی اظهار کرد: مسوولان استانی در صورت اطلاع از مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی برای رفع آنها اقدام خواهند کرد تا چرخ صنعت در استان مرکزی با شتاب به گردش درآید.

مقیمی گفت: سرمایه گذار باید به افزایش تولید و تقویت محصول کیفی بیاندیشد و در این راه تلاش کند.

فعالان صنعتی و صاحبان واحدهای تولیدی در شهر صنعتی کاوه نیز دست اندازهای بانکی، قوانین دست و پاگیر مالیاتی، نبود انبار اختصاصی در حوزه گمرک و ایجاد اختلال در ترانزیت کالا و هزینه بالا را از مهم ترین مشکلات خود عنوان کردند.

استاندار مرکزی و جمعی از مسوولان استانی و محلی از مرحله دوم طرح توسعه شرکت هنکل پاک وش تولیدکننده انواع پودرهای لباسشویی بازدید کردند.

* تدوین نقشه مهندسی تامین مالی پروژه ها در استانها حیاتی است

معاون وزیر اقتصاد و دارایی گفت: تدوین نقشه مهندسی تامین مالی پروژه های مهم و سرمایه گذاری های کلان داخلی و خارجی کشور در استانها حیاتی است.

محمد خزاعی در نشست شورای اداری استان مرکزی افزود: نبود نقشه راه تامین مالی برای پروژه های کلان در بسیاری از موارد منجر به هدررفت سرمایه ها، طولانی شدن مسیر تامین مالی و انحراف از سرمایه گذاری است و این نقیصه باید در کوتاهترین زمان ممکن با راهبری و مدیریت علمی اجرایی و اقتصادی و همراهی نخبگان هر استان ساماندهی و مدیریت شود.

وی بیان کرد: مدیران اقتصادی و برنامه ریزی استان ها با شناسایی منابع تامین مالی مختلف اعم از فاینانس، صندوق توسعه ملی، تسهیلات بانکی، وامهای صندوق توسعه اسلامی و مجاری دیگر، بایستی برای توسعه سرمایه گذاری خارجی متناسب با نوع تقاضا و خدمات اقدام کنند و این مهم مستلزم جبران فقدان و خلا موجود در نقشه راه تامین منابع مالی پروژه ها است.

رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران خاطر نشان کرد: مسوولان کشور در هر رده و سمتی وظیفه دارند برای افزایش درآمد ، تولید ثروت، توسعه سرمایه گذاری و رفع موانع آن هوشمندانه و با برنامه حرکت کنند تا مرکز خدمات سرمایه گذاری در استان ها به عنوان خانه سرمایه گذاران خارجی و داخلی رونق اصولی گیرد.

خزاعی خاطر نشان کرد: قبل از اینکه فرش قرمز برای سرمایه گذاران خارجی پهن شود گسیل امکانات و حمایت های قاطع در روان سازی روند سرمایه گذاری بایستی از سرمایه گذاران داخلی آغاز شود، اگرچه سیاست دولت در حوزه جذب حداکثری سرمایه گذاری خارجی نیز هست و خواستار انتقال دانش فنی، تحقیقات راهبردی و منابع مالی از این طریق به کشور هستیم.

وی عنوان کرد: مقوله بسط امنیت برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی از اولویت های امور دولت است و حوزه اقتصادی با وجود همه مشکلات و تنگناها تلاش ویژه ای را برای تامین امنیت سرمایه گذاری و روان سازی امور در دستور کار دارد.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران با وجود تمام تحریم ها و فشارهای اقتصادی، پرونده درخشانی را در مقاومت اقتصادی دارد و با تدبیر و تلاش از توقف چرخه توسعه علمی و اقتصادی جلوگیری کرده و پیامدهای مثبت آن نیز در حوزه صنعت و کشاورزی و دانش فنی هویداست.

خزاعی اظهار کرد: بسیاری از صنایع داخلی با ظرفیت شناسی متخصصان توانسته اند سرمایه های ارزشمند دانش فنی را ایجاد کنند و تحریم و فشار دشمن را در هم شکسته و نیازها را پاسخ دهند.

وی ادامه داد: روحیه و توان علمی فرزندان متعهد ایران باعث شده که امروز کشور مقتدر و سربلند در مناسبات جهانی مطرح باشد و زیر بار فشار اقتصادی و تحریم های ریزبینانه دشمن عزتمند بماند.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی گفت: اقتدار ایران اسلامی باعث شده که امروز این کشور در مناسبات منطقه ای رکنی تاثیرگذار باشد و حتی رییس جمهوری قوی ترین کشور دنیا به ایران نامه نوشته و استمداد همکاری ایران در مدیریت مسایل منطقه ای داشته باشد.

خراعی افزود: این اقتدار حاصل نهادینه شدن روحیه بسیجی در تمام عرصه ها به ویژه تولید دانش و سنگر اقتصاد است و با این نگرش ملت بزرگ ایران اجازه هرگونه دست اندازی و توطئه دشمن بر خاک و بوم شان را سلب کرده اند.

وی افزود: قدرت امروز کشورها در حوزه نظامی نیست بلکه ایران با راهبری و هدایت داهیانه رهبر معظم انقلاب توانسته با تکیه بر معنویت، تعهد ، ایمان، تفکر حسینی و ارزشهای انقلابی یکی از لوازم بایسته اقتدار کشور که توسعه اقتصادی است را با وجود تحریم ها به جلو ببرد.

رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران خاطرنشان کرد: مشارکت در اقتصاد مقاومتی و حرکت رو به رشد اقتصادی کشور یک جهاد مقدس است و استان مرکزی با بهره مندی از شرایط ممتاز صنعتی و کشاورزی باید در این حوزه پیشگام باشد.

خزاعی گفت: در ارزیابی های انجام شده استان مرکزی یکی از موفق ترین استان های کشور در تامین منابع مالی پروژه های سرمایه گذاری خارجی و دیگر موارد سرمایه گذاری در کالبد درونی است و از ۳۱ طرح سرمایه گذاری خارجی این استان ۲۷ طرح فعال است و ۶۰۰ میلیون دلار سرمایه از خارج مرزها در این استان برای حرکت چرخهای تولید و صنعت جذب شده که در شرایط تحریم این عملکرد قابل تقدیر است.

وی افزود: راهبرد دولت تدبیر و امید در جذب سرمایه ها و ایجاد بسترهای تولید با همکاری بانک ها و سایر بخش های دخیل ، با فرماندهی مرکز خدمات سرمایه گذاری استان ها ، بی شباهت به جنگ در سنگرها نیست و هر گام باید حساب شده، باانگیزه و اثرگذار باشد.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی توضیح داد: در یک سال اخیر با وجود تمام مشکلات اقتصادی و تحریم ۹۰ میلیون دلار طرح در استان مرکزی در عرصه سرمایه گذاری خارجی تصویب شده و این نشان می دهد که دشمن نتوانسته نبض حیات اقتصادی کشور را قطع کند و همت متخصصان و نخبگان دانشگاهی و عرصه تولید، سدی بزرگ در برابر آنها بوده است.

* تسهیل خدمات مرکز سرمایه گذاری دروازه رونق اقتصادی و اشتغالزایی در استان مرکزی است

استاندار مرکزی گفت: تسهیل و تقویت اقدامات در مرکز خدمات سرمایه گذاری دروازه رونق اقتصادی و توسعه اشتغالزایی در این خطه است.

محمدحسین مقیمی در نشست شورای اداری استان مرکزی افزود: استان مرکزی با بهره مندی از صنایع بالا دستی و مادر تخصصی فلزی، ریلی و نفت و گاز و بیش از دو هزار و ۹۰۰ واحد تولیدی صنعتی بزرگ و کوچک ، بهره مندی از حمل و نقل ترکیبی، خطوط انتقال انرژی و واقع شدن در قلب کشور و مسیر شریانهای ارتباطی مهم بهترین وضعیت را در توسعه سرمایه گذاری دارد.

وی بیان کرد: لایحه ای که در مجلس برای حمایت از سرمایه گذاری خارجی تصویب شده نقش مهمی را در روند جذب سرمایه ها و بهبود و تسهیل امور داشته و باید از ظرفیت های استانی به بهترین نحو در هدایتگری سرمایه ها و روان سازی جذب آن بهره جست.

* ۵۸ درصد درآمدهای تعهد شده استان مرکزی در هفت ماه امسال محقق شد

رییس سازمان اقتصاد و دارایی استان مرکزی گفت: ۵۸ درصد از درآمدهای تعهد شده در هفت ماه امسال محقق شده و این بیانگر پویایی حوزه تولید و خدمات و اعتماد مردم به مسوولان در حل مشکلات است.

حسن میرزاخانی افزود: میزان درآمدهای تعهد شده امسال ۲۱ هزار میلیارد ریال است که در هفت ماه امسال ۱۲ میلیارد و ۱۵۰ میلیون ریال آن محقق شده است.

وی بیان کرد: در حوزه درآمدهای استانی ۱۱۹ درصد رشد بوده و در بخش درآمدهای ملی ۱۸۹ درصد رشد در اخذ درآمدها وجود دارد.

میرزاخانی رقم مالیات بر ارزش افزوده پیش بینی برای امسال استان را پنج هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: در هفت ماه امسال سه هزار و ۱۶۰ میلیارد ریال آن محقق شده است.

وی یادآور شد: از ابتدای امسال تاکنون یکهزار و ۳۳۰ میلیارد ریال از محل درآمدهای استان مرکزی به شهرداری ها و دهیاری ها پرداخت شده است که بیشترین پرداخت در این حوزه در شهرستان های شازند ، زرندیه و ساوه و کمترین آن در کمیجان، خمین و آشتیان بوده است.

* بسیج نیروی پا به رکاب نظام در بزنگاه های حساس است

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: بسیج نیروی مردمی پا به رکاب نظام در بزنگاه های حساس است و در مقاطع مختلف با خدمات و ایثار خود نقش محوری در حراست از جمهوری اسلامی و ارزشهای انقلابی و دینی داشته است.

سردار مهدی صدیقی در شورای اداری استان مرکزی در آستانه هفته بسیج افزود: بسیج نه تنها در هشت سال جنگ تحمیلی که در عرصه های سازندگی، تقویت زیرساخت های کشور، نهضت علمی، توسعه فرهنگی و گره کشایی معضلات اقتصاد کشور خوش درخشیده است.

وی اظهار کرد: اعطای ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزا به یکهزار و ۴۰۰ کارآفرین ، توزیع و هزینه کرد هشت میلیارد ریال برای عمران مناطق محروم روستایی، ساخت ۳۱ سالن ورزشی با اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیارد ریال گوشه ای از خدمات بسیج در سال جاری در استان مرکزی بوده است.

سردار صدیقی یادآور شد: اعزام ۱۶ هزار نفر از شیفتگان ولایت در سالروز رحلت امام راحل و اعزام دو هزار و ۲۰۰ دانش اموز در قالب طرح هجرت و یکهزار و ۷۰۰ دانشجو در ۳۰ گروه در اردوهای جهادی مناطق محروم از دیگر خدمات امسال بسیج استان مرکزی است.

وی ادامه داد: برای هفته بسیج امسال طیف بزرگی از برنامه ها تدارک شده که اعزام تیم های پزشکی به روستاها، برگزاری یادواره های شهدا ، برپایی همایش مشترک ائمه جماعات و پایگاه های بسیج ، نشست های اقتصاد مقاومتی، اجتماع بزرگ بسیجیان استان در پنجم آذر ، برنامه های ورزشی و فرهنگی و کارگاه های اجتماعی با محوریت تحکیم خانواده از جمله آن است.

استاندار مرکزی در این نشست بر توسعه کتابخانه ها و جاذبه های کتابخوانی در شهرستانها تاکید کرد و فرمانداران موظف به نظارت بیشتر بر امور فرهنگی و کتابخانه ها شدند.

همچنین در این نشست مقرر شد شهرداریها در پرداخت تکلیف عوارض پنج درصد سهم کتابخانه های عمومی به صورت منظم عمل کنند.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: