۲۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۲۱

۲۰ سال زمان برای بازیابی سفره های زیرزمینی لازم است

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با توجه به وضعیت آب های زیرزمینی از تهیه طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی خبر داد و گفت: در صورت اجرای این طرح، احیای سفره های زیرزمینی ۲۰ سال طول می کشد تا به وضعیت قبل بازگردد.

به گزارش عیارآنلاین، رحیم میدانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: برای اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی ۶۰۰ میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده که این رقم نسبت به بودجه سال گذشته ۶ برابر رشد داشته است.

رحیم میدانی

وی ادامه داد: پایان اجرای این طرح در انتهای برنامه ششم توسعه پیش بینی شده و باید ۱۱ میلیارد مترمکعب از مصرف آب های زیرزمینی کاهش دهیم.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، اظهار داشت: حفاظت از منابع آب مهمترین اولویت برنامه ها است، بنابراین در قالب نظام تاسیس آب در حوزه های آبریز کشور گاهی هفت تا هشت استان در یک حوزه آبریز مشترک هستند که آب این حوزه ها را بین استان ها سهمیه بندی می کنیم.

وی با اشاره به اینکه باید مطمئن شویم که بهره برداری در چارچوب های تعیین شده صورت گرفته است، گفت: مصرف مجاز و میزان تعیین شده و میزان آبی که به سامانه آب باز می گردد و آن را تحت تاثیر قرار می دهد، از شاخصه های حفاظت از منابع آب به حساب می آید.

معاون وزیر نیرو در خصوص اجرای پروژه های آبی کشور، خاطرنشان کرد: منابع دولتی پاسخگوی نیاز پروژه ها نیست و باید توجه به بخش خصوصی بیشتر شود.

میدانی گفت: با توجه به اینکه قیمت تمام شده با قیمت فروش آب فاصله زیادی دارد، وزارت نیرو مجبور است آب را با قیمت تضمینی از سرمایه گذار بخش خصوصی خریداری کند و در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد که این اقدام هزینه های زیادی را بر وزارت نیرو تحمیل خواهد کرد.

معاون وزیر نیرو گفت: در بودجه سال آینده اعتبار خرید تضمینی آب پنج برابر شده و به ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

میدانی با اشاره به اینکه در سال جاری یک هزار و ۷۱ میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی در هشت پروژه آبی صورت گرفته است، گفت: در حال حاضر هفت هزار میلیارد تومان پروژه آماده واگذاری به بخش خصوصی می باشد.

وی طرح های تامین آب شرب روستایی را از مشکلات عمده این وزارتخانه عنوان کرد و گفت: در بودجه سال آینده ۴۰۰ میلیارد تومان برای این بخش پیش بینی شده ولی اعتبار لازم برای تکمیل پروژه های آب روستایی دو هزار میلیارد تومان برآورد می شود.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: