۲۵ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۵۱

مخابره اخبار شورای عالی فضای مجازی با شورا باشد

اشتباهی محرز بر سر واژه “اینترانت ملی” در خبر مربوط به برگزاری جلسه شورای عالی فضای مجازی که پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اقدام به انتشار آن کرده، فضای مجازی را مجدداً به هم ریخت.

به گزارش عیارآنلاین، اشاره یازده مرتبه‌ای به واژه ناشناس “شبکه ملی ارتباطات (اینترانت ملی)” در خبر پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری راجع به جلسه روز گذشته شورای عالی فضای مجازی، نشان از این دارد که همچنان علی‌رغم فعالیت‌های فرهنگی بسیاری که پیرامون عنوان “شبکه ملی اطلاعات” صورت گرفته اما همچنان در این زمینه ضعف داریم.

شورای عالی فضای مجازی

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری در حالی خبر برگزاری نشست بیستم را منتشر کرده که در آن یازده مرتبه به واژه شبکه ملی ارتباطات که اصالتا هیچ معنایی ندارد و پروژه خاصی پیرامون آن تعریف نشده، اشاره شده است.

با این حساب بیش از این تعداد عنوان نادرست، احتمال استفاده بیشتر از چنین واژه‌ای در آن جلسه و در حضور اعضایی که چهره‌ای ارتباطاتی دارند، محال به نظر نمی‌رسد.

خوب بود که دوستان پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری پیش از انتشار چنین خبری، مروری بر گذشته اخبار پیرامون اینترانت ملی می‌انداختند تا متوجه شوند که مسئولان کشور هزینه سنگینی را بابت یک لفظ اشتباه پرداخت کرده‌اند و به هیچ اینترانتی در کار نیست زیرا قرار است با روی کار آمدن شبکه ملی اطلاعات، دسترسی به اینترنت همچنان برقرار باشد.

“شبکه ملی اطلاعات” عنوان درستی است که در برنامه پنج ساله پنجم به آن اشاره و اهداف و تکالیفی برای آن در نظر گرفته شده است.

شورای عالی فضای مجازی نهادی فراقوه‌ای و دارای دبیرخانه‌ای مستقل است که مسئولیت برگزاری جلسات این شورا را به‌عهده دارد و از این حیث، انتظار می‌رود که اخبار پیرامون جلسات این شورا نیز توسط دبیرخانه آن و واحد اطلاع‌رسانی صورت گیرد تا حداقل شاهد چنین اشتباهات محرزی نباشیم.

هرچند مرکز اطلاع‌رسانی دبیرخانه این شورا خبر برگزاری این جلسه را با یک روز تأخیر و البته به شکل درست ارسال کرده است اما در واقع کار از کار گذشته و برداشت‌های مختلفی از عنوان نادرست “شبکه ملی ارتباطات” در فضای مجازی شده است.

بهتر است امر اطلاع‌رسانی درخصوص جلساتی که دارای ساختار مستقل و تعریف شده است توسط خود آن نهاد صورت گیرد تا حداقل شاهد چنین کوتاهی‌هایی نباشیم لذا مرکز اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی بهترین روش برای ارائه گزارش و اخبار است.

انتظار می‌رود که این مرکز هم پویاتر از گذشته به انجام فعالیت پرداخته و حداقل اخبار برگزاری جلسات و خروجی آن را بروز منتشر نماید.

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: