۲۵ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۴۶

مساحت دریاچه ارومیه دوبرابر شد

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه تاکنون ۱۱۰ میلیارد مترمکعب از ذخایر استاتیک آب زیرزمینی برداشت کرده ایم، اذعان داشت: ۲۰ سال زمان می برد تا منابع آبهای زیرزمینی با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی به منابع آب زیرزمینی به حالت قبل بازگردد.

به گزارش عیارآنلاین، رحیم میدانی در نشست خبری اظهار داشت: از ابتدای مهرماه سال جاری تا امروز به طور متوسط در کل کشور ۳۷ میلی‌متر بارندگی داشتیم که این رقم نسبت به درازمدت ۶۱ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۴ درصد افزایش داشته است.

رحیم میدانی

وی افزود: در حوزه آبریز دریاچه ارومیه، ما شاهد افزایش ۱۴۴ درصدی میزان بارش‌ها بودیم به طوری که در این مدت ۱۰۵ میلیمتر بارش در این حوزه آبریز داشتیم که به همین دلیل از ابتدای مهرماه تا این لحظه افزایش ۳۲ میلیمتری در سطح دریاچه ارومیه داشتیم که با کم شدن تبخیرها و نفوذها اکنون نسبت به اول مهرماه سطح دریاچه ارومیه ۲۵ سانتیمتر بالاتر آمده است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به برگزاری جلسه کارگروه نجات دریاچه ارومیه با حضور معاون اول رئیس جمهور در روز گذشته گفت: تخمین می‌زنیم که از ابتدای مهرماه تا امروز ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه ارومیه شده و مساحت این دریاچه با زیر آب رفتن بخش‌های خشک شده تقریبا ۲ برابر شده است

دائمی تصریح کرد: هیئت وزیران علاوه بر بودجه هایی که به احیای دریاچه ارومیه تخصیص یافته ۷۲۵ میلیارد تومان به احیای دریاچه ارومیه کمک کرده و هم اکنون ۱۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار در دست سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان است تا این اعتبار را برای احیای ردیاچه ارومیه هزینه کنند.

وی افزود: طرح های آب زیرزمینی کشور یتیم است و نهادی نیست که به این مسئله ورود جدی داشته باشد، ما که می دانیم و به دلیل تجربه کاری و تحصیلات می فهمیم چه اتفاقی بر سر منابع آب زیرزمینی کشور افتاده باید به دیگران هم بگوییم.

دائمی با اشاره به تصویت طرح احیا و تعادل بخشی به منابع آب زیرزمینی کشور در پانزدهمین جلسه شورای عالی آب گفت: اجرای این طرح بسیار پیچیده است و نیازمند همکاری هر سه قوای کشور است.

وی افزود: ۶ سال زمان می خواهیم تا این طرح را اجرا کنیم و تا پایان برنامه ششم توسعه کشور باید برداشت از منابع آب زیرزمینی کشور ۱۱ میلیارد مترمکعب در سال کاهش پیدا کند که نیمی از این رقم برای تثبیت وضعیت منابع آبی زیرزمینی است تا وضعمان بدتر از این نشود و نیمی دیگر برای احیای این منابع است.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه تاکنون ۱۱۰ میلیارد مترمکعب از ذخایر استاتیک آب زیرزمینی برداشت کرده ایم، اذعان داشت: ۲۰ سال زمان می برد تا منابع آبهای زیرزمینی ایران با اجرای این طرح به حالت قبل بازگردد.

وی ادامه داد: برای اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، در لایحه بودجه سال آینده ۶۰۰ میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده که این رقم نسبت به بودجه سال ۹۳ شش برابر رشد داشته است.

دائمی با بیان اینکه منابع دولتی پاسخگوی نیاز پروژه ها نیست و به دنبال جذب سرمایه بیشتر بخش خصوصی هستیم، گفت: آب را از بخش خصوصی که در طرح های آب سرمایه گذاری کرده ۲۵۰۰ تومان در هر مترمکعب می خریم و ۳۰۰ تومان به مردم می فروشیم.

وی افزود: رقم خرید تضمینی آب از بخش خصوصی در بودجه ۹۴ به ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده که نسبت به رقم بودجه سال جاری ۵ برابر شده است.

معاون وزیر نیرو یکی از مشکلات بخش آب کشور را آبرسانی به روستاها عنوان کرد و گفت: اعتبارات مورد نیاز برای آبرسانی به روستاها ۲ هزار میلیارد تومان است در حالی که این رقم رد بودجه سال ۹۳ تنها ۲۰۰ میلیارد تومان بود و برای بودجه سال ۹۴ با افزایش ۲ برابری به ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی ادامه داد: دهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب کشور با حضور ۲۷۶ شرکت داخلی و ۲۵ شرکت خارجی از ۱۶ کشور جهان روزهای ۲۶ تا ۲۹ آبان ماه برگزار می شود، همچنین روزهای ۲۷ و ۲۸ آبان در دانشگاه تهران همایشی با عنوان مدیریت منابع و مصارف آب برگزار می شود تا ببینیم برای تأمین آب کلانشهرها باید از چه روشی استفاده کنیم.

دائمی با بیان اینکه ورود فاضلاب به رودخانه های کشور را تأیید می کنم، گفت: در تحقق کیفیت آب شرب بسیار جدی عمل می کنیم، اما اینکه فاضلاب خانگی، کشاورزی و صنعتی به رودخانه ها میریزد را باید با احداث تأسیسات جمع آوری و تصفیه فاضلاب در نقاط مختلف کشور کنترل کنیم که متأسفانه در تأمین مالی پروژه ها همیشه کمبود داریم.

وی افزود: در این بخش از سرمایه بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد و از ابتدای سال جاری تاکنون هم ۱۰۷۱ میلیارد تومان پروژه با بخش خصوصی در بخش احداث تأسیسات جمع آوری و تصفیه فاضلاب به امضا رسیده و ۷ هزار میلیارد تومان پروژه آماده امضا با بخش خصوصی در بخش آب و فاضلاب داریم.

معاون وزیر نیرو تصریح کرد: هم اکنون ۴۰٫۵۸ درصد از جمعیت شهری کشور تحت پوشش شبکه فاضلاب هستند که این رقم باید ۱۰۰ درصد باشد.

منبع:تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: