۲۵ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۰۹

تصادفات رانندگی سومین عامل مرگ و میر در ایران/ کاهش سالانه ۱۰ درصدی سوانح رانندگی محقق نشد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تصادفات رانندگی سومین عامل مرگ و میر در ایران است، گفت: اهداف برنامه پنجم مبنی بر کاهش سالانه ۱۰ درصدی سوانح رانندگی محقق نشد.

به گزارش عیارآنلاین، مراسم یادمان قربانیان سوانح رانندگی امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان بهزیستی در آسایشگاه کهریزیک برگزار شد.

حسن قاضی زاده هاشمی

در این مراسم حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: آسایشگاه کهریزک کانون همه عاطفه‌ها و محبت‌ها است که در عین حال با برخی نامهربانی‌ها و بی‌مهری‌ها مواجه شده است.

وی با بیان اینکه آمار سوانح رانندگی در کشور رقم بالایی است، ادامه داد:‌در ایران سوانح رانندگی سومین عامل مرگ و میر است و در برخی از استان‌ها حوادث رانندگی به عنوان دومین عامل جان هموطنان را می‌گیرد.

هاشمی اظهار داشت: شایع‌ترین علت نابودی انسان‌های ۱۵ تا ۳۰ ساله سوانح رانندگی است.

وی با تأکید بر لزوم توجه به زیرساخت‌ها و بهینه‌سازی آنها بر رفع مشکلات برای کاهش سوانح رانندگی گفت:‌ متأسفانه ما ملتی هستیم که سعی می‌کنیم فقط از خوبی‌های خود صحبت کنیم و به خصوص در تریبون‌های عمومی به کاستی‌ها و کم‌کاری‌ها اشاره‌ای نمی‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: قطعاً در بروز سوانح رانندگی بسیاری از عوامل تأثیرگذار است، صنعت ما مشکل دارد،  فرهنگ ما هم مشکل دارد و با بسیاری از مشکلات دیگر در این عرصه مواجه‌ هستیم.

هاشمی با تأکید براینکه مشکل اصلی ما در سوانح رانندگی کاستی‌های فرهنگی است، افزود: باید به فاکتورهای بروز سوانح رانندگی توجه کرد و نسبت به رفع آن کوشید؛ به عنوان مثال بستن کمربند ایمنی خودرو، عزم ملی بود که عملیاتی شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: در کنار سالانه ۱۸ هزار کشته سوانح رانندگی حدود ۳۰۰ هزار نفر هم مصدوم داریم که موجب بروز مشکلات عدیده‌ای برای کشور در بحث اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می‌شود.

وی بیان کرد: مشکلات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معلول فرهنگ نادرست صنعت ما، فرهنگ نادرست رانندگی، مشکلات جاده‌ها و از این قبیل است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در حال حاضر ۳ هزار دستگاه آمبولانس، ۲ هزار پایگاه و ۵۷۰ بیمارستان داریم که ۵۰ درصد نیازهای کشور است و کار مردم روی زمین مانده است.

هاشمی با تأکید بر لزوم همکاری و همدلی همه ارگان‌های دست‌اندرکار جاده‌ای برای کاهش سوانح رانندگی اظهار داشت:‌ باید دولت و مجلس همکاری کنند تا نقص‌ها در این مورد مرتفع شده و پیشگیری مدنظر قرار گیرد.

وی یادآور شد: در بسیاری از کشورها سوانح رانندگی هشتمین تا دهمین عامل مرگ و میر است اما در ایران سومین عامل مرگ و میر است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد:‌ کاهش سالانه ۱۰ درصدی سوانح رانندگی فقط در سال‌های قبل محقق شد و بعد از آن این رقم سالانه ۳ تا ۴ درصد بود، در حالی که باید تلاش کنیم طبق قانون برنامه سوانح رانندگی کاهش یابد.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: