۲۵ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۰۶

رعایت قانون در سبک زندگی شهری نهادینه شود/ هر شخص در ایمنی رانندگی مسئول است

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه هر شخص در افزایش ایمنی رانندگی مسئول است، گفت: ایمنی راه‌ها وقتی تأمین می‌شود که در سبک زندگی شهری رعایت قانون نهادینه شود.

به گزارش عیارآنلاین، مراسم یادمان قربانیان سوانح رانندگی امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان بهزیستی در آسایشگاه کهریزک برگزار شد.

آخوندی وزیر راه و شهرسازی

سومین یکشنبه نوامبر هر سال روز جهانی یادمان قربانیان سوانح رانندگی است که در ایران با ۲۵ آبان‌ماه مصادف شده است.

در این مراسم عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در هر صورت در دنیای امروز با پدیده جهان مدرن و جهان صنعتی مواجه هستیم و زندگی ماشینی بر ما غلبه دارد.

آخوندی ادامه داد: زندگی صنعتی ضمن فراهم آوری شرایط رفاهی، مخاطراتی نیز با خود به همراه دارد؛ سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در دنیا بر اثر سوانح رانندگی جان خود را از دست می‌دهند ضمن آنکه ۵۰ میلیون نفر نیز در سال در سوانح رانندگی مصدوم می‌شوند.

وزیر راه و شهرسازی گفت:‌ هر ۶ ثانیه یک نفر در اثر سوانح رانندگی کشته می‌شود و از هر ۱۰ نفر کشته سوانح رانندگی ۹ نفر از کشورهای در حال توسعه هستند با وجود آنکه تعداد خودروهای بیشتری در کشورهای در حال توسعه وجود ندارد.

وی افزود: در ایران سالانه ۱۸ هزار نفر بر اثر سوانح رانندگی جان باخته و ۳۰۰ هزار نفر مصدوم می‌شوند که ۴۳ درصد این تلفات مربوط به جوانان بین ۲۱ تا ۴۰ سال است ضمن آنکه از هر ۹ کشته سوانح رانندگی در ایران ۷ نفر مردان هستند.

آخوندی اظهار داشت: حدود ۴۵ درصد جان‌باختگان سوانح رانندگی، موتورسواران یا عابران پیاده هستند و یک سوم آنها دارای تسهیلات زیر دیپلم هستند.

وی بیان کرد: لازم است موضوع مهم اجتماعی نظیر سوانح رانندگی در سطح ملی و اجتماعی بررسی شود و آن را به چند دستورالعمل و اقدام اداری محدود نکنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۰ میلیون نفر در کشور رانندگی می‌کنند، گفت: با توجه به وجود جامعه جوان و افزایش خودروها تا ۱۰ سال آینده تعداد کاربران وسایل نقلیه افزایش می‌یابد.

آخوندی با تأکید براینکه فرهنگ‌سازی بر کاهش سوانح رانندگی مؤثر است، اظهار داشت: جامعه باید تصمیم بگیرد سالم‌تر و ایمن‌تر زندگی کند تا فرهنگ رانندگی به فرهنگ ملی تبدیل شود.

وی بیان کرد: ایمنی راه‌ها وقتی تأمین می‌شود که در سبک زندگی شهری رعایت قانون مدنظر باشد.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید براینکه لازم است به موضوع پیشگیری توجه شود، گفت: در این عرصه نباید سانحه‌دیدگان و معلولان تصادفات رانندگی را فراموش کرد.

آخوندی با تأکید براینکه هر فرد باید مسئولیت ایمنی را در رانندگی جدی بگیرد، اظهار داشت: همه ارگان‌های دست‌اندرکار جاده‌ای نیز باید به این موضوع توجه کنند.

وی همچنین به موضوع بیمه همگانی اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی کرده‌ایم هر شخصی که بر ناوگان حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای سوار شود اعم از آنکه بلیت داشته یا نداشته باشد مشمول بیمه می‌شود.

منبع:فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: