۲۵ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۴
فرهاد رهبر در گفت‌و گویی مطرح کرد

طراحی رشته های مورد نیاز کشور، وظیفه اصلی وزارت علوم

رئیس سابق دانشگاه تهران با اشاره به وضعیت طرح‌های کلان ملی کشور گفت: اخبار منتشر شده درباره وزارت علوم در درازمدت به نفع این وزارتخانه نیست.

به گزارش عیارآنلاین، فرهاد رهبر رئیس سابق دانشگاه تهران در گفت‌وگویی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت طرح کلان اقتصاد مقاومتی، گفت: نزدیک به ۵۰ طرح کلان ملی با هزینه بیش از ۲ هزار میلیارد تومان در گذشته به تصویب رسیده و کمیته‌های مختلف و شورای عتف را نیز پشت سر گذاشته است.

فرهاد رهبر 2

وی با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد متاسفانه طی یک سال اخیر پیگیری این طرح‌ها متوقف شده است، افزود: شاید برای وزارت علوم این امر چندان مناسب نباشد، چون مسئولیت پیشرفت علمی بر عهده وزارت علوم است. اگر این پیشرفت علمی با تولید ثروت ملی و حل مشکلات جامعه همراه نباشد، قاعدتا می‌تواند مشکلات دیگری را برای ایجاد کند.

رئیس سابق دانشگاه تهران ادامه داد: توصیه می‌کنیم وزارت علوم یکی از اولویت‌های خود را پیگیری این طرح‌ها قرار دهد و به دنبال اخذ بودجه لازم برای این طرح‌ها از دولت، سایر بخش‌ها و ملزم کردن دستگاه‌های اجرایی برای اینکه بودجه تحقیقاتی خود را از کانال عتف به تصویب برسانند، باشد.

فرهاد رهبر با اشاره به اینکه طرح‌های کلان ملی براساس فکر و نیاز‌های کشور ایجاد شده است، یادآور شد: با اجرایی شدن این طرح‌ها موتور اقتصاد کشور و برخی از مشکلات کشور حل خواهد شد.

وی گفت: قاعدتا پیشرفت علمی در گرو این نوع اقدامات است و امروز وزارت علوم باید پیگیر آن باشد.

رئیس سابق دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: وزارت علوم دوگانگی با نام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دارد که این وزارتخانه همان وظایف وزارت علوم را در امور پزشکی پیگیری می‌کند. امروز وزارت بهداشت در کانون اخبار است و اخباری چون شروع طرح تحول سلامت و …درباره این وزارتخانه منتشر می‌شود اما درباره وزارت علوم این‌گونه اخبار منتشر نمی‌شود و خبرهای دیگری درباره این وزارتخانه منتشر می‌شود که در دراز مدت به نفع این وزارتخانه نیست.

وی گفت: اگر وزارت علوم به همان وظیفه اصلی خود که مدیریت علم و فناوری و هدایت دانشمندان و محققان است به سمت نیازهای واقعی کشور و طراحی رشته‌های مورد نیاز کشور حرکت کند، می‌تواند توفیقات بیشتری به دست آورد.

فرهاد رهبر تصریح کرد: اگر فضای وزارت علوم به این سمت برود وزیر علوم هم راحت‌تر می‌تواند در مجلس از خود دفاع کند و دغدغه‌های نمایندگان محترم نیز درباره مدیریت حوزه علمی نیز مرتفع می‌شود.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: