۲۵ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۲

نماینده مجلس: خام فروشی معادن هدر رفت سرمایه ملی است

نماینده مردم بیجار در مجلس شواری اسلامی گفت: شهرستان بیجار دارای معادن غنی و عظیم آهن، گچ و سیمان است و نباید با خام فروشی، این سرمایه ملی را هدر داد.

به گزارش عیارآنلاین، سید محمد بیاتیان به ظرفیت کارخانه کنستانتره معدن منطقه یاسوکند اشاره کرد و افزود: این کارخانه در دو فاز طراحی شده که فاز نخست آن اکنون با ۳۲۵ هزار تن فعال است و فاز دوم نیز با ظرفیت ۶۷۵ هزار تن تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

محمد بیاتیان

وی از خام فروشی معادن ابراز نگرانی و اظهار کرد: همت مسوولین نیز بر این است که به هر طریق از جمله وضع قوانین و مقررات مناسب، از خام فروشی جلوگیری شود.

بیاتیان افزایش تعرفه صادرات را از راه های جلوگیری از خروج سرمایه های معدنی به صورت خام دانست و گفت: هدف دولت در بهره برداری از معادن ایجاد اشتغال است که با اتخاذ راهکارهای مناسب برای احداث صنایع تبدیلی در محل یا نزدیکترین مکان به معادن ، این هدف تحقق می یابد.

وی کسب درآمدهای مالیاتی بیشتر برای منطقه و گردش مالی دریافت عوارض و مالیات بر فعالیت های معادن برای بانک های شهرستان و ایجاد اشتغال را از مزایای حداقلی راه اندازی صنایع تبدیلی و ممانعت از صادرات خام مواد معدنی ذکر کرد.

نماینده بیجار در مجلس شورای اسلامی افزود: در این زمینه لازم بود از حمایت و ظرفیت های دراختیار دولت برای تحقق اهداف پیش بینی شده نیز استفاده شود که با سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به شهرستان بیجار و گفت وگو با دست اندرکاران، راه های تسهیل، ایجاد صنایع تبدیلی و پرهیز از خام فروشی بررسی شد.

وی از تشکیل کارگروهی در تهران برای بررسی مشکلات صنایع این شهرستان خبر داد و اظهار امیدواری کرد بزودی واحد گندله سازی با ظرفیت ۹۲۰ هزار تن در جوار معدن صبانور و دیگر معادن منطقه راه اندازی شود.

بخش حسن آباد یاسوکند بیجار با جمعیتی حدود پنج هزار نفر در ۶۰ کیلومتری مرکز شهرستان بیجار به دلیل برخورداری از معادن سنگ آهن قطب تولید سنگ آهن در غرب کشور است.

مجموع ذخایر معدنی استان ۶۰۰ میلیون تن است که سالانه از این میزان ۱۵ میلیون تن برداشت می شود.

تاکنون در بخش معدن ۳۴۱ فقره پروانه بهره برداری صادر شده که ۲۶۸ مورد آن فعال است و بقیه با درصد کمتری فعالیت می کنند.

منبع: ماین نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: