۲۵ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۶
معاون وزیر کار مطرح کرد:

افزایش ظرفیت تعاون در اقتصاد به ۴ برابر/ چرا تعاونی‌ها متحول نشدند؟

معاون وزیر کار با بیان برخی مسائل تاثیرگذار در عدم ایجاد تحول در بخش تعاون گفت: سهم تعاونی ها در اقتصاد باید به ۳ تا ۴ برابر افزایش یابد.

به گزارش عیارآنلاین، سیدحمید کلانتری با بیان اینکه تعامل و تبادلات بین شبکه ای اتحادیه های تعاون از سوی صندوق ضمانت سرمایه گذاری تضمین می شود گفت: خروج از بحران های مالی به ویژه خروج از بحران های اجتماعی – اقتصادی نیاز به توجه به مباحث مختلفی از جمله سرمایه اجتماعی دارد.

حمید کلانتری

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اظهارداشت: بخش تعاون بالقوه ثروتمند، بالقوه توانمند و دارای ظرفیت و سهم مؤثری از اقتصاد کشور است که می تواند به ۳ یا ۴ برابر افزایش پیدا کند. اینکه چرا به خوبی افزایش پیدا نکرده و چه کار باید کرد که سهم تعاون در اقتصاد افزایش پیدا کند؟ چه کنیم که این افراد که جمع بزرگی از کشور هستند بتوانند ظرفیت های خود را به ظهور برسانند؟ آیا بانک توسعه تعاون، آیا اتحادیه ها، آیا صندوق ضمانت سرمایه گذاری و هیئت مدیره ها و مجموعه ای که برای این بخش فراهم شده اند به درستی نقش و وظایف خود را ایفاء می نمایند؟ اینها مسائلی است که باید به آن توجه و راهکار ارئه شود.

کلانتری در خصوص ظرفیت های بخش تعاون افزود: ما قانون سال ۵۰، قانون سال ۷۰ بخش تعاون و اصلاحیه سال ۷۷ و ۹۳ را داریم، تبدیل صندوق تعاون به بانک و ایجاد صندوق ضمانت سرمایه گذاری را داریم و مجموعه ای برای تحول داریم اما تحول اتفاق نیفتاده، نگاه ما به تعاون و تعاونی باید تغییر کند باید تعاون را بزرگ ببینیم.

وی خاطرنشان کرد: ما برنامه های هفتگانه را داریم و تحکیم تعاملات شبکه ای یکی از این برنامه های هفتگانه است. معاون امور تعاون وزارت کار ادامه داد: یک نگاه و نگرش در مدیریت هست به نام نگرش سیستمی، اگر بخشی از سیستم درست کار نکند مجموعه دچار اشکال می شود.

این مقام مسئول در وزارت کار ادامه داد: یک سیستم باید به نقطه تعادل برسد تا خوب کار کند. بیشترین تأثیر در یک شبکه را منابع انسانی می گذارد. وقتی مدیر عامل و هیئت مدیره به جای خودش باشد و کار کند شرکت تعاونی تولیدی کار کند و تولید کند، شرکت تعاونی مصرف هم کالای با کیفیت و مناسب را از تعاونی تولیدی بخرد و عرضه نماید همه سیستم راضی هستند.

معاون وزیر کار افزود: چون هر کس سر جای خودش در این سیستم خوب کار نمی کند بنابراین دچار مشکل هستیم. اگر کیفیت کالاهای تعاونی را به استاندارد جهانی برسانیم و تعاونی ها در نمایشگاه های بین المللی شرکت نمایند و تعاملات شبکه ای افزایش پیدا کند ما در این چرخه برای تمام موضوعات تعاونی اعم از تولید، توزیع و نهاده و ….. اتحادیه و تعاونی داریم اما ارتباطات شبکه ای بین این تعاونی ها و اتحادیه ها ضعیف است.

وی تاکید کرد: تعاونی ها در تعاملات و تجارت مجازی و الکترونیکی ورود نکرده اند و ضعیفند. در حال حاضر دنیا روی تعاملات مجازی سرمایه گذاری می کنند و اعتماد به این روش کار را پیش می گیرند.

کلانتری افزود: تمام مباحثی که در سازمان بین المللی تعاون ICA مطرح می شود مورد توجه است و ما در معاونت سعی می کنیم که تعاملات را افزایش دهیم.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: