۲۵ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۰
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی:

برنامه‌ریزی تولید محصولات استراتژیک در راستای اقتصاد مقاومتی است/ نرخ خرید تضمینی گندم پایین است

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: برای گام برداشتن در مسیر اقتصاد مقاومتی باید برای تولید محصولات استراتژیک برنامه‌ریزی کرد ولی علیرغم اینکه گندم جزء محصولات استراتژیک کشاورزی محسوب می‌شود، امسال نرخ خرید تضمینی آن پایین اعلام شد.

به گزارش عیارآنلاین، محمد تقی توکلی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در گفت‌وگویی در مورد مصداق‌های اصلی اقتصاد مقاومتی در کشاورزی گفت: اقتصاد مقاومتی دارای تعاریفی است که در دستور العمل ۲۴ گانه سند اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری آمده و یکی از اهداف اصلی آن استقلال در تولید و افزایش آن است.

محمد تقی توکلی

وی افزود: بنابراین مطابق دستورالعمل ۲۴ گانه سند اقتصاد مقاومتی باید نگاه به منابع داخلی بیشتر باشد و براساس آن برنامه‌ریزی بر روی منابع داخلی تولید هم بیشتر باشد.

توکلی تصریح کرد: در بخش کشاورزی در زمینه تولید در هر استانی مزیت‌ها خاصی داریم که اگر بتوان برای آن الگوگذاری کرد و بهترین الگو را به هر منطقه اختصاص داد می‌توان با استفاده از منابع داخلی بالاترین میزان بهره‌وری را کسب کرد.

وی افزود: هدف اصلی در بخش کشاورزی دستیابی به امنیت غذایی است که لازمه آن توجه در استفاده از منابع و رفع موانع و مشکلات و حمایت از تولید‌کننده است.

عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی تصریح کرد: از سال‌های گذشته خودکفایی در تولید برخی از محصولات کشاورزی مانند گندم، برنج، ذرت، دانه‌های روغنی و علوفه در دستور کار بوده اما چون اقتصاد کشاورزی خوب تعریف نشده و حمایت‌های لازم از این بخش صورت نگرفته به این مهم دست نیافته‌ایم.

توکلی تصریح کرد: کشاورزان معمولا به صورت انفرادی کار می‌کنند و تابع دستورالعمل‌های وزارتخانه نیستند و معمولا خودشان درباره نوع کشت و میزان آن تصمیم‌گیری می‌کند و به همین دلیل برنامه‌ریزی کشاورزی به سمت بازار سوق می‌یابد و بازار تعیین کننده تولیدات محصولات کشاورزی است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی اظهار داشت: این مسائل نابسامانی برای کشاورزی محسوب می‌شود، زیرا وقتی تضمینی برای بازار و تولید وجود ندارد کشور هم از آن منتفع نمی‌شود.

توکلی تصریح کرد: برای گام برداشتن در مسیر اقتصاد مقاومتی باید برای تولید محصولات استراتژیک برنامه‌ریزی کرد ولی علیرغم اینکه گندم جزء محصولات استراتژیک کشاورزی محسوب می‌شود امسال نرخ خرید تضمینی آن پایین اعلام شد.

وی افزود: اگر دولت به کشت محصولات اساسی و استراتژیک یارانه بدهد کشاورزان به دنبال کشت محصولات آب‌بری مثل هندوانه و پیاز که بازار آن نیاز کشاورز را هم تأمین نمی‌کند نمی‌روند.

عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی بیان داشت: لازمه اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی است و برنامه‌ریزی باید طوری باشد که منافع کشور و منافع کشور هم منافع کشاورز را تأمین کند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: