طی مراسمی با حضور وزیر بهداشت

واکسن جدید پنتاوالان سه‌شنبه رونمایی می‌شود

وزارت بهداشت اعلام کرد: در راستای اجرای طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت، از واکسن جدید پنجگانه در برنامه ایمن سازی کشور رونمایی می شود.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از وزارت بهداشت، ورود واکسن جدید پنج گانه (پنتاوالان) در برنامه ایمن سازی کشور به عنوان گامی دیگر از طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت می تواند با تعداد تزریق کمتر و پوشش ایمنی علیه بیماری های بیشتر (پنج بیماری) را در برنامه واکسیناسیون روتین کودکان ایجاد نماید.

واکسن

بر اساس این گزارش، ایمن‌سازی از طریق واکسیناسیون به عنوان یکی از موفق‌ترین و با صرفه‌ترین مداخله سلامتی است و واکسن پنج گانه جدید، سبب حفاظت کودکان علیه بیماریهای تهدیدکننده زندگی یعنی دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، هپاتیت B و هموفیلوس آنفلوانزا نوع ب می شود هر چند دیفتری، سیاه سرفه، کزاز (DTP) و هپاتیت ب قبلاً جزء برنامه جاری ایمن سازی کودکان بوده ولی هموفیلوس آنفلوانزا نوع ب (HIB) جزء پنجمی است که به این مجموعه اضافه و به این ترکیب واکسن پنجگانه گویند.

باکتری هموفیلوس آنفلوانزا نوع ب سالیانه باعث عفونتهای شدید مننژیت میکروبی، عفونت های شدید ریه، عفونت های خونی، عفونت های تنفسی، التهاب گلو و انسداد مجاری هوایی و در نهایت بستری شدن کودکان در بیمارستان یا مرگ خواهد شد هر چند آنتی بیوتیک برای درمان این بیماری استفاده می شود اما همیشه موثر نیست و با انجام بهترین مراقبتهای پزشکی نیز، ۳تا ۵درصد بیماران مننژیتی می میرند.

از سویی دیگر، بعضی از انواع هموفیلوس آنفلوانزا به آنتی بیوتیک ها مقاوم شده‌اند و درمان آنها خیلی سخت شده است، بنابراین برای مقابله با انواع عفونتهای هموفیلوس آنفلوانزا فقط باید واکسیناسیون را انجام داد.

بر اساس این برنامه دریافت واکسن هپاتیت ب بدو تولد طبق برنامه قبلی ادامه خواهد داشت، همچنین زمان دریافت یادآور واکسن ثلاث در ۱۸ ماهگی و ۶ سالگی همانند برنامه سابق ادامه خواهد یافت و نیز یک نوبت واکسن تزریقی فلج اطفال نیز در سن ۴ ماهگی از تابستان سال آینده به برنامه واکسیناسیون اضافه خواهد شد.

این مراسم با حضور مقامات ارشد نظام در روز سه شنبه ۲۷ آبان به طور همزمان در تهران و سراسر کشور برگزار می شود.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: