۲۵ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۸

جان کری: فتوای رهبر ایران درباره ممنوعیت سلاح هسته ای باید به سند حقوقی تبدیل شود

وزیر خارجه امریکا خواستار آن شد که فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره ممنوعیت سلاح هسته ای به سند حقوقی بدل شود.

به گزارش عیارآنلاین، وزیر خارجه امریکا خواستار آن شد که فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره ممنوعیت سلاح هسته ای به سند حقوقی بدل شود.

جان کری

جان کری وزیر خارجه امریکا که روز جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۳ (۱۴ نوامبر ۲۰۱۴) در کنفرانس خبری مشترک با ناصر جوده وزیر خارجه اردن سخن می گفت، گفت: «فتوا یا حکم مذهبی رهبر ایران باید به سند حقوقی تبدیل شود».

وی ادامه داده است: «رهبران ایران بارها و به وضوح گفتند قصدی برای تولید تسلیحات هسته ای ندارند اما باید در دفاع ازاین حرف ها اقداماتی برداشته شودو زمان کوتاه است. نگرانی های جامعه بین المللی مشروع است و هیچ توافقی نمی تواند بدون رفع این نگرانی ها حاصل شود».

کری گفته است: «مسلما فتوا رهبر عنصر بسیار مهم است و ما به آن بسیار احترام می گذاریم و این حکم مذهبی است اما این باید به یک سند حقوقی تبدیل شود و همه چیز مورد نیاز برای توافق درباره برنامه هسته ای به صورت حقوقی درآید. استانداردهای زیادی است که بایدبا آنها سنجش شود و این کاری است که ما در حال انجام آن هستیم».

رهبر معظم انقلاب اسلامی طی فتوایی هرگونه ساخت، انباشت و استفاده از سلاح هسته ای را ممنوع کرده اند.

نظر ایران این است که این فتوا بالاترین تضمینی است که ایران می تواند در مذاکرات برای صلح آمیز باقی ماندن برنامه اش عرضه کند.

کارشناسان می گویند ایران در صورتی که طرف مقابل گام های مناسب بردارد، با تبدیل این فتوا به یک سند حقوقی مخالف نیست.

منبع : ایران هسته ای

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: