وزیر صنعت، معدن و تجارت:

آذربایجان غربی بهترین شرایط را برای توسعه تجارت خارجی دارد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: آذربایجان غربی با توجه به توانمندی های مساعد مرزی، بهترین شرایط را برای توسعه تجارت خارجی دارد و می تواند الگویی برای سایر مناطق مرزی کشور باشد.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا نعمت زاده شامگاه روز شنبه در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی افزود: موقعیت جغرافیایی این استان و هم مرزی با چهار کشور خارجی قابلیت بزرگی است که استان های مرکزی از این قابلیت بی بهره هستند.

نعمت زاده

وی اظهار کرد: استفاده از توان و قابلیت مرزی آذربایجان غربی نیازمند طراحی، برنامه ریزی و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی است.

وی نمک دریاچه ارومیه را نیز از دیگر امکانات توسعه آذربایجان غربی عنوان کرد و گفت: باید از نمک دریاچه ارومیه در بخش صنعت بهترین استفاده را بکنیم و جا دارد صنایع وابسته به نمک در این منطقه ایجاد شود.

وی افزود: بهره گیری از ظرفیت استحصال نمک دریاچه ارومیه نیز می تواند در ایجاد اشتغال مورد توجه قرار گیرد.

وی سرمایه گذاری در صنایع صادراتی را نیز مورد بحث قرار داد و اظهار کرد: وجود معادن سنگ های تزیینی آذربایجان غربی نیز بی نظیر است و سرمایه گذاری در این بخش می تواند به توسعه استان و کشور کمک کند.

وی یادآوری کرد: ظرفیت مرزی در آذربایجان غربی فضایی را ایجاد کرده است که سرمایه گذاری مشترک با کشورهای همسایه نیز در این استان میسر است.

** همه دغدغه احیای دریاچه ارومیه را دارند

استاندار آذربایجان غربی نیز در جلسه شورای اداری استان گفت: همه در منطقه و کشور دغدغه احیای دریاچه ارومیه را دارند و امیدواریم که این دریاچه با تلاش هیات دولت از بحران نجات یابد.

قربانعلی سعادت، کشاورزی سنتی را از عمده ترین مشکلات آذربایجان غربی خواند و افزود: در استان طرح های آبیاری نوین انجام نشده است که در این زمینه نیازمند برنامه ریزی بیشتر هستیم.

وی یادآوری کرد: باید اشتغال جایگزین کشاورزی داشته باشیم تا بتوانیم موضوع احیای دریاچه ارومیه را پیش ببریم.

وی گفت: بخش صنعت آذربایجان غربی نیز نیازمند توجه بیشتر است به طوری که از ۲هزارو ۸۸۸ واحد تولیدی و صنعتی موجود در استان به دلیل مشکلات اقتصادی در حال حاضر یکهزارو ۲۴۵واحد تعطیل شده اند که ۴۷درصد مجموع واحدهای استان را تشکیل می دهد.

وی نبود توازن در مناطق مختلف کشور را ناشی از بی توجهی به شاخص های توسعه در برنامه های پنجساله ذکر کرد و افزود: در برنامه توسعه ششم باید از تدوین نسخه یکسان برای همه مناطق کشور پرهیز کنیم.

وی گفت: آذربایجان غربی جزو هشت استان کمتر توسعه یافته کشور است و این وضعیت در برنامه های مختلف توسعه همچنان باقی مانده که علت آن محور بودن بخش کشاورزی است.

جلسه شورای اداری آذربایجان غربی روز شنبه با حضور معاون اول رییس جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی و معاونان تعدادی از وزارتخانه ها و مدیران دستگاه های اجرایی استان در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد.

منبع : ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: