وزیر جهاد کشاورزی:

ملاحظات اقتصادی و اجتماعی در مساله دریاچه ارومیه باید در نظر گرفته شود

دولت اصرار دارد که ملاحظات اجتماعی و اقتصادی منطقه در حل مساله دریاچه ارومیه در نظر گرفته شود.

به گزارش عیارآنلاین، محمود حجتی عصر روز شنبه در جلسه مشترک شورای اداری آذربایجان غربی و کمیته استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری برگزار شد، افزود: راه حل مشکل دریاچه ارومیه مشارکت همه مردم و مسئولان است و در جاهایی توانسته ایم موفق باشیم که همه به میدان آمده و از شدت مشکلات کاسته اند.

حجتی

وی ضرورت توجه به نظامهای جدید آبیاری را موردتاکید قرار داد و اظهارکرد:باتوجه به محدودیت منابع آب باید زمینه های توسعه آبیاری مدرن در منطقه فراهم شود.

وی یادآوری کرد: در صورت استفاده از سیستم آبیاری های مدرن می توان با حداقل آب، درآمد مناسبی در بخش کشاورزی برای مردم منطقه ایجاد کرد.

**توجه به احیای دریاچه ارومیه در محور برنامه های دولت قرار دارد

عیسی کلانتری مجری احیای دریاچه ارومیه نیز در این جلسه گفت: احیای دریاچه ارومیه فوق العاده سخت و زمانبر است ولی با این وجود احیای دریاچه از برنامه های دولت است.

وی افزود: همه پیشنهادهای ستاد احیای دریاچه ارومیه در دولت تصویب شده است.

وی اظهار کرد: دولت تصمیم جدی به احیای دریاچه ارومیه دارد و خوشبختانه از نظر مطالعات علمی قابلیت احیا وجود دارد و نباید وقت را از دست بدهیم.

وی بارندگی های امسال را موثر در جلوگیری از بحرانی تر شدن وضعیت دریاچه ارومیه عنوان کرد و گفت: اگر بارندگی های مناسب امسال نبود دریاچه با خطر جدی تری روبه رو می شد.

**آذربایجان غربی نیازمند توجه بیشتر است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه نیز در جلسه شورای اداری استان گفت: آذربایجان غربی استان ویژه ای است و لازم است برای حل آن دولت توجه بیشتری داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی افزود: زیرساخت های توسعه در آذربایجان غربی فراهم نیست و در زمینه های مختلف توسعه نظیر سلامت، راه، آموزش، اشتغال نسبت به استانهای دیگر در رده پایینی قرار دارد که لازم است دولت برنامه ریزی مناسبی برای توسعه شاخص های این استان داشته باشد.

وی با تقدیر از اقدامات دولت یازدهم در زمینه توجه به مشکلات دریاچه ارومیه اظهار کرد: احیای دریاچه ارومیه یکی از مشکلات اساسی منطقه است و سیاستهای خاصی را طلب می کند.

نمایندگان مردم مهاباد، خوی، ارومیه و میاندوآب در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه ضمن قدردانی از برنامه های دولت در امر توجه به احیای دریاچه ارومیه، خواستار سرعت بخشی به اجرای مصوبات شدند.

توجه به کشاورزی منطقه و جلوگیری از آسیب رسیدن به کشاورزان و باغداران، سرمایه گذاری در بخش توسعه راهها، استفاده از ظرفیت های مرزی استان، ضرورت توجه به آبیاری مدرن، لزوم سرمایه گذاری در بخش سلامت از دیگر موارد طرح شده در سخنان نمایندگان مردم آذربایجان غربی در مجلس در این جلسه بود.

منبع : ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: