مجری ستاد ملّی احیای دریاچه ارومیه:

دولت تمامی پیشنهادات ستاد ملّی احیای دریاچه ارومیه را تصویب کرد

دولت به لحاظ اهمیت و ضرورت احیای این دریاچه تمامی پیشنهادات ستاد ملّی احیای دریاچه ارومیه را تصویب کرد.

به گزارش عیارآنلاین، عیسی کلانتری امشب در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی و کارگروه احیای دریاچه ارومیه که با حضور معاون اول رییس جمهوردر ارومیه برگزار شد اظهار کرد: براساس نتایج مطالعات مراکز معتبرعلمی دریاچه ارومیه قابلیت احیاء دارد و نباید زمان برای اجرایی طرح های مصوب را بیش از این از دست داد.

دریاچه ارومیه

وی با تقدیر از رئیس جمهور و هیئت دولت در خصوص تصویب پروژه های احیای این دریاچه افزود: دولت به لحاظ اهمیت و ضرورت احیای این دریاچه تمامی پیشنهادات ستاد ملّی احیای دریاچه ارومیه را تصویب کرد که با تخصیص به موقع اعتبارات کارهای اجرایی نیز شتاب بیشتری خواهند داشت.

مجری طرح احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه روند احیای دریاچه با سختی و دشواریهای نیز همراه خواهد بود گفت: احیای این دریاچه بسیار سخت است و آنرا نباید سیاسی کرد و اجازه دهیم با برنامه ارائه شده بتوان تا سال ۱۴۰۲ شمسی دریاچه ای با ۱۵ میلیارد مترمکعب آب به وسعت ۴۳۰۰ کیلومتر مربع و مناسب برای زندگی آرتیمای آن داشته باشیم.

در ادامه این جلسه دبیر ستاد ملّی احیای دریاچه ارومیه نیز در گزارشی از وضعیت این تالاب بین‌المللی اظهار کرد: بر اساس طرح مصوب با تثیبت شرایط کنونی دریاچه و آغاز طرح احیاء پس از یک دوره ۱۰ ساله دریاچه به شرایط اکولوژیک خود می رسد.

تجریشی افزود: برای احیای دریاچه ارومیه باید الگوی مبتنی بر کاهش مصرف آب در کشاورزی و سایر مصارف داشته باشیم .

وی تصریح کرد: کاهش مصرف آب و افزایش بهره وری با صنعتی شدن کشاورزی و بهبود وضعیت درآمدی و معیشتی کشاورزان حاشیه دریاچه از اهداف مهم طرح احیای دریاچه ارومیه است .

دبیر ستاد ملّی احیای دریاچه ارومیه همچنین به برنامه های دستگاههای اجرایی در قالب مصوبه ۷۲۵۰ میلیارد ریالی در دولت نیز اشاره کرد و گفت: کاهش ۸ درصدی مصرف آب در تمامی بخش های و حوزه ها در اطراف دریاچه ارومیه، مطالعه و اجرای سیستم های آبیاری نوین، نصب کتنورهای حجمی هوشمند، اجرای برنامه های آموزشی و فرهنگی و اطلاع رسانی به مردم، اجرای طرح بهکاشت در قالب جایگزینی کشت های چغندر قند به محصولات گندم و جو در حوضه دریاچه ارومیه، ممنوعیت تبدیل اراضی زراعی به باغات و رهاسازی حق آبه دریاچه در ماههای بهمن و اسفندماه سالجاری از جمله این طرح ها است.

منبع : تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: