۲۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۸
عادل آذر اعلام کرد

ماموریت مرکز آمار برای بررسی دقیق رشد اقتصادی بهار/ آمار ۶ ماهه اعلام می‌شود

رییس مرکز آمار ایران با اشاره به اختلاف موجود بین آمار رشد اقتصادی این مرکز و بانک مرکزی از عدم انتشار رشد اقتصادی بهار و اعلام آمار شش ماهه خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، عادل آذر در گفت‌وگویی در مورد چرایی تاخیر مرکز آمار در اعلام رشد اقتصادی بعد از گذشت پنج ماه از فصل بهار اظهار کرد: با توجه به اعداد و ارقامی که به طور متنوع از سوی حوزه های مختلف اعلام شد، معاونت برنامه ریزی از سوی شورای ملی آمار ماموریتی را به مرکز آمار اعمال کرد تا با محاسبات دقیق و تکمیل اسناد نتیجه نهایی را بررسی و در اعلام آمار خود عجله نداشته باشید.

عادل آذر

وی با بیان این‌که برخی از آمارها مقدماتی بوده و باید با مرور زمان اسناد و مدارک آن‌ها تکمیل شود، توضیح داد: بنابراین اگر ما هم در این شرایط آماری را برای رشد اقتصادی فصل بهار اعلام می‌کردیم مشکلاتی را ایجاد می‌کرد از این رو تصمیم گرفتیم تا به جای این که دچار مسائل رسانه‌ای شویم تمام هم و غم خود را برای جمع‌آوری اسناد و ارقام مستندتری گذاشته تا آمار دقیقی را اعلام کنیم.

اختلاف آمار ما با بانک مرکزی فنی است

رییس مرکز آمار در پاسخ به این سوال که با توجه به اعلام معاون برنامه‌ریزی در شهریوماه از برآورد اولیه مرکز آمار مبنی بر رشد نیم درصدی اقتصادی انتظار می رفت که نهایت آمار ۱٫۵ درصد باشد، اختلاف رشد اقتصادی ۴٫۶ درصدی بانک مرکزی و مرکز آمار تا چه اندازه بود؟ گفت: ‌قبول داریم که بین آمار رشد اقتصادی مرکز آمار و بانک مرکزی اختلاف وجود داشت که البته این اختلاف به دلیل استفاده از فرمول‌ها است.

آذر تاکید کرد: در محاسبات آماری بانک مرکزی و مرکز آمار اختلاف ایجاد شده اغلب به دلیل نگاه فنی و دیدگاهی است که گاها کارشناسان برای محاسبات به دلیل نبود اسناد تکمیل شده باید به اسناد مقدماتی اتکا کنند.این درحالی است که با تمام این احوال نباید اختلاف قابل توجهی بین آمارها وجود داشته و نهایت نیم درصد باشد.

آمار را شش ماه اعلام می کنیم

رییس مرکز آمار همچنین در مورد این‌که تصمیم مرکز آمار برای اعلام رشد اقتصادی در چه زمانی است، اعلام کرد که آمار رشد اقتصادی را با توجه به مسائل موجود شش ماه منتشر می کنیم چرا که معتقدیم باید رشد اقتصادی را با توجه به شرایط موجود کشور بلند مدت تر در نظر گرفت.

وی با اشاره به اینکه اگر برای سه ماهه اقدام می کردیم همان نقدها و بررسی‌ها به دلیل مقدماتی بودن آمار وجود داشت، تاکید کرد: قطعا آمار شش ماهه منتشر شده از سوی مرکز آمار برای رشد اقتصادی دقیق‌تر و قابل اتکاتر است.

آذربا بیان این‌که حدود یک سال و نیم است که آمار رشد اقتصادی را به طور فصلی اعلام می کردیم، گفت: اما با توجه به این که به لحاظ اصول حرفه‌ای و احتیاط کار چون اسناد قطعی بسیاری از شرکت‌ها بعد از مجمع منتشر می‌شود، ما نیز ناچاریم که بر آمار اعلامی ستاره مقدماتی بزنیم.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: