۲۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۱۶

سالانه به ۲ میلیون نفر در کشور آموزش های فنی حرفه ای ارایه می شود

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سالانه به ۲ میلیون نفر شامل دانش آموزان، دانشجویان، زنان سرپرست خانوار، زندانیان، روستاییان، سربازان و اقشار مختلف مردم، آموزش های فنی و حرفه ای ارایه می شود.

به گزارش عیارآنلاین، کوروش پرند عصر شنبه در هشتمین کارگروه اشتغال استان گلستان افزود: این آموزش ها به صورت رایگان بوده که در ۷۰۰ مرکز دولتی ثابت و ۱۴ هزار آموزشگاه آزاد در بخش خصوصی ارایه می شود.

کوروش پرند

رییس سازمان فنی و حرفه ای کشور اظهار کرد: این سازمان متولی اشتغال نیست بلکه آموزش های غیررسمی و کوتاه مدت منطبق با نیازهای بازار کار را بر عهده دارد.

وی با بیان این که حضور در حوزه های بین المللی یکی از محورهای مهم سازمان است، یادآور شد: دیپلماسی مهارت، شعاری برای حضور موثر در عرصه های بین المللی است، لذا از آموزش های فنی و حرفه ای در بستر سیاسی برای رسیدن به موفقیت در بخش های مختلف اعم از عمومی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی استفاده می کنیم.

پرند با اشاره به همکاری دستگاه های اجرایی با سازمان فنی و حرفه ای کشور و انعقاد تفاهم نامه هایی در سطح بین المللی گفت: توانمندسازی و آموزش در حوزه فنی و حرفه ای یک ضرورت محسوب می شود و آموزش های ما در سراسر کشور به نحوی است که افراد مستقیماً وارد بازار کار و اشتغال پایدار می شوند.

به گفته پرند، آموزش های مهارتی و توانمندسازی فارغ التحصیلان بیکار یک اولویت مهم است، که در این راستا ۱۰ بسته و مدل و زیرمدل برای فارغ التحصیلان در قالب کارورزی نوین، کارآموزی، آموزش، بازاریابی و فروش طراحی شده است.

وی نداشتن کارایی و اثربخشی فارغ التحصیلان در فضای کسب و کار را یک ضعف اساسی عنوان و تصریح کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای با ظرفیت‎ های خوبی که دارد می ‎تواند سیستم را تقویت کرده تا میزان کارایی، بهره وری و اثربخشی را در حوزه اشتغال افزایش دهد.

وی با تاکید بر این که آموزش باید به اشتغال ختم شود، گفت: این مساله یکی از راهبردهای مهم سازمان آموزش فنی و حرفه ‎ای است و اکنون بسیاری از ارگان ها و وزارتخانه ها به دنبال آن هستند که آموزش‎ های عرضه محور، با شیب ملایم به سمت تقاضامحوری سوق پیدا کند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برنامه جدی این سازمان برای سال‎ های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ این است که آزمون های بین‎المللی وارد جمهوری اسلامی شود که این موضوع یک فعالیت حیاتی برای کشور محسوب می شود.

پرند خاطرنشان کرد: تیم تخصصی برای ورود آزمون‎ های بین‎ المللی فنی و حرفه ‎ای فعال و تفاهم نامه های خوبی با کشورهای هندوستان، استرالیا و انگلستان منعقد شده که این مهم در دیپلماسی مهارتی اثرگذار خواهد بود.

وی بر لزوم آموزش مربیان و مدیران موسسات فنی و حرفه‎ ای تاکید و اضافه کرد: در مرحله نخست برنامه ما این است که از تعدادی مربی خارجی سطح بالا در سازمان فنی و حرفه ای با محوریت آموزش‎ های مهارتی بهره‎ گیری کنیم و در صورت موفقیت طرح، نسبت به اعزام مربی به خارج از کشور اقدام خواهد شد.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: