۲۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۴۲

بخش تعاون توان افزایش ۳ برابری وضع کنونی دارد/تأثیر تعاونی‌ها در اشتغال

معاون وزارت تعاون، کار و رفاه گفت: بخش تعاون بالقوه ثروتمند، توانمند و دارای ظرفیت و سهم مؤثری از اقتصاد کشور است که می‌تواند به ۳ یا ۴ برابر افزایش پیدا کند.

به گزارش عیارآنلاین، همایش علمی تقویت ارتباط شبکه بخش تعاونی کشور با حضور مدیران بانک توسعه تعاون، رؤسای اتحادیه‌های تعاونی برگزار شد.

حمید کلانتری

سید حمید کلانتری در این همایش با اشاره به اینکه خروج از بحرانهای مالی به ویژه خروج از بحرانهای اجتماعی اقتصادی نیاز به توجه به مباحث مختلفی از جمله  سرمایه اجتماعی دارد، گفت: بخش تعاون بالقوه ثروتمند، توانمند و دارای ظرفیت و سهم مؤثری از اقتصاد کشور است که می‌تواند به ۳ یا ۴ برابر افزایش پیدا کند.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اینکه چرا به خوبی افزایش پیدا نکرده و چه کار باید کرد که سهم تعاون در اقتصاد افزایش پیدا کند، چه کنیم که این افراد که جمع بزرگی از کشور هستند بتوانند ظرفیت های خود را به ظهور برسانند؛ آیا بانک توسعه تعاون ،آیا اتحادیه ها ،آیا صندوق ضمانت سرمایه گذاری و مجموعه ای که برای این بخش فراهم شده اند به درستی نقش و وظایف خود را ایفاء می نمایند؟ اینها مسائلی‌ است که باید به آن توجه و راهکار ارئه شود.

کلانتری در خصوص ظرفیت‌های بخش تعاون افزود: ما قانون سال ۵۰ ، قانون سال ۷۰ بخش تعاون و اصلاحیه‌ سال ۷۷ و  ۹۳ را داریم، تبدیل صندوق تعاون به بانک و ایجاد صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری را داریم و مجموعه‌ای برای تحول داریم اما تحول اتفاق نیافتاده، نگاه ما به تعاون و تعاونی باید تغییر کند باید تعاون را بزرگ ببینیم.

معاون امور تعاون ادامه داد: یک نگاه و نگرش در مدیریت هست به نام نگرش سیستمی، اگر بخشی از سیستم درست کار نکند مجموعه دچار اشکال می شود.

وی گفت: یک سیستم باید به نقطه تعادل برسد تا خوب کار کند و بیشترین تأثیر در یک شبکه را منابع انسانی می گذارد؛ وقتی مدیر عامل و هیأت مدیره به جای خودش باشد و کار کند شرکت تعاونی تولیدی کار کند و تولید کند، شرکت تعاونی مصرف هم کالای با کیفیت و مناسب را از تعاونی تولیدی بخرد و عرضه نماید همه سیستم راضی هستند.

وی اضافه کرد: چون هر کس در سر جای خودش در این سیستم خوب کار نمی‌کند بنابراین دچار مشکل هستیم اگر کیفیت کالاهای تعاونی را به استاندارد جهانی برسانیم و تعاونی ها در نمایشگاه‌های بین‌المللی شرکت کرده و تعاملات شبکه‌ای افزایش پیدا کند.

کلانتری بیان داشت: ما در این چرخه برای تمام موضوعات تعاونی اعم از تولید، توزیع و نهاده اتحادیه و تعاونی داریم اما ارتباطات شبکه‌ای بین این تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها ضعیف است.

وی افزود: در حال حاضر تعاملات و تبادلات مالی بین شبکه‌ای اتحادیه‌ها توسط صندوق ضمانت سرمایه گذاری تضمین می‌شود.

کلانتری در ادامه بحث در خصوص تعاملات تعاونی‌ها ادامه داد: تعاونی‌ها در تعاملات و تجارت مجازی و الکترونیکی ورود نکرده‌اند و ضعیفند در حال حاضر دنیا روی تعاملات مجازی سرمایه گذاری می کنند و اعتماد به این روش کار را پیش میگیرند.

معاون وزیر تعاون افزود: تمام مباحثی که در سازمان بین‌المللی تعاون مطرح می‌شود، مورد توجه است و ما در معاونت سعی می‌کنیم که تعاملات را افزایش دهیم باید مطالب این کارگاه‌ها و نشست‌ها روی سایت‌ها برود و این حرفها تبدیل به فرهنگ و روش بشود.

وی ضمن ابراز علاقه‌مندی از استمرار این جلسات گفت: تعاونی‌ها در اشتغال و درآمد سرانه تأثیرگذارند و امیدواریم با توسعه مشارکت، اعتماد و سرمایه اجتماعی این تاثیر بیش از پیش شود.

در ابتدای این همایش، سید رضا ابراهیمی نایب رئیس هیأت مدیره بانک توسعه تعاون به تشریح فلسفه وجودی  این بانک پرداخت و گفت: بانک توسعه تعاون در مرداد ماه سال ۸۸ بر اساس سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی شکل گرفت و این در حالی بود در همان سالها بحث خصوصی سازی بانکهای بزرگی چون ملی ، صادرات و ملت مطرح بود و این بانک مختص بخش تعاون ایجاد شد،  لذا فلسفه وجودی این بانک اینست که از دو طریق تعاونی های موجود را به نوعی حمایت کند و در کنار آنها قرار بگیرد و تعاونی‌های جدید را نیز حمایت نماید .

ابراهیمی افزود: این بانک ایجاد شد که حمایت‌های لازم را از تعاونی‌ها انجام دهد و یکی از این وظایف توانمند سازی مالی است  و ابتدا خود بانک باید توانمند بشود و جایگاه خودش را در سیستم بانکی کشور بیشتر تقویت کند.

– See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930824000368#sthash.pQQFNjYr.dpuf

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: