۲۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۰

معاون وزیر تعاون: نیروی کار پس از آموزش به خارج اعزام می شود

رییس سازمان فنی و حرفه ای کشور گفت: ارایه آموزش های مورد نیاز، راهبرد جدید این سازمان برای اعزام نیروی کار به خارج از کشور ظرف سه سال آینده میلادی است.

به گزارش عیارآنلاین، کوروش پرند افزود: در این راستا در نخستین اقدام در زمینه برگزاری آزمون های بین المللی کارهای خوبی صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری این آزمون ها می تواند ضمن جلوگیری از خروج افراد و ارز از کشور، ایران را به عنوان میزبان برگزاری آزمون های بین المللی مطرح کند.

کوروش پرند

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: در این راستا از زبان تخصصی فنی و حرفه ای غفلت شده و بنا داریم تا این زبان را در سطح آموزش های خود رایج کنیم.

پرند با اشاره به بین المللی کردن مدارک فنی و حرفه ای گفت: این کار می تواند با تدوین استانداردها و منابع جدید آموزشی بین المللی صورت گیرد تا دانش آموختگان در خارج از کشور مشکلی در زمینه کار نداشته باشند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: دیپلماسی مهارت در قالب بسته آموزشی فنی و حرفه ای می تواند بهترین ابزار قدرت نرم ایران در مناسبات سیاسی باشد.

پرند گفت: سند راهبردی سازمان فنی و حرفه ای کشور دارای هشت راهبرد، ۲۷ سیاست و ۲۵۰ برنامه است که حضور در عرصه بین المللی یکی از سیاست ها و برنامه ها به شمار می رود.

رییس سازمان فنی و حرفه ای کشور اضافه کرد: حضور موثر در عرصه بین المللی جایگاه ایران را در سطح مهارت فنی و حرفه ای و مشاغل می دهد و باعث اعتبار بخشی به مدارک مهارتی می شود.

وی ادامه داد: به همین منظور برای سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی و حضور در کمیسیون اتحادیه اروپا برنامه ریزی های خاصی انجام شده است.

پرند همچنین به تربیت مربیان کشورهای جهان اسلام اشاره کرد و گفت: در راستای سیاست های بین المللی طی سال گذشته و ابتدای امسال در مجموع ۳۴۸ مربی از کشورهای اسلامی آموزش دیده اند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: برای فائق آمدن بر تحریم ها، کنسرسیومی بین سازمان فنی و حرفه ای ایران و سازمان های جهانی برقرار شده که یکی از برنامه های آن همکاری با ژاپن برای تربیت مربیان افغان و نیز همکاری با کمیساریای عالی پناهندگان و نیز یک سازمان در دانمارک در زمینه اتباع بیگانه است.

به گفته پرند، در همکاری با سازمان فنی و حرفه ای ایران با دانمارک، وزارت کشور نیز مشارکت دارد و بر اساس آن به افرادی که دارای شرایط هستند آموزش های لازم ارایه می شود و سپس وزارت کشور آنها را به کشورهای خود باز می گرداند.

معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتمای با یادآوری برگزاری آزمون های فنی و حرفه ای به صورت الکترونیکی در استان های قم، البرز و تهران، افزود: این آزمون ها تا نیمه نخست امسال برای ۲ هزار و ۱۵۷ نفر برگزار شده است.

به گفته پرند، اپراتور ماشین های دوخت صنعتی پوشاک، رایانه کار، کارآفرینی رویکرد KAB سطح مقدماتی و تکمیلی، ارزیاب ریسک ایمنی و بهداشت شغلی، امدادگر حوادث، ایمنی برق، ایمنی کارگاه، نقشه کش عمومی ساختمان، حسابدار عمومی تکمیلی، کارور PLC درجه ۲، تعمیرکار دستگاه های سرد کننده خانگی و تجاری، تراشکار CNC درجه ۲، طراح معماری داخلی از جمله حرفه های آزمون های الکترونیکی برگزار شده از سوی این سازمان بود.

پرند در ادامه از برگزاری آزمون های پایان دوره آموزش ضمن خدمت به صورت الکترونیکی برای یکهزار و ۱۵۴ نفر کارکنان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور خبر داد.

وی به شرکت ایران در رقابت های جهانی مهارت اشاره کرد و افزود: ایران در رقابت های سال ۲۰۱۳ از میان ۵۲ کشور به مقام چهارم دست یافت و اکنون برای شرکت در رقابت های ۲۰۱۵ برزیل برنامه ریزی می کند.

پرند یادآور شد که بعد از برگزاری مسابقات مقدماتی در سطح شهرستانی و استانی، اکنون ۱۰۲ نفر در نخستین اردوی کشوری حضور دارند که بعد از برگزاری چهار هفته آموزش و مهارت، نیمی از این افراد به مرحله بعد راه می یابند.

رییس سازمان فنی و حرفه ای کشور با یادآوری این که برای برگزیدگان این رقابت ها دوره های آموزشی به مدت چهار هفته برگزار می شود، اظهار داشت: پس از این اردوهای آمادگی، ترکیب تیم ملی مهارت برای اعزام به رقابت های جهانی برزیل که تیر ماه سال آینده برگزار می شود، مشخص خواهد شد.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: