۲۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۳

کرباسیان: دانش به کار رفته در کارخانه طلای زره شوران کاملا ایرانی است

رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: دانش به کار رفته در احداث کارخانه طلای زره شوران تکاب کاملا ایرانی است.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی کرباسیان روز شنبه در آیین بهره برداری از این مجتمع بزرگ تولیدی که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری برگزار شد، افزود: این کارخانه در نوع خود نخستین کارخانه بومی بزرگ مقیاس جهان با روش منحصر به فرد تولید طلای کشور به شمار می رود.

کرباسیان

کرباسیان از این کارخانه به عنوان بزرگترین واحد فرآوری در خاورمیانه یاد کرد و گفت: روش به کار گرفته شده در فرآوری طلا در این مجتمع با روش شیمیایی انجام می گیرد که توسط یک شرکت ایرانی ابداع شده و به ثبت رسیده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: بهره گیری از روش فرآوری ایرانی، موجب صرف جویی در هزینه و اجرای طرح با یک سوم قیمت معمول در روش های مطرح دنیا شده است.

وی افزود: استفاده از این روش در حالی در معدن زره شوران توسط کارشناسان کشورمان عملیاتی شد که استفاده از روش «پی. اُ. ایکس(pox)» در شرایط تحریم غیرممکن بود.

کرباسیان با بیان این که ۷۰ درصد از تجهیزات به کار گرفته شده در این واحد تولیدی در داخل کشور و به دست متخصصان ایرانی ساخته شده است، یادآور شد: عملیات اکتشاف در این معدن در سال ۷۶ آغاز شده و در ابتدای اکتشاف ذخیره ۵۶ تن شناسایی شد که این میزان ذخایر هم اکنون به ۱۱ تن رسیده و پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک با ۱۰ هزار متر حفاری که در دست اجراست، این میزان به ۲۰۰ تن افزایش یابد.

کرباسیان با اشاره به اجرای طرح توسعه کارخانه زره شوران اضافه کرد: ظرف دو ماه آینده مطالعات طرح توسعه این مجتمع به پایان می رسد و پیش بینی می شود با اجرای طرح توسعه آن ظرفیت کارخانه طلای زره شوران به دو برابر (شش تن طلا، ۲٫۵ تن نقره و یک تن جیوه) افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: در زمینه فرآوری طلا در این کارخانه تمامی ملاحظات زیست محیطی به طور کامل لحاظ شده است و از نظر زیست محیطی مجوزهای لازم اخذ شده و هیچگونه مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

کرباسیان یادآور شد: اجرای چنین طرح هایی با ریسک همراه بوده و ورود بخش خصوصی برای اجرای چنین طرح هایی بسیار سخت است و بنابراین دولت در این زمینه باید وارد عمل شود که در طی چند سال اخیر توجه دولت به توسعه سازمان هایی چون سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران مطلوب بوده است.

در ادامه این مراسم از تعدادی از مجریان و مدیران این واحد تولیدی و نیز مجری ایرانی طرح ابداع شده در این کارخانه با اهدای تندیس و لوح تقدیر قدردانی شد.

معدن طلای زره شوران در ۳۵ کیلومتری شهر تکاب در آذربایجان غربی در ۱۵ کیلومتری مجموعه جهانی باستانی تخت سلیمان قرار دارد.

ذخایر کانسنگ طلای معدن زره شوران تکاب، ۱۱ میلیون تن با عیار هفت تا ۹ گرم در هر تن برآورد می شود که یکی از ارزشمندترین معادن شناخته شده کشور به شمار می رود.

در این مراسم علاوه بر معاون اول رییس جمهوری، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت و شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استاندار آذربایجان غربی، فرماندار و امام جمعه تکاب و جمعی از مسوولان و مردم این شهرستان نیز حضور داشتند

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: