۲۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۷

تشکیل شورای بهره‌وری در تدوین برنامه ششم توسعه/ ضعف بهره‌وری در نبود آمار دقیق

معاون سازمان ملی بهره‌وری ایران گفت: در تدوین برنامه ششم توسعه شورای بهره‌وری تشکیل شده است.

به گزارش عیارآنلاین، بهزاد محمودی معاون سازمان ملی بهره‌وری در نشست بره‌وری و رسانه اظهارداشت: باید توجه داشت، در شرایط کنونی بهره‌وری یک انتخاب نیست، بلکه یک الزام است و باید با تکیه بر توان و عزم ملی نسبت به این مهم اقدام کرد.

شاخص

وی افزود: با توجه به تشکیل گروه های پژوهشی انرژی، صنعت، کشاورزی و منابع طبیعی، خدمات عمومی و بهره وری سبز و آب و کارگروه‌های تخصصی در سازمان ملی بهره وری ایران مانند کارگروه آب و کارگروه آمار بر تمرکزسازمان روی موضوعات تخصصی تاکید شده است.

معاون سازمان ملی بهره‌وری ایران تاکید کرد: این موضوع از آنجا نشأت می گیرد که با توجه به تاکید ویژه و مستمر مقام معظم رهبری بر مقوله بهره وری که شاه بیت آن سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است و در عین حال توجه ویژه ریاست جمهور، معاون رئیس جمهور نوبخت و هیات دولت به لزوم سنجش و ارتقای مستمر بهره وری، این سازمان در دولت یازدهم رویکرد جدیدی اتخاذ کرده است.

وی تصریح کرد: سازمان ملی بهره وری ایران عزم آن دارد تا علاوه بر اجرای دقیق مفاد ماده ۷۹ برنامه پنجم توسعه ،به تمام فعالان، سازمان ها، دستگاه ها و شرکت های دولتی و خصوصی مشاوره فنی و راهنمایی های مورد نیاز در خصوص سنجش و ارتقای بهره وری ارائه دهد.

محمودی با ادای احترام به تمام فعالان عرصه بهره وری در سال های گذشته تصریح کرد: متاسفانه باید گفت به دلیل شرایط و جو حاکم که در ظاهر از درآمد بالای نفت و عدم پایبندی به احساس نیاز به برنامه و برنامه ریزی های بلند مدت نشات می گرفته است، در سال های گذشته بهره وری تا حد زیادی مغفول ماند و چه بسا اگر بهره وری در اقتصاد و فرهنگ جامعه نهادینه شده بود مواردی که امروز از آن به عنوان فشار تحریم ها یاد می شود کمرنگ تر و کم اثرتر به نظر می آمد و حتی موقعیت کشور در جهان نیز متفاوت تر از امروز بود.

وی درباره برنامه ها و فعالیت های این سازمان نیز تصریح کرد: برنامه جامع بهره وری کشور پس از تدوین، جهت تایید و تصویب و ابلاغ به هیات وزیران ارسال شده و به محض ابلاغ آن، فعالیت های سازمان ها و دستگاه‌های کشور در مقوله بهره وری در راستای این برنامه صورت خواهد گرفت.

معاون پایش، نظارت و ارزیابی سازمان ملی بهره وری ایران ادامه داد: برای نخستین بار در تاریخ برنامه ریزی در کشور در تدوین سند برنامه ششم، شورایی متشکل از معاونان وزرا و مقامات عالیرتبه دستگاه ها و با ریاست سرکار خانم طباطبایی یزدی، رئیس سازمان ملی بهره وری ایران با هدف پرداختن به موضوع بهره وری و نقش آن در برنامه ششم  تشکیل خواهد شد.

وی نبود آمار و اطلاعات دقیق را یکی از مشکلات حوزه بهره وری کشور دانست و خاطرنشان کرد: باوجود توان بالا و سابقه طولانی دستگاه های آماری کشور مانند بانک مرکزی و مرکز آمار ایران، یکی از مشکلات اصلی سنجش بهره وری و حتی مدیریت و ارتقای آن مشکل آمار و اطلاعات در کشور است که موضوع معمولا ناشی از کمبود ، منقطع بودن، دیرکرد زمانی در اعلام آمارهای نهایی و نبود یک شبکه منسجم و قدرتمند آمار و اطلاعات به ویژه آمار های ثبتی است.

وی تصریح کرد: البته در حال حاضر همکاری این سازمان با دستگاه های آماری بسیار مناسب است و نمایندگان این دو سازمان در کارگروه آمار سازمان عضویت دارند و طی تفاهم نامه ای با مرکز آمار ایران جمع آوری بخش قابل توجهی از آمار های خام مرتبط با بهره وری از این مرکز درخواست شده است.

وی در پایان بار دیگر بر نقش رسانه ها در ارتقای بهره وری و ترویج فرهنگ آن تاکید کرد و گفت: سازمان در زمینه ارائه گزارش های شفاف و همچنین ارتقای فرهنگ بهره وری در جامعه آماده همکاری با رسانه های کشور است.

در ابتدای این نشست «حسن رستمی»، مدیر آموزش سازمان ملی بهره وری ایران توضیحاتی درباره فعالیت های آموزشی و پژوهشی سازمان ارائه کرد. بر این مبنا همه منابع علمی، پژوهشی و کتابخانه غنی و تخصصی سازمان در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر جلسات کارشناسی و مشاوره ای متعددی بین سازمان و دستگاه های مختلف دولتی و خصوصی در سازمان برگزار شده و با توجه به ارتباط و تعامل بسیار مناسبی که بوجود آمده این جلسات عمدتا منتج به نتایج عملی و کاربردی مفید و قابل اجرا در زمینه سنجش و ارتقای بهره وری شده است و در حال حاضر این جلسات کارشناسی رو به تزاید دارد.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: