۲۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۰

خرید ۷ میلیون تن گندم از کشاورزان در سال جاری/ ورود بانک‌های دولتی به بنگاه‌داری غیرارادی است

مدیرعامل بانک سپه با اشاره به اینکه امسال ۷ میلیون تن گندم به ارزش ۸۰ هزار میلیارد ریال از کشاورزان خریداری کرده‌ایم، گفت: ورود بانک‌های دولتی به بنگاه‌داری غیرارادی است.

به گزارش عیارآنلاین، سید کامل تقوی‌نژاد اظهار داشت: امسال ۳۱ هزار میلیارد ریال از منابع بانکی توسط بانک‌های سپه، ملت، تجارت و صادرات ایران برای خرید تضمینی گندم اختصاص پیدا کرد و بانک سپه به عنوان بانک عامل این وظیفه را برعهده داشت.

مدیر عامل بانک سپه با بیان اینکه امسال ۷ میلیون تن گندم به ارزش ۸۰ هزار میلیارد ریال از کشاورزان ایرانی خریداری کرده‌ایم، افزود: ‌این در حالی است که در سال گذشته کل منابعی که شبکه بانکی برای خرید تضمینی گندم اختصاص داد، ۲ هزار میلیارد ریال بود.

سید کامل تقوی‌نژاد

تقوی نژاد در مورد بنگاه‌داری بانک‌ها نیز گفت: فعالیت بانکداری باید از بنگاه‌داری جدا شده و منابع بانکی در جهت رشد اقتصادی کشور به کار گرفته شود.

تقوی‌نژاد افزود: البته ورود برخی بانک‌ها مانند بانک‌های دولتی به بنگاه‌داری غیرارادی است، چون برخی از بنگاه‌های اقتصادی بابت بدهی به آنها واگذار می‌شود، یا ممکن است بانک برای حل مشکل برخی واحدهای تولیدی که دچار مخاطره شده‌اند، ورود کند، اما برخی بانک‌ها به منظور کسب سود بیشتر در شرایطی که بازده فعالیت پولی کمتر بوده وارد بنگاه‌داری شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه سهامدار برخی شرکت‌ها هستیم، اما بنگاه‌دار نیستیم، افزود: سال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان از اموال بانک و ۱۵۰ میلیارد تومان ساختمان و دارایی را به فروش رساندیم و امسال هم ۱۴۵ میلیارد تومان اموال مازاد بانک به مزایده گذاشته شده است.

مدیرعامل بانک سپه درباره وضعیت استفاده این بانک از منابع صندوق توسعه ملی گفت: ۳ هزار میلیارد ریال برای طرح‌های صنعتی و گردشگری و ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در بخش کشاورزی سهمیه ریالی به ما اختصاص داده شده است و در بخش ارزی هم برای مشارکت در طرح‌های نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاهی و حمل و نقل سهمیه خوبی در اختیار داریم.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: