۲۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۴

جهانگیری: ایجاد زیرساخت های معدنی کشور از اولویت های دولت است

معاون اول رییس جمهوری گفت: ایجاد زیرساخت های بخش معدنی در مناطق مختلف کشور از اولویت های دولت به شمار می رود.

به گزارش عیارآنلاین، ‘اسحاق جهانگیری’ روز شنبه در آیین افتتاح مجتمع طلای زره شوران تکاب با بیان اینکه ایجاد امکانات زیربنایی در این بخش می تواند صنعت معدن کشور را فعال کند افزود: پیش بینی شده است با توجه به اهمیت صنعت معدن در کشور بودجه های سالانه ای به همین منظور به تصویب برسد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران خوشبختانه از پتانسیل های بسیار بالایی در بخش معدن برخوردار است و مطالعات زمین شناسی موجب اکتشاف و شناسایی منابع و معادن بسیار غنی در نقاط مختلف کشور شده است.

جهانگیری معاون اول رئیس جمهور

جهانگیری یادآوری کرد: کشور ما هم از نظر وجود معادن بسیار غنی در جهان از موقعیت ممتازی برخوردار است و هم از کارشناسان و نیروهای تحصیلکرده بسیار خوبی برخوردار است که به همین دلیل باید امر توسعه این بخش در کشور به طور جدی دنبال شود.

وی با بیان اینکه، ایران در زمینه داشتن معادن غنی فلزاتی چون آهن، روی و مس در جهان بی نظیر است گفت: برای توسعه بخش معدن در کشور باید زمینه حضور بخش خصوصی را در این امر فراهم ساخت.

جهانگیری یکی از رشته های مهم توسعه صنعتی ایران را صنعت معدنی عنوان کرد و افزود: در زمینه توسعه صنایع فولاد در کشور اقدامات ارزنده ای صورت گرفته که این امر با توجه به آنکه کمربند مس از کشورمان عبور کرده می تواند در بخش مس و حتی فلزاتی چون روی نیز انجام گیرد.

وی به پتانسیل های کشورمان در بخش تولید طلا نیز اشاره کرد و گفت: در ایران ذخایر طلای بسیار خوبی وجود دارد ولی هنوز معادن بزرگی در این زمینه احداث نشده که معدن زره شوران تکاب نخستین معدن بزرگ در زمینه طلا در کشور به شمار می رود.

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: توسعه معدن زره شوران باید به طور جدی پیگیری شده و دغدغه های زیست محیطی احتمالی آن نیز باید کاملا مرتفع شود.

در آیین افتتاح این طرح وزیر صنعت معدن و تجارت، معاون وزیر و رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع ایران، استاندار آذربایجان غربی، شماری از نمایندگان مجلس، فرماندار و امام جمعه تکاب و جمعی از مسوولان این شهرستان حضور داشتند.

با بهره برداری از کارخانه طلای زره شوران تکاب و تولید سالانه سه تن طلای خالص، یک تن و ۲۵۰ کیلوگرم نقره و ۵۰۰ کیلوگرم جیوه ظرفیت تولید شمش طلا در کشور به بیش از دو برابر افزایش یافته و به ۵٫۵ تن رسید.

این کارخانه در نوع خود نخستین کارخانه بومی بزرگ مقیاس جهان با روش منحصر به فرد تولید طلای کشور به شمار می رود و فرآوری طلا در آن با روش شیمیایی انجام می گیرد که توسط یک شرکت ایرانی ابداع و به ثبت رسیده است.

برای احداث این کارخانه ۸۳۴ میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و ۱۵٫۲ میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی انجام شده و با بهره برداری از این معدن طلا برای ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم و برای بیش از یک هزار نفر به صورت غیرمستقیم شغل ایجاد شد.

معدن طلای زره شوران در ۳۵ کیلومتری شهر تکاب در آذربایجان غربی در ۱۵ کیلومتری مجموعه جهانی باستانی تخت سلیمان قرار دارد.

ذخایر کانسنگ طلای معدن زره شوران تکاب، ۲۰ میلیون تن با میانگین عیار ۵٫۵ گرم در هر تن برآورد می شود که یکی از ارزشمندترین معادن شناخته شده کشور به شمار می رود.

تکاب با بیش از ۷۸ هزار نفر جمعیت در جنوبی ترین نقطه آذربایجان غربی و در ۳۰۹ کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: