۲۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۸
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

تهیه بانک جامع اطلاعات لازمه اجرای موفق طرح وضع مالیات بر املاک است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس وجود بانک جامع اطلاعات در خصوص تمامی املاک کل کشور را لازمه اصلی اجرای طرح وضع مالیات بر املاک می داند و معتقد است بایستی طرح کاداستر سریعا اجرا شود تا بتوان بر خانه های خالی مالیات وضع شود.

محمود شکری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، معتقد است که طرح وضع مالیات بر املاک، موضوع جدیدی نیست بلکه یک بار از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۸۰ این قانون وجود داشت اما به دلیل عدم امکان اجرای آن از سال ۱۳۸۰ به بعد حذف شد. وی وجود بانک اطلاعات جامع در خصوص تمامی املاک کل کشور را لازمه اصلی اجرای این قانون می داند و معتقد است بایستی طرح کاداستر سریعا اجرا شود تا بتوان بر خانه های خالی مالیات به درستی وضع گردد.

شکری

در ادامه گفت‌وگو وی با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، تقدیم می شود:

تسنیم: در حال حاضر یکی از مشکلات موجود در بازار مسکن، وجود سوداگرانی است که قیمت را در بازار بالا می برند. در دنیا و در کشورهای توسعه یافته نیز برای حل مشکل سوداگری در بازار مسکن، مالیات بر املاک وضع می کنند تا انگیزه احتکار و سوداگری مسکن کاهش یابد. برای این منظور، طرحی در مجلس ارائه شده است با عنوان طرح مالیات بر املاک. این در حالی است که از یک طرف دولت با آن مخالف است و از طرف دیگر برخی از نمایندگان مجلس مخالفت کرده اند. همچنین از سوی دیگر این شائبه وجود دارد که برخی از سوداگران و صاحبان سرمایه در بازار مسکن بر دولت و نمایندگان مجلس فشار آورده اند تا این طرح به تصویب نرسد. به نظر حضرتعالی چرا با وجود اینکه اصل موضوع، از اساس درست و لازم است برخی با آن مخالفت کرده اند و هنوز این طرح در مجلس به تصویب نرسیده است.

شکری: ببنید ما الان مشکل قانونی نداریم. اگر شما استحضار داشته باشید طبق قانون سال ۱۳۶۶ مالیات ها، بایستی خانه های خالی مشمول مالیات قرار گیرند. این قانون تا پایان سال ۱۳۸۰ قابلیت اجرا داشت. در سال ۱۳۸۰ این قانون حذف شد. دلیل حذف این قانون هم این نبود که آقایان اعتقادی به کنترل قیمت و مبارزه با سوداگری در بازار ندارند، بلکه دلیل اصلی این بود که در عمل نتوانستیم این قانون را اجرا کنیم. من خودم از نزدیک از جرییات این موضوع مطلع هستم. چون بانک اطلاعاتی جامعی از خانه و املاک خالی موجود در کشور نداشتیم. وقتی که به سراغ خانه ها می رفتیم تا بررسی کنیم کسی اطلاعات درست را در اختیار ما قرار نمی داد. لذا وقتی که شما دقیقا نمی دانید کدام خانه ها خالی است و چه تعداد خانه خالی دارید از چه خانه ای باید مالیات بگیرید. به علاوه اینکه سازمان مالیاتی برای محاسبه مالیات بایستی ابتدا متراژ خانه را در اختیار داشته باشد تا بتواند به درستی محاسبه کند. این اطلاعات وجود نداشت لذا نمی توانستیم به درستی مالیات را محاسبه کنیم. بنابراین معنی اش این است که ما هنوز بانک اطلاعاتی مسکن و املاک را در کشور نداریم و لذا نمی توانیم مالیات بگیریم.

تسنیم: پس چرا در طول سال های گذشته هنوز وزارت مسکن موضوع کاداستر را به اتمام نرسانده است. در حالی که چندین سال است این موضوع آغاز شده است. آقای تویسرکانی معاونت قوه قضاییه بارها مدعی شده است که در حال اتمام این طرح یعنی کاداستر هستیم. در صورتی که هنوز که هنوز هیچ نتیجه ملموسی را شاهد نبوده ایم.

شکری: این افراد کارهای پراکنده ای را کرده اند. همان طور که شما هم می دانید، ما امسال قانون کاداستر را مصوب کرده ایم.

تسنیم: ولی بحث کاداستر از چندین سال پیش قرار بوده است که انجام و اجرا گردد.

شکری: ببنید تا قبل از امسال به طور روشن و مشخص قانونی در این زمینه نبوده است. دولت در راستای سیاست های خود، مکلف کرده بود که اقدامی در این زمینه صورت گیرد. در حالی که اعتبار لازم برای این کار را تخصیص نداد، امکانات لازم را فراهم نکرد، تجهیزات لازم را تدارک ندید و مسائل مختلفی که اجازه نداد این موضوع به سرانجام برسد. لذا به طور نیم بند پیگیری شد و در برخی از شهرها این کار(طرح کاداستر) تا حدودی انجام گرفت. ولی الان امسال این طرح مصوب و قانون شده است.

تسنیم: یعنی از امسال به بعد آقای تویسرکانی به عنوان متولی کار بایستی در خصوص اجرای این مصوبه پاسخگو باشد.

شکری: بله دقیقا. به ایشان ظرف ۵ سال فرصت داده شده است که این کار را به اتمام برساند. باید ایشان در این مدت تکلیف املاک در کل کشور را مشخص کند. بعد از این ۵ سال نباید زمینی وجود داشته باشد که تکلیف آن مشخص نشده باشد. نه فقط تکلیف خانه های خالی بلکه در خصوص ها زمین هایی که به دلیل عدم شفافیت مورد سواستفاده قرار می گیرد و چندین بار مورد معامله غیرقانونی قرار می گیرد نیز باید تکلیف شان مشخص گردد.

تسنیم: بعد از تصویب این طرح، آیا در حال حاضر مجلس از آقای تویسرکانی پیگیری کرده است که آیا کار آغاز شده است یا نه؟

شکری: بله پیگیری شده است. این کار آغاز شده است. انتظار داریم که سال به سال این مصوب به خوبی اجرا شود تا انشالله تکلیف همه املاک بعد از ۵ سال مشخص گردد.

تسنیم: انشالله. با توجه به صحبت های که فرمودید شما دلیل اصلی عدم تصویب طرح مالیات بر املاک را صرفا موضوع کاداستر می دانید و یا دلیل دیگری نیز وجود دارد؟

شکری: بله. تا زمانی که بانک اطلاعاتی جامعی در این خصوص وجود نداشته باشد، نمی توان این قانون را به درستی اجرا کرد. به علاوه اینکه بحث این نیست که آقایان دغدغه مبارزه با سوداگری را ندارند بلکه شرایط برای اجرای این قانون هنوز آماده نیست.

تسنیم: پس بحث بر سر زیرساخت لازم برای اجرا طرح مالیات بر املاک است و به همین دلیل برخی از نمایندگان مخالف هستند. درسته؟

شکری: بله دقیقا.

تسنیم: برخی از نمایندگان دلیل مخالفت را احتمال افزایش قیمت مسکن و اجاره بها عنوان کرده اند.

نه این طور نیست. علت اصلی مخالفت برخی از نمایندگان، عدم امکان اجرای این قانون است. تا زمانی که بانک اطلاعاتی جامعی در خصوص املاک و خانه های کشور وجود نداشته باشد، نمی توان این قانون را به درستی اجرا کرد.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: