۲۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۹
معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگویی خبر داد

دوره فعالیت اپراتورها در بندر شهید رجایی ۵ تا ۱۰ سال است/‌ فراخوان جدید برای جذب اپراتور‌

مدیرعامل سازمان بنادر از انجام مطالعات دوطرفه شدن کانال‌های ورودی بندر شهید رجایی در راستای افزایش ظرفیت بندر خبر داد و گفت: اسناد جذب اپراتورهای این بندر در حال آماده‌سازی است تا ۲ اپراتور برای مدت زمان ۵ تا ۱۰ سال فعالیت انتخاب شوند.

به گزارش عیارآنلاین، محمد سعیدنژاد در گفت‌وگویی با اشاره به ظرفیت بندر شهید رجایی، اظهار داشت: در حال حاضر ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر شهید رجایی در فاز‌های یک و دو توسعه یافته است.

بندر شهید رجایی

وی ادامه داد: فاز یک و بخشی از فاز دو تجهیز شده است، البته دو یال شرقی و غربی هنوز تجهیز نشده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: دولت در راستای توسعه بندر شهید رجایی‌ به سرعت دنبال تجهیز این دو یال است تا ظرفیت بندر افزایش یابد.

سعیدنژاد اضافه کرد: با وضع موجود ظرفیت بندر شهید رجایی حدود ۳٫۵ میلیون تی‌ای‌یو است و مشکلی از نظر ظرفیت نداریم.

وی با تأکید بر اینکه توسعه متوازن بین بخش‌های خشکی و دریایی در بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری کشور در دستور کار است، گفت: مطالعات مربوط به توسعه بخش‌‌ دریایی همچون دوطرفه شدن کانال‌های ورودی در راستای افزایش ظرفیت، در قالب فازهای توسعه این بندر در دستور کار است.

جذب اپراتورهای بندر شهد رجایی برای ۵ تا ۱۰ سال

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره مناقصه جذب اپراتورهای بندر شهید رجایی گفت: تمام تلاش خود را می‌کنیم تا اپراتور بلند مدتی برای این دو ترمینال انتخاب کنیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: اسناد و مدارک فراخوان ‌در حال تهیه است و امیدواریم اسناد فراخوان به نحوی تنظیم شود که نیاز به تمدید قرارداد اپراتوری یا اجاره ترمنیال‌های یک و دو با اپراتور‌های موجود نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه ‌ تلاش می کنیم در مدت زمان مشخص اپراتور تعیین شود و بندر از این جهت ضربه نخورد، گفت: در مطالعات انجام شده و برنامه‌ریزی‌‌ها با مشاور تهیه موضوع، فعالیت اپراتور در بندر طی مدت زمان خاص هم در حال بررسی است، اما زمان حتماً بالای پنج سال است و پیش‌بینی می کنیم تا ۱۰ سال هم برسد اما هنوز مدت زمان تعیین نشده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره احتمال وقوع انحصار در اپراتوری بندر شهدی رجایی اظهار داشت: در راستای جلوگیری از انحصار دو ترمینال از هم جدا می‌شود یعنی دو اپراتور در دو‌ ترمینال فعال خواهند بود.

به گزارش فارس استان هرمزگان با داشتن بیش از ۷۰ بندر بزرگ و کوچک و همچنین دو هزار و ۲۳۸ کیلومتر نوار ساحلی (با احتساب جزایر) مهم ‌رین استان دریایی کشور قلمداد می شود.

منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری-کانتینری کشور، بندر شهید حقانی به عنوان بزرگترین بندر مسافری کشور و همچنین بنادر جزیره قشم شامل شهید ذاکری، پهل و لافت به عنوان پرترددترین بنادر مسافری کشور همگی در این استان واقع شده‌اندز

‌استان هرمزگان ‌مرکز‌ صنعت حمل و نقل دریایی در ایران و منطقه ‌‌و پایتخت مسافرت‌های دریایی کشور محسوب می‌شود.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: