۲۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۳

برای تامین نیاز داخلی گاز،‌ صادرات کاهش می‌یابد؟

با فرارسیدن فصل سرما و افزایش مصرف گاز در کشور، در شرایطی که همواره میزان مصرف از تولید گاز در کشور پیشی گرفته است، در صورتی که تامین گاز کشور با مشکل روبه‌رو شود احتمال کاهش میزان صادرات وجود خواهد داشت. اما در این زمینه مدیرعامل شرکت ملی گاز اعلام کرد که همه چیز بر اساس قرارداد خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، حمیدرضا عراقی در گفت‌وگویی در پاسخ به این که آیا برای جبران کمبود گاز در فصل زمستان امکان کاهش صادرات گاز به ترکیه وجود دارد؟ اظهار کرد:همه چیز طبق قرارداد خواهد بود اگر بنا به قرارداد آنها گاز را تحویل نگیرند باید جریمه‌ای پرداخت کنند.

عراقی

وی با تاکید بر این که قراردادهای بین‌المللی معتبر است، گفت:هنوز دادگاه لاهه نتیجه پرونده شکایت ترکیه از ایران را اعلام نکرده است.

معاون وزیر نفت در ادامه با ابراز تاسف نسبت به این‌که با روند صعودی مصرف گاز در کشور، هیچ افزایش تولیدی پاسخگوی نیاز جامعه نخواهد بود، تصریح کرد:همواره میزان مصرف از تولید بیشتر بوده و باید با استفاده درست از انرژی و اصلاح زیرساختها با هدف آگاهی بخشی به عموم مردم برای استفاده صحیح از گاز اقداماتی را انجام دهیم.

به گفته او کشور از نظر نیاز واقعی به گاز طی چند سال گذشته همواره کمبود داشته است و این کمبود با کاهش گازرسانی به نیروگاه‌ها جبران شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز پیش‌تر اعلام کرده بود که ایران مطابق با قرارداد فعلی، متعهد به تأمین پایدار و مطمئن تأمین گاز مورد نیاز ترکیه است و در زمستان گذشته نیز با وجود اوج سرمای هوا گاز صادراتی ترکیه و البته کل کشور تأمین‌ شد.

بر این اساس طی سال‌های گذشته برای تامین نیاز داخلی به گاز، مسئله کاهش صادرات مطرح شده بود.

به گزارش ایسنا، بهمن‌ماه سال گذشته شرکت بوتاش ترکیه با دو ادعا که اولا از١٨ آذرماه سال ۱۳۹۲ صادرات گاز ایران به این کشور به میزان مورد توافق نبوده ٢۵ درصد از حجم آن کاسته شده است و از سوی دیگر قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه نسبت به دیگر کشورهای منطقه بالاست و باید کاهش یابد از ایران به دیوان بین المللی داوری شکایت کرد.

در این راستا دور اول داوری برای بررسی شکایت ترکیه از ایران، به نتیجه ای نرسید و داوری ادعاهای ایران و ترکیه را در دور اول نپذیرفت، دور دوم داوری برای شنیدن ادعاهای دو طرف نیز ٢۴ تا ٢۶ تیر ماه جاری (١۵ تا ١٧ جولای) برگزار شد و هنوز نتیجه آن اعلام نشده است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: