مدیر عامل سازمان صنایع کوچک:

یارانه ۱۲۰۰ میلیارد تومانی تولید برای ۸۰ هزار واحد صنعتی رقمی نمی‌شود/ اختصاص یارانه به سود تسهیلات

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با بیان اینکه آنچه دولت به ارزش ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای یارانه تولید تصویب کرد کمک به واحدهای صنعتی کوچک است، گفت: این یارانه در واقع یارانه سود تسهیلات است، اما اگر بخواهیم این رقم را بین ۸۰ هزار واحد صنعتی که ۵۰ تا ۶۰ هزار واحد آنها فعال هستند، تقسیم کنیم عددی به آنها نمی‌رسد.

به گزارش عیارآنلاین، سید محمد علی سید ابریشمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: آنچه که دولت به ارزش ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای یارانه تولید تصویب کرد کمک به واحدهای صنعتی کوچک است، چرا که برای صنایع بزرگ ۱۲۰۰ میلیارد تومان عددی محسوب نمی‌شود چنانکه مثلاً شاید مشکلات ایران خودرو با ۲ هزار میلیارد تومان هم حل و فصل نشود.

محمدعلی سیدابریشمی

وی افزود: این عدد بزرگ و قابل‌توجهی نیست و قرار است قسمتی از سود و تسهیلات از این محل تأمین شود و در واقع به نوعی یارانه سود است اما اگر بخواهیم این رقم را بین ۸۰ هزار واحد صنعتی که ۵۰ تا ۶۰ هزار واحد آنها فعال هستند تقسیم کنیم عددی به آنها نمی‌رسد.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه تا کنون یارانه ۱۲۰۰ میلیارد تومانی پرداخت شده است یا نه، با بیان اینکه متأسفانه این از جمله مشکلات دولت است، اضافه کرد: فشاری را که یارانه پرداختی به مردم می‌آورد، کمک‌های مصوب بهداشتی و درمانی برای مردم، کمک‌های مصوب برای بهزیستی و کمیته امداد و بدهی‌های دولت به تأمین اجتماعی بار سنگینی به دوش دولت است.

وی تصریح کرد: من نمی‌گویم یارانه تولید اختصاص پیدا نمی‌کند بلکه می‌گویم حتماً باید اختصاص پیدا کند، اما می‌خواهم بگویم این بار سنگینی که به دوش دولت است مانع از آن است که خدمت رسانی مورد نیاز واحدهای صنعتی را انجام دهد.

سید ابریشمی تاکید کرد: ما تصور می‌کنیم اگر قرار است کمک‌هایی به دستگاه‌ها یا مردم انجام می‌شود اگر به بخش صنعت و اشتغال کشور اختصاص پیدا کند، مؤثرتر خواهد بود. چون تنها جایی که می‌تواند اشتغال کشور را به حرکت درآورد صنعت کشور است.

وی توضیح داد: رشد بخش کشاورزی به خصوص با توجه به کم‌آبی‌های اخیر یک یا دو درصد بیشتر نخواهد بود، اما بخش صنعت می‌تواند یک رشد سریع ۵ یا ۶ درصدی در کشور ایجاد کند و اگر منابعی در کشور وجود داشته باشد باید به این بخش اختصاص یابد.

سید ابریشمی در ادامه با بیان اینکه دو دسته از واحدها در شهرک‌های صنعتی مشکل دارند، گفت: یک دسته واحدهایی هستند که زمین گرفته‌اند و منابع لازم را نداشته‌اند و زمین را رها کرده‌اند که باید زمین را از این دسته افراد پس بگیریم و به افرادی که به زمین در شهرک‌های صنعتی نیاز دارند واگذار کنیم.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی اضافه کرد: اما به آنهایی که تا مراحلی از کار را با استفاده از منابع خودشان جلو برده‌اند و مشخص است می‌خواهند کار انجام دهند اما به دلیل مشکل تسهیلات نتوانسته‌اند باید کمک کنیم تا هر چه زودتر به بهره‌برداری برسند؛ عمده مشکل آنها تسهیلات بانکی است و باید در این بخش به آنها کمک کنیم. بانک‌ها انتظار ما را تاکنون برآورده نکرده‌اند.

وی در پاسخ به خبرنگار فارس افزود: الان آمار تسهیلاتی که صنایع کوچک گرفته‌اند را در اختیار ندارم، چون تسهیلات اعطاشده در واقع تجدید تسهیلات قبلی بوده است و این در آمار بانک‌ها به عنوان تسهیلات ذکر می‌شود.

سید ابریشمی تاکید کرد: انتظار ما از بانک‌ها آن است که پول جدیدی به صنعت کشور اختصاص دهند که متاسفانه عملکرد آنها در این مورد تاکنون کم بوده است.

وی در پایان گفت: شهرک‌های تخصصی فناوری، مواد غذایی، برق و الکترونیک و امثال آن برای کار در همین بخش‌ها ایجاد شده‌اند و چون باید در رشته خودشان فعالیت کنند ما زیرساخت لازم را فراهم می‌کنیم که متخصصین و شرکت‌های فناور وارد شوند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: