۲۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۶
در ۱۰ ماهه نخست سال ۲۰۱۴

صادرات نفت ایران به کره‌جنوبی ۹ درصد کاهش یافت

واردات نفت کره جنوبی از ایران در ۱۰ ماهه نخست سال ۲۰۱۴ با کاهش ۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۲۲ هزار و ۵۶۴ بشکه در روز رسید.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از رویترز، واردات نفت کره جنوبی از ایران در ۱۰ ماهه نخست سال ۲۰۱۴ منطبق با تحریم های آمریکا، به زیر مقدار متوسط سال ۲۰۱۳ رسید. این کشور همچنین نزدیک به ۱۲۰ هزار تن نفت خام از آمریکا خریداری کرده است.

صادرات نفت

آمارهای اولیه در روز شنبه از پنجمین وارد کننده بزرگ نفت جهان نشان داد که سئول در ماه گذشته میلادی ۲۸۳ هزار و ۲۸۷ تن معادل ۶۶ هزار و ۹۸۴ بشکه در روز نفت خام از تهران خریداری کرده است، در حالی که این رقم یک سال قبل ۴۲۰ هزار و ۴۰۲ تن بود.
میزان صادرات نفت خام ایران به کره جنوبی در فاصله ماه های ژانویه تا اکتبر به بیش از ۵ میلیون تن، معادل ۱۲۲ هزار و ۵۶۴ بشکه در روز رسید که ۹ درصد نسبت به یک سال قبل کاهش داشت. بر اساس برآوردها این رقم همچنین ۹ درصد کمتر از متوسط خرید ۱۳۴ هزار بشکه در روز سال ۲۰۱۳ بود.
بر اساس توافق هسته ای ژنو، ایران از ماه ژانویه غنی سازی اورانیوم با درصد بالا را متوقف کرده و مشتریان بزرگ نفت این کشور در آسیا از جمله کره جنوبی میزان واردات از این کشور را در سطح پایان سال ۲۰۱۳ حفظ کرده اند.
دو شرکت اس کی انرژی و هیوندای اویل بانک کره جنوبی از ایران نفت وارد می کنند و واردات آنها از ایران هر دو ماه یکبار انجام می گیرد، به همین جهت آمارهای واردات نفت این کشور از ایران هر ماه نسبت به ماه قبلی متفاوت است.
آمارهای گمرکی نشان داد که کره جنوبی در ماه گذشته میلادی ۱۱۹ هزار و ۴۳۹ تن، معادل ۸۷۵ هزار بشکه به ارزش ۷۹٫۳۹۴ میلیون دلار نفت از آمریکا خریداری کرده است. قیمتی که کره جنوبی برای هر بشکه نفت خام آمریکا پرداخت کرده، به طور متوسط ۹۱ دلار بوده است.
میزان کل واردات نفت خام کره جنوبی در ماه گذشته میلادی به ۹٫۹۸ میلیون تن، معادل ۲٫۳۶ میلیون بشکه در روز رسید.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: