۲۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۱
بیانیه بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران:

ضرورت رای منفی مجلس به قانونی شدن رانت خواری پتروشیمی های گازی

در صورت تصویب پیشنهاد موجود در این طرح برای قیمت گذاری خوراک گاز پتروشیمی، فروش گاز با قیمتی ناچیز برای مدتی طولانی قانونی شده و سودهای سرسام آور و نامتعارف برای عده ای خاص ایجاد خواهد شد.

به گزارش سرویس انرژی عیارآنلاین، مدتیست که موضوع الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در دستور کار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است که در صورت تصویب آن، برخی از بندهای قانون بودجه سالیانه کشور به صورت قانون دائمی درخواهند آمد. این موضوع ابتدا در قالب یک لایحه به مجلس ارائه شد که کلیات آن با رأی منفی نمایندگان روبرو شد، اما پس از چند روز و با تغییرات اندکی، در قالب یک طرح به مجلس بازگشت. در یکی از بندهای این طرح، پیشنهادی برای تعیین قیمت خوراک گاز پتروشیمی ها در بلندمدت ارائه شده است. علیرغم ایراداتی که توسط کارشناسان به طرح مذکور وارد است، هفته گذشته کلیات این طرح به تصویب نمایندگان مجلس رسید. این در حالیست که نمایندگان کمیسیونهای تخصصی مجلس (مثل کمیسیون انرژی و کمیسیون صنایع و معادن) به طور کامل در جریان جزئیات این موضوع نیستند.

بسیج دانشجوییبا توجه به اینکه جامعه دانشجویی کشور همواره با چشمانی باز تحولات کشور را رصد می کند، بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران با انتشار بیانیه ای ضمن انتقاد از سکوت و عدم دخالت کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی در تهیه طرح «الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت»، تاکید کرد که در صورت تصویب پیشنهاد موجود در این طرح برای قیمت گذاری خوراک گاز پتروشیمی، فروش گاز با قیمتی ناچیز برای مدتی طولانی قانونی شده و سودهای سرسام آور و نامتعارف برای عده ای خاص ایجاد خواهد شد. متن این بیانیه به شرح زیر است:

مدت زیادی از روزی که کلیات لایحه «الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت» در مجلس شورای اسلامی رد شد، نمی گذرد. جای خرسندی داشت که مجلس در برابر قوانینی که فساد مالی و اداری را در ساختارهای گوناگون کشور تداوم می بخشید و بی نظمی های مالی دستگاه ها را به نحو نامناسبی سامان می داد، ایستادگی کرد. اما عملکرد مجلس در روزهای اخیر، ابهاماتی را برای مردم بصیر ایران و جنبش دانشنهجویی کشور پیرامون این موضوع ایجاد کرده است.

چند روز پیش مطلع شدیم لایحه رد شده مزبور، با اصرار برخی از نمایندگان؛ آنهم در قالب طرح، برای بررسی در دستور کار مجلس قرار گرفت و تصویب شد؛ لایحه ای که می بایست بعد از بررسی اشکالات وارد شده بر آن توسط کمیسیون های مربوط در مجلس و رفع ایرادات، درباره آن تصمیم گیری می شد. حال سوال اینجاست که چرا مجلس لایحه ای را که یکبار به دلیل ایرادات فراوان رد شده است، بدون بررسی دقیق و کارشناسی، مجددا در دستور کار خود قرار می دهد، آن را تصویب می کند و به سرعت وارد تصویب جزئیات می شود؟ و جای بسی تعجب است که مجلس اجازه ی چنین اتفاقی را می دهد که بعد از رد کلیات لایحه در مجلس موافقان لایحه چنان فشاری بر مجلس وارد کنند که در کوتاه ترین زمان ممکن دوباره وارد صحن شود.

چرا کمیسیون های تخصصی مجلس که باید در موضوعات تخصصی مربوط به خود در این لایحه اظهار نظر کنند، ایرادات این لایحه را بررسی ننموده اند؟ چرا مجلسی که می تواند در جایگاه خود، پرچم دار مبارزه با فساد و ویژه خواری باشد با اقدامات اخیر خود راه بی عدالتی را هموارتر کرده است؟

یکی از مهم ترین ایرادات وارد شده به بندهای این لایحه، درباره فرمول پیشنهادی نحوه قیمت گذاری خوراک گاز واحدهای پتروشیمی است که تصویب آن سوء استفاده های رانت خواران و ویژه خواران را بیش از پیش فراهم و قانونی می سازد. از بین بردن کف قیمتی، تضمین حداقل ۲۵ درصد نرخ بازگشت سرمایه و در نظر گرفتن قیمت خوراک گاز به عنوان تابعی از متوسط قیمت ماهانه محصولات پتروشیمی که در فرمول پشنهادی بدان اشاره شده، نه تنها باعث ایجاد انگیزه بهره وری و توسعه فنی نمی شود بلکه لوازم گسترش صنایع پایین دستی و میان دستی و به تبع آن ارزش افزوده بالاتر را از بین می برد. از سوی دیگر فرمول ارائه شده اهداف تعیین شده در برنامه پنجم توسعه مبنی بر کمک به توسعه و تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی ها را محقق نمی سازد. با این وجود چرا مجلس باید با تصویب این ماده از لایحه مسبب سودهای سرسام آور و نامتعارف برای عده ای خاص شود و فروش ارزشمندترین سرمایه های این کشور را با قیمتی ناچیز برای مدتی طولانی قانونی سازد؟

بنابراین از مجلس انتظار می رود در شرایط حساس کنونی در مقابل فشارها ایستادگی کرده و با در درنظر گرفتن منافع ملی و در راستای حراست از بیت المال، پس از بررسی نظرات کارشناسی کارشناسان در کمیسیون های تخصصی، مرکز پژوهش های مجلس و سایر نهادهای مربوط لایحه را اصلاح و بررسی نمایند.

۲ دیدگاه

 1. عظیم :

  خوشحالید شما کلا
  کمترین کار شما هم نجات دنیاست اما امان از یک جو و کوشش و کار
  فقط حرف های قلمبه سلمبه
  به جای این همه بیانیه آبکی گوشه ای از مشکلات اقتصادی مملکت و حل کنید
  از پول مفت نفت دست بکشید
  با تشکر

 2. madad :

  دانشچوها تو این کار نکشیدید که اونها رو هم به بازی گرفتید بابا چی میخواید. میخواید مفت بخرید سهام پتروشیمیها رو برید بخرید از این مفت ترنه اگه واقعا دلتون به حال بیتالمال میسوزه خیلی رانتهای دیگهای است که به جیب افراد حقیقی ریخته میشه اگه دولت برای صنایع داخلی رانت بده ما خوشحال هم میشیم چرا که چرخ اقتصاد و اشتغال میچرخه بهتر از اینه که یه عده پول این کشور به بهانه وام پس نمدند یا اختلاسهای کلان میکنند جلوی اونها بیاستید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: