۲۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۸

راه اندازی ۲ پروژه جدید گازی/ مشارکت جدید گازی ایران و اروپا

یک مقام مسئول در شرکت ملی گاز با تشریح جزئیات راه اندازی ۲ پروژه کلیدی صنعت گاز برای زمستان سال جاری، اعلام کرد: در ساخت تاسیسات تقویت فشار گاز پتاوه از مشارکت یک شرکت اروپایی در تامین توربوکمپرسورها استفاده شده است.

به گزارش عیارآنلاین، حسن پایون در نشستی خبری در جمع خبرنگاران درباره جزئیات راه اندازی ۲ پروژه استراتژیک صنعت گاز ایران برای زمستان سال جاری، گفت: شمارش معکوس برای بهره برداری از قطعه باقیمانده خط لوله انتقال گاز دهم سراسری به طور تقریبی ۱۷۰ کیلومتر و تاسیسات تقویت فشار گاز پتاره چهارم آغاز شده است.

گاز

مجری خطوط لوله شرکت مهندسی و توسعه گاز با تاکید بر اینکه با بهره برداری از این دو پروژه عظیم گازی ظرفیت انتقال گاز طبیعی کشور بیش از ۷۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد، تصریح کرد: هدف از بهره برداری از این دو طرح انتقال گازهای تولید شده فازهای جدید پارس جنوبی به ویژه فاز ۱۲ این میدان مشترک به استان های شمال و مرکزی کشور است.

این مقام مسئول با بیان اینکه هم اکنون بخش عمده گاز مورد نیاز استان های اصفهان، یزد و بخش هایی از شمال کشور توسط خطوط لوله دوم و سوم سراسری انتقال داده می شود، اظهار داشت: با بهره برداری از این خط، ماموریت خطوط اول و دوم سراسری تغییر کرده و این خطوط، گاز مورد نیاز شمال، غرب و شمال غرب کشور را تامین و پایداری انتقال گاز در این مناطق افزایش می یابد.

پایون افزود: گاز پارس جنوبی و پالایشگاه گاز فجر جم از طریق خط دهم سراسری به استان اصفهان و بخشی از استان یزد ارسال و در ادامه به انشعاب هایی که برای خطوط سراسری اول، دوم و سوم سراسری برای ارسال به دیگر نقاط کشور تعریف شده متصل می شود.

به گفته این مقام مسئول با بهره برداری از این خط، ماموریت خطوط اول و دوم سراسری تغییر کرده و این خطوط گاز مورد نیاز شمال، غرب و شمال غرب کشور را تامین و پایداری انتقال گاز در این مناطق افزایش می یابد.

وی هزینه احداث ۱۷۰ کیلومتر باقیمانده از خط لوله دهم سراسری را حدود ۶۸۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: همچنین برای طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی تاسیسات جدید تقویت فشار گاز پتاره چهار حدود ۴۰ میلیون یورو و ۴۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

پایون با اشاره به تامین توربوکمپرسورهای تاسیسات تقویت فشار گاز پتاوه از سوی یک شرکت اوکراینی با مشارکت یک شرکت داخلی، تاکید کرد: با توجه به افزایش ۱۰۰ میلیون مترمکعبی تولید گاز از میدان پارس جنوبی راه اندازی ادامه خط لوله دهم و این تاسیسات گازی می تواند منجر به افزایش پایداری شبکه گاز در استان های مختلف کشور به ویژه اصفهان، یزد و تهران خواهد شد.

مجری خطوط لوله شرکت مهندسی و توسعه گازبا اشاره به رعایت تمامی ملاحظات زیست محیطی به ویژه برای عبور خطوط لوله گاز ۵۶ اینچی از جنگل های بلوط منطقه دنا، گفت: تمامی مراحل احداث خطوط لوله انتقال گاز با نظارت مستقیم سازمان محیط زیست انجام شده تا جنگل ها کمتر خسارت ببیند.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به کمبود زمان و زمان بر بودن مراحل تست خطوط لوله، خاطرنشان کرد: برای بهره برداری زودهنگام از این پروژه بزرگ انتقال گاز از تاکتیک های ویژه تست استفاده خواهد شد تا امکان راه اندازی پروژه تا پیش از زمستان فراهم شود.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: