۲۴ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۵
مدیرعامل بانک کشاورزی در گفتگو با عیارآنلاین:

نرخ سود بالا،علت کاهش ۱۳٫۲درصدی تسهیلات به بخش کشاورزی

بر اساس گزارش ۶ ماهه بانک مرکزی با موضوع تسهیلات پرداختی به تفکیک بخش‌ها، سهم بخش کشاورزی از تسهیلات، ۶ درصد اعلام‌شده است. این نسبت در نیمه اول سال‌های ۹۱ و ۹۲ به ترتیب ۷٫۹ و ۹٫۷ درصد بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳٫۲ درصد رشد منفی داشته است.

به گزارش سرویس اقتصادی عیارآنلاین، محمد طالبی، دبیر دومین سمینار بررسی و نقد قوانین و مقررات بانکی با موضوع نظارت در حاشیه این سمینار در پاسخ به سؤال خبرنگار عیارآنلاین در ارتباط با علت کاهش ۱۳٫۲ درصدی تسهیلات به بخش کشاورزی در ۶ ماهه سال جاری به نسبت سال گذشته گفت: تسهیلات بانک کشاورزی در ۶ماهه امسال نسبت به ۶ ماهه سال گذشته حدود ۲۰ درصد رشد داشته است. و این رشد منفی مربوط به سایر بانک‌هاست.

۱۲۳۴

مدیرعامل بانک کشاورزی افزود: علت اصلی کاهش تسهیلات افزایش نرخ سود تسهیلات است و نرخ سودی که بخش کشاورزی می‌خواهد نرخ سود کمی است و بانک‌ها نمی‌توانند بپردازند.

وی افزود: ممکن است برخی از کشاورزان توان دریافت تسهیلات با نرخ‌های ۲۲ و بالاتر را داشته باشند ولی عمده کشاورزان توان دریافت تسهیلات با این نرخ را ندارند و درآمد آن‌ها به گونه‌ای نیست که بتواند این نرخ‌ها را پوشش بدهد.

طالبی ادامه داد: به‌هرحال در شرایطی که نرخ سود بانکی بالا می‌رود، حتماً باید تمهیداتی به‌عنوان یارانه از طرف دولت اندیشیده شود و این افزایش هزینه را به عهده سپرده‌گذار و بانک‌ها نمی‌شود گذاشت.

۱۲۳

لازم به ذکر است بر اساس گزارش ۶ ماهه بانک مرکزی با موضوع تسهیلات پرداختی به تفکیک بخش‌ها، سهم بخش کشاورزی از تسهیلات، ۶ درصد اعلام‌شده است. این نسبت در نیمه اول سال‌های ۹۱ و ۹۲ به ترتیب ۷٫۹ و ۹٫۷ درصد بوده است. مبلغ تسهیلات به بخش کشاورزی هم در نیمه اول سال جاری برابر ۸٫۸ هزار میلیارد تومان گزارش‌شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳٫۲ درصد رشد منفی داشته است درحالی‌که میزان کل تسهیلات ۴۰ درصد رشد کرده است و سایر بخش‌ها مانند بازرگانی (۵۰٫۷%) و خدمات (۴۵٫۹%) رشد داشته است.

کاهش مبلغ و سهم تسهیلات به بخش کشاورزی در حالی اتفاق افتاده است که در بندهای ۶و ۷ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، بر افزایش تولید محصولات کشاورزی و تأمین امنیت غذایی تأکید شده است و بخش کشاورزی دارای سهم ۲۰درصدی از اشتغال کشور است و سرانه سرمایه‌گذاری برای ایجاد هرشغل در بخش کشاورزی از سایر بخش‌ها کمتر است.

علی‌رغم اظهارات مسئولین، به نظر می‌رسد مسأله اصلی نه نرخ تسهیلات بلکه نوع وثایق درخواستی بانک‌ها (املاک سهل‌البیع) و همچنین تمرکز شعب بانک‌ها در تهران و مراکز استان‌ها که از مراکز تولید کشاورزی فاصله دارند، است. مجموعه این دلایل باعث شده‌است تا کشاورزان دسترسی کمتری به منابع بانکی داشته باشند. لذا با توجه به اهمیت بخش کشاورزی ضروری است برای این مسئله چاره اندیشی شود.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: